پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - کاهش یک میلیون و 300 هزار تنی تولید علوفه در مراتع کشور
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 699 15 بهمن 1396 8:55 شماره :46540

کاهش یک میلیون و 300 هزار تنی تولید علوفه در مراتع کشور
 

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری گفت: تولید علوفه در مراتع کشور طی دهه اخیر از 10.7 به 9.4 میلیون تن کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان رضوی، ابوالفضل یاوری روز پنجشنبه طی گفت و گو با خبرنگاران در مشهد افزود: با توجه به خشکسالی های چند دهه اخیر، 50 میلی متر کاهش بارندگی طی 50 سال گذشته در کشور ثبت شده که موجب کاهش تولید علوفه شده است.

وی اظهار کرد: علاوه بر کاهش تولید علوفه، تاثیرات منفی بر کیفیت علوفه تولیدی از جمله مسائل و مشکلاتی است که در دراز مدت حاصل می شود.

وی گفت: خشکسالی و کاهش میزان بارندگی در کشور پوشش گیاهی مراتع را با مشکلات فراوان روبرو کرده و موجب بروز تنش های محیطی برای مراتع شده است.

یاوری افزود: انتظار می رود استانداران از محل منابع استانی ماده 12 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران به مقابله با اثرات ناشی از خشکسالی از طریق احداث آبشخور، تامین آب و خرید نهاده اقدام کنند.

وی با بیان اینکه هم اکنون سطح مراتع کشور 74.8 میلیون هکتار است، اظهار کرد: از این میزان 7.8 میلیون هکتار مراتع خوب ، 21.9 میلیون هکتار مراتع متوسط و بقیه مراتع ضعیف از نظر پوشش گیاهی هستند.

وی گفت: ارزش اقتصادی مراتع کشور 75 هزار میلیارد ریال و ارزش زیست محیطی مراتع نیز چهار برابر این رقم است.

یاوری افزود: 70 درصد سطح استحصال آب باران در کشور از طریق مراتع صورت می گیرد که به همین دلیل تقویت پوشش گیاهی، افزایش نفوذ آب در خاک، جلوگیری از افزایش روان آب ها و فرسایش های بادی و آبی، تقویت و غنای خاک از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 3086
بازدید کل : 5931396
آخرین بروزرسانی:
4 اسفند 1397 17:35