پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجراي 4 هزار و 726 هکتار عمليات آبخيزداري دراستان همدان
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 330 19 دی 1396 8:57 شماره :45971

اجراي 4 هزار و 726 هکتار عمليات آبخيزداري دراستان همدان
 

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان همدان گفت: از ابتدای سالجاری تا کنون 4726هکتار عملیات آبخیزداری درحوزه های آبخیز استان همدان اجرا شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان، سعید رسولی افزود: از اين ميزان اعتبار 82ميليارد ريال اعتبارات ملي و18ميليارد ريال اعتبارات استاني است.

وی ادامه داد: در صورت اجراي عمليات آبخيزداري که جزو پروژه‌هاي مصوب اقتصاد مقاومتي‌ است، ميزان 4هزار و800 مترمکعب کنترل روا‌ن‌آب ويک‌هزار و 400 مترمکعب افزايش استحصال آب و63هزار تن کنترل فرسايش خاک را به دنبال خواهد داشت.

رسولي خاطرنشان کرد: بيش از 90درصد اعتبارات تخصيص يافته منابع طبيعي با پيمانکاران واجد شرايط عقد قرارداد شده است.

معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان گفت: از ابتداي سال تاکنون4 هزار و 726 هکتار عمليات آبخيزداري در حوز‌ه‌هاي آبخيز استان با اعتباري افزون بر 25 ميليارد ريال انجام شده است.

رسولي تصريح کرد: اجراي اين ميزان عمليات آبخيزداري منجر به کنترل يک‌هزار و 275 مترمکعب روان‌آب و 383هزار مترمکعب افزايش آب قابل استحصال و همچنين کنترل9هزارو 450تن فرسايش شده است.

وي با اشاره به اينکه همواره درخواست‌هاي متعددي از سوي مردم براي انجام طرح‌هاي آبخيزداري در مناطق مختلف استان به اين اداره مي‌رسد خاطرنشان‌ کرد: پس از انجام مطالعه تفصيلي اجرايي مناطق مورد درخواست عمليات آبخيزداري صورت مي‌گيرد که در همين رابطه طي سال‌هاي اخير برخي خيران آبخيزداري براي کمک به حفظ منابع پايه آب وخاک به ياري منابع طبيعي آمده‌اند.

رسولي جلوگيري از تجميع و انباشت رسوبات در درياچه‌ها و سدها،‌ مديريت روان‌آب و سيلاب حوزه‌هاي آبخيز شهري و روستايي و ايمن‌سازي شهرها و آبادي‌ها از بروز سيل، اصلاح کاربري اراضي دامنه‌ها،‌ توسعه مناطق روستايي با اشتغال‌زايي و افزايش درآمد ساکنان روستاها را از اهداف آبخيزداري بيان کرد و گفت: حفاظت خاک براي افزايش بهره‌برداري از عرصه‌ها و نيز گسترش بوم‌گردي از ديگر جنبه‌هاي اجراي عمليات آبخيزداري است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به تأثير‌گذاري برنامه‌هاي آبخيزداري در توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي اشاره کرد و گفت: برنامه‌هاي آبخيزداري جنبه پيشگيري و حل ريشه‌اي دارد و بديهي است که پيشگيري همواره از درمان آسان‌تر، ارزان‌تر ومؤثرتر است که طرح‌هاي آبخيزداري قابليت تعميم و اجراي سريع در حوزه‌هاي آبخيز را دارد. 

معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان عنوان کرد: برنامه‌هاي آبخيزداري چند بعدي و چند منظوره است و نتايج و اهداف پروژه‌هاي منابع آب، کشاورزي و منابع طبيعي معمولاً در چار‌چوب بخش خاص خود محصور است در حالي که نتايج پروژه‌هاي آبخيزداري همزمان نه تنها در بخش‌هاي آب وکشاورزي و منابع طبيعي اثرگذار است بلکه همزمان اثرات اجتماعي، فرهنگي آنها هم در مناطق پايين دست و حوزه‌هاي اطراف به خوبي قابل مشاهده است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 8985
بازدید کل : 5138537
آخرین بروزرسانی:
28 مهر 1397 16:33