پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - حفاظت و جنگل کاری در استان سمنان چالش کمبود آب دارد
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 402 20 دی 1396 16:45 شماره :46008

حفاظت و جنگل کاری در استان سمنان چالش کمبود آب دارد
 

 رئیس اداره جنگل و جنگل داری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سمنان گفت: در بیشتر مناطق استان محدودیت منابع آبی وجود دارد و حوزه حفاظت از جنگل و جنگل کاری نیز با چالش کمبود آب مواجه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سمنان،  بهزاد گلابیان افزود: بحث آب یکی از چالش های مهم در حوزه جنگل و جنگل داری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سمنان است و جنگل کاری و محافظت از جنگل ها به وجود منابع آب وابسته است.

وی ادامه داد: افزایش پوشش گیاهی و جنگلی و افزایش درختان نقش موثری در جلوگیری از سیل های مخرب، فرسایش خاک، پرشدن مخزن سدها، جلوگیری از تخریب زمین های کشاورزی و افزایش عرصه های منابع طبیعی دارد.

وی تصریح کرد: در صورت وجود منابع آب کافی، از جنگل های موجود حفاظت می شود و همچنین جنگل کاری توسعه پیدا می کند و در نتیجه تهدیدهایی مانند روان آب ها، سیل ها به فرصت تبدیل می شوند و از این آب ها برای پرشدن مخزن ها و سفره های زیرزمینی و افزایش آب چشمه ها و مدیریت و ذخیره سازی آب می توان استفاده کرد.

گلابیان، یکی دیگر از چالش های پیش روی اداره جنگل و جنگل داری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سمنان را کمبود اعتبار عنوان کرد و افزود: از شروع سال 95 تا کنون کمتر از 10 درصد از اعتبارات به این حوزه تخصیص داده شده است.

رئیس اداره جنگل و جنگل داری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سمنان بیان داشت: برای این حوزه 20 میلیارد ریال اعتبار مصوب شده است که امید است با تخصیص اعتبار به این حوزه بسیاری از مشکلات موجود حل شود و جنگل کاری در استان توسعه پیدا کند.

وی افزود: پارک های جنگلی موجود نیاز به مراقبت آبیاری و هرس دارند، نهالستان ها و ذخیره گاه های جنگلی نیز نیاز به تامین آب و بذر دارند و در صورت نبود اعتبارات این حوزه ها با مشکلات جدی مواجه می شوند.

وی دیگر مشکلات حوزه جنگل و جنگل داری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سمنان را آتش سوزی عنوان کرد و افزود: با توجه به کاهش بارندگی و افزایش دمای هوا، احتمال وقوع آتش سوزی در جنگل ها افزایش پیدا کرده است.

رئیس اداره جنگل و جنگل داری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سمنان گفت : استان سمنان 352 هزار هکتار عرصه جنگلی دارد که از این مقدار 58 هزار هکتار گونه های پهن برگ است.

گلابیان گفت : شهرستان شاهرود با 110 هزار و 487 هکتار و آرادان با هشت هزار و 273 هکتار به ترتیب بیشترین و کمترین وسعت عرصه جنگلی در استان سمنان را دارند.

رئیس اداره جنگل و جنگل داری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سمنان افزود: در استان سمنان 6 ذخیره گاه جنگلی برای حفظ گونه های در معرض خطر وجود دارد، مساحت این 6 ذخیرگاه یک هزار و 133 هکتار است و پنج ذخیره گاه مربوط به گونه ارس و یک ذخیره گاه مربوط به گونه بلوط است و این ذخیره گاه های جنگلی در شهرستان های شاهرود، دامغان و مهدیشهر قرار دارند.

325 هزار هکتار از 9.7 میلیون هکتار مساحت استان سمنان جنگل است که 58 هزار هکتار جنگل های هیرکانی و پهن برگ شامل جنگل ابر و جنگل رودبارک، 150 هزار هکتار جنگل سوزنی برگ و 144 هزار هکتار جنگل کویری و بیابانی را شامل می شود. 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 8987
بازدید کل : 5138539
آخرین بروزرسانی:
28 مهر 1397 16:33