پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 200 میلیون دلار از صندوق ذخیرهٔ ارزی برای بخش آبخیزداری اختصاص یافت
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 769 16 بهمن 1396 10:49 شماره :46567

200 میلیون دلار از صندوق ذخیرهٔ ارزی برای بخش آبخیزداری اختصاص یافت

قائم مقام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: مبلغ 200 میلیون دلار از صندوق ذخیرهٔ ارزی برای توسعهٔ بخش آبخیزداری اختصاص یافت.

ناصر مقدسی روز یکشنبه در گفت‌ وگو با خبرنگار ایرنا در چالوس افزود: با توجه به اجرای طرح تنفس در جنگل‌های هیرکانی و توقف برداشت چوب از این جنگل‌ها، تلاش می‌کنیم قسمتی از این اعتبار را در مدیریت بهینهٔ جنگل به کار گیریم.
وی اظهار داشت: حفظ منابع طبیعی و از جمله جنگل‌ها، از توصیه‌های اکید رهبر معظم انقلاب است و چون ممنوعیت بهره‌برداری چوبی از جنگل‌های هیرکانی واقع در استان‌های گیلان ، مازندران و گلستان، پیامدهایی دارد، می‌توان با تخصیص بخشی از اعتبار مذکور، از بروز تبعات جلوگیری کرد.
قائم مقام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تأکید کرد: حفاظت جنگل، نگهداری و مرمت جاده‌های جنگلی، حصارکشی، رسیدگی به نهالستان‌های جنگلی، از جمله موارد هزینه‌کرد این اعتبار خواهد بود. 
مقدسی بیان کرد: تأمین و تجهیز نیروی حفاظتی از ملزومات محافظت از جنگل است و حتی در کشورهای پیشرفته نیز یگان مسلح برای حفاظت جنگل وجود دارد.
وی با بیان این‌که توقف بهره‌برداری چوبی از جنگل‌های هیرکانی آن هم در مساحت بیش از 700 هزار هکتار، مانند عمل جراحی بود ادامه داد: اکنون این بیمار در مرحله
ٔ بازیابی سلامت خود است و باید کمک کنیم تا این مرحله را بگذراند.
به گفته قائم مقام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، تدوین بسته
ٔ جامع حفاظتی از جنگل‌های هیرکانی از برنامه‌های آیندهٔ این سازمان است.
مقدسی یادآور شد: در لایحه
ٔ حمایت از محیط‌بانان و جنگلبانان، بیمهٔ نیروهای حفاظتی مانند نیروهای مسلح در نظر گرفته شده است.
وی بیان کرد: همچنین ضریب حقوقی آنان به نحوی تعیین شده است که متناسب با مشکلات کارشان باشد و اگر این لایحه تصویب شود، شرایط بهتری برای حفظ جنگل‌ها فراهم می‌گردد.
جنگل‌های هیرکانی با 1.9 میلیون هکتار وسعت، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلیداغ، در شرق استان گلستان امتداد دارد و مطابق برنامه
ٔ ششم توسعهٔ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور، برداشت چوب از آن ممنوع شده است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 2732
بازدید کل : 5931101
آخرین بروزرسانی:
4 اسفند 1397 17:35