پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - سازمان جنگل ها در اجرای کاداستر پیشتاز دیگر سازمان هاست
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 1005 18 بهمن 1396 9:43 شماره :46622

سازمان جنگل ها در اجرای کاداستر پیشتاز دیگر سازمان هاست

مدیرکل دفتر ممیزی و حدنگاری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: قانون جامع کاداستر (حدنگاری) در ایران  از اسفند ماه سال 1394 تصویب شد اما سازمان جنگل ها از سال 1389 به اخذ اسناد مالکیت اراضی ملی و دولتی به شیوه  کاداستر اقدام کرد و این سازمان نسبت به سازمان های دیگر در این زمینه پیشتاز است.

اکرم توفیقی روز گذشته در گفت و گوی اختصاصی با مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها درباره تاریخچه کاداستر در کشور گفت: اولين بخشنامه هاي سازمان ثبت درخصوص كاداستر به سال 1334 بازمي گردد؛ بخشنامه اي كه صدور سند مالكيت را منوط به تهيه نقشه ثبتي كاداستر مي دانست اما اين بخشنامه ها هيچ گاه منجر به تهيه نقشه هاي كاداستر نشد و بیشتر تمرکز روی کاداستر شهری بود.

وی ادامه داد:هفده سال بعد در سال 1351، قانون ثبت املاك در قالب كاداستر تصويب و براساس آن مقرر شد بر مبناي نقشه هاي يك به پانصد براي نواحي مركزي و يك به هزار براي حاشيه شهرها كه توسط سازمان نقشه برداري تهيه مي شد ، نقشه هاي كاداستري تهيه شود.

 حدنگاری؛ مجموعه ای از تعیین داده ها و اطلاعات توصیفی و حقوقی زمین

مدیرکل دفتر ممیزی و حدنگاری سازمان جنگل ها، مراتع و ابخیزداری کشور در توضیح بیشتر کاداستر گفت: معادل کلمه کاداستر در ایران حدنگاری است و حدنگاری فهرست مرتب شده اطلاعات مربوط به قطعات زمین است که مشخصه های زمین مانند اندازه، کاربری، مشخصات رقومی، ثبتی و یا حقوقی به نقشه بزرگ مقیاس اضافه شده است.

وی افزود: در حدنگاری بدنبال این هستیم که بگوییم که هر نقطه و داده مکانی چه اطلاعات توصیفی و حقوقی را داراست.

اکرم توفیقی خاطر نشان کرد: طبق قانون جامع حدنگاری همه دستگاه ها موظف هستند نقشه حدنگاری اراضی و املاک تحت مالکیت خود را همراه با اطلاعات ثبتی، حقوقی و توصیفی به واحدهای ثبتی تحویل و سند حدنگاری دریافت نمایند.

به گفته مدیرکل دفتر ممیزی و حدنگاری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تاکنون 114 میلیون هکتار از اراضی ملی و دولتی در سامانه ثبت جانمایی شده و این بدان معنی است که سازمان جنگل ها برای این میزان اراضی تحت مالکیت دولت، نقشه رقومی تهیه و به واحد های ثبتی ارسال کرده است.

اخذ سند کاداستر برای 26 میلیون هکتار از اراضی ملی کشور

توفیقی با توضیح اینکه از 114 میلیون هکتار از اراضی ملی 26  میلیون هکتار در سامانه ثبت تثبیت و سند حدنگاری اخذ شده است یادآور شد: هیچ دستگاهی به اندازه سازمان جنگل ها ظرف این مدت این حجم عملیات را انجام نداده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما که با اجرای کاداستر و حدنگاری اراضی چه اتفاقی خواهد افتاد گفت: با اجرای کاداستر مالکیت ها شفاف و حدو مرز مالکیت دولت و اشخاص بر زمین تثبیت می شود و همچنین رسیدگی به اعتراضات سرعت بیشتری گرفته و  زمین خواری کاهش و حجم پرونده های قضالیی در نتیجه کم می شود.

به گفته توفیقی سالانه به 500 هزار استعلام اشخاص حقیقی و حقوقی و دستگاههای دولتی در منابع طبیعی سراسر کشور پاسخ داده می شود و پاسخ استعلام سازمان جنگل ها در ثبت و قوه قضاییه اقتدار قانونی دارد.

سازمان جنگل ها امروز به قرار گرفتن در مقابل مردم متهم شده است  

توفیقی در پاسخ به دیگر سوال خبرنگارما که با اجرا شدن کاداستر منازعات و اختلافات بین دولت و مردم حل و فصل می شود گفت: متاسفانه سازمان جنگل ها امروز به قرار گرفتن در مقابل مردم متهم شده  و هرجا سازمان به وظایف قانونی خود عمل کرده او را مقابل مردم قرار می دهند در حالی که سازمان جنگل ها از مجموعه دستگاه هایی است که بیشترین میزان خدمتگراری را به جامعه داشته است .

 وی یه حجم بالای طرح های مرتعداری، طرح های مدیریت منابع جنگلی ، طرح های مقابله با بیابان زایی، تثبیت مالکیت دولت و مردم و  تشکیل بیش از 1000 تعاونی در مناطق محروم و واگذاری بیش از 7 میلیون هکتار عرصه جهت اجرای طرح های توسعه ای اشاره داشت و افزود: اینها همنه جزء زیر ساخت هایی هستند  که پایداری  توسعه کشور را تضمین می کنند.

 راهکارهایی برای برون رفت از وضعیت موجود

وی همچنین گفت: مشکلات مردم با منابع طبیعی از دیر باز وجو دارد و بسیاری جهات شفاف نیست و مجلس برای شفاف سازی این موضوع  دو راهکار ارائه کرده است که یکی موضوع کمیسیون ماده واحده است که به تعیین تکلیف اراضی اختلافی می پردازد و ناکنون  نیز در این راستا به 180 هزار اعتراض مردمی رسیدگی شده است و دیگر ماده 54 قانون رفع موانع تولید و ارتقای نظام مالی کشور است که پاسخ به این مسئله به آخرین گزارش سازمان امور اراضی به وزیر جهاد کشاورزی در باره رفع تداخل بر می گردد که بر اساس این گزارش بیش از 4 میلیون و 116 هزار هکتار از اراضی که به نظر می رسید دارای بیشترین سطح تداخل را داشته باشد رسیدگی شده است.

  مدیرکل دفتر ممیزی و حد نگاری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور درخاتمه با بیان اینکه منابع طبیعی انفال عمومی است و سازمان جنگل ها تنها برای حفاظت ازمنابع طبیعی به وظیفه قانونی خود عمل می کند خاطر نشان کرد: مردم در بسیاری جهات قانع نمی شوند و برای قانع شدن مردم باید اطلاع رسانی به افکار عمومی و فرهنگ سازی انجام شود که حدود مالکیت دولت متعلق به مردم است و با فعالیت های مشارکتی و واگذاری مدیریت عرصه ها به مردم که امروز جزء سیاست های اساسی سازمان جنگل هاست  می توان عمده چالش های موجود بین مردم و منابع طبیعی  را مرتفع ساخت.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 3318
بازدید کل : 5931578
آخرین بروزرسانی:
4 اسفند 1397 17:35