پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - تولید گیاهان دارویی در عرصه های طبیعی استان مرکزی 20 برابر افزایش یافت
🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳  |  🌳 مهمان شایسته طبیعت باشیم 🌳  |   🌳 منابع طبیعی با مردم، برای مردم 🌳  |  هموطن گرامی، آیا می‌دانید بر اساس قانون آتش زدن عمدی جنگل 3 تا 10 سال حبس به همراه دارد.  |  هموطن گرامی آیا می‌دانید بر اساس قانون، آتش‌زدن تنه درختان جنگلی 3 تا 12 ماه حبس و پرداخت جریمه نقدی به همراه دارد.
بازدید : 131 14 اسفند 1396 22:50 شماره :47187

تولید گیاهان دارویی در عرصه های طبیعی استان مرکزی 20 برابر افزایش یافت
 embed'>مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با بیان اینکه ۶۴ درصد اعتبارات ملی برای آبخیزداری استان مرکزی محقق شد از کاهش ۸۰ درصدی وقوع آتش‌سوزی در اراضی منلبع طبیعی استان مرکزی خبر داد.

embed'>یوسف یوسفی ظهر امروز در نشست اصحاب رسانه با اشاره به کمبود اعتبار برای برگزاری هفته منابع طبیعی اظهارداشت: منابع طبیعی امسال با شعار منابع طبیعی با مردم، برای مردم برگزارمی‌شود، و در بروشورهایی که به این منظورانتشارمی‌یابد روز 15 اسفند روز ملی درختکاری و هفته منابع طبیعی نامیده شده که تا21 اسفند ادامه دارد.

embed'>مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی تصریح کرد: در همه شهرستان‌های استان برنامه‌هایی برای این هفته تدوین شده، ابتدا برای افتتاح هفته و روز ملی در رود شور زرندیه به مساحت 100 هکتارجنگل‌کاری انجام می‌شود که با شیوه جنگل‌کاری‌های قبل متفاوت است، در قالب ماده 3 قانون حفاظت و بهره‌برداری قرارداد بسته شده و همه هزینه‌های آن از طریق بخش خصوصی تامین می‌شود که نگهداری و مراقبت جنگل هم برعهده بخش خصوصی قراردارد که این پروژه می‌تواند همه واحدهای تولیدی و صنایع را در این زمینه برای اجرای جنگل‌کاری تشویق کند.

embed'>یوسفی عنوان کرد: بازدیدی از اردوگاه شهید ناصری و پروژه مقابله با بیابان‌زایی با اعتبارات بین‌المللی را داریم که کاشت نهال آتریپلکس برای مقبله با ریزگردها در آن انجام می‌شود، روز منابع طبیعی و رسانه اجتماعی که تحت عنوان برنامه مشترکی با اداره کل زندان‌ها با حضور مسئولان و امام جمعه اراک تدارک دیده شده که به شکل نمادین درختکاری هم در این برنامه وجود دارد.

embed'>وی خاطرنشان کرد: امسال در سال تولید اشتغال و اقتصادمقاومتی مانند سنوات گذشته 8 گونه نهال و درختان سازگار با شرایط اقلیمی اعم از ارغوان، صنوبر، زبان گنجشک و سرو خمره ای در حدود 600 هزار اصله نهال تولید شده که 280هزار این نهال‌ها صنوبر است در راستای افزایش تولید چوب در اختیار مردم و کشاورزان قرار می‌گیرد، تا اطراف مزارع و یا به شکل کشت تلفیقی از آن استفاده کنند، همچنین باقی نهال‌ها به هدف افزایش فضای سبز در اختیارارگان‌ها و نهادها قرار گرفته که تعداد آن نسبت به سال گذشته دو برابر است.

embed'>مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی ادامه داد: امسال 17 هزار و 293 کیلوگرم انواع گیاهان دارویی شامل کتیرا و باریجه از سطح پنج هزار و 250 هکتار از عرصه های طبیعی در 6 شهر استان مرکزی برداشت شده که از این کشت علاوه بر ایجاد درآمد برای دولت و بهره برداران 3000 نفرروز اشتغال ایجاد کرده که در مناطق روستایی رقم خوبی محسوب می‌شود و همچنین برداشت آن نسبت به سال گذشته رشد 20برابری داشته است.

embed'>استعدادیابی 1400هکتار از اراضی برای واگذاری به صنعت و کشاورزی

embed'>یوسفی افزود: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی تولید واشتغال، امسال یک هزار و 400 هکتار از اراضی منابع طبیعی استان برای واگذاری به بخش صنعت و کشاورزی استعداد یابی شده است، 400هکتاراز این اراضی برای ایجاد نیروگاه‌های انرژی خورشیدی و 800 هکتار برای ایجاد نیروگاه‌های بادی شناسایی شده که برای نخستین بار زمینه تولید برق از انرژی‌های پاک در استان مرکزی فراهم شود.

embed'>وی با بیان کاهش 80 درصدی آتش‌سوزی منابع طبیعی استان مرکزی گفت: درسال گذشته یک هزار و 709 هکتار از اراضی استان دچار آتش سوزی شد که امسال با انجام اقدام‌های فرهنگ سازی و آموزشی به بهره برداران و مردم، این رقم به 342 هکتار کاهش یافته که نشانگر کاهش 80 درصدی آتش‌سوزی در منابع طبیعی است.

embed'>مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی بیان کرد: در این مدت شهرستان اراک با 135 و 9 دهم هکتار رتبه اول، فراهان با 48 هکتار رتبه دوم و شازند با 45 هکتار آتش سوزی در مراتع رتبه سوم را داشته‌اند و در شهرستان‌های آشتیان و محلات خوشبختانه آتش سوزی رخ نداده است.

embed'>یوسفی اضافه کرد: 180میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و 80 میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری به اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی اختصاص یافت که 64 درصد اعتبارت ملی و 32 و چهار دهم درصد از اعتبارات ملی است.

embed'>وی با اشاره به مشارکت‌های مردمی در برای کنترل تخریب عرصه‌های طبیعی گفت: اکنون 72 و پنج دهم درصد از عرصه‌های استان مرکزی را عرصه‌های طبیعی تشکیل داده که با این اعتبارات اجرای طرح‌های آبخیزداری در 2 درصد این اراضی قابل انجام بوده و برای کنترل عوامل تخریب درباقی عرصه‌های طبیعی از مشارکت مردمی بهره گیری می‌شود.

embed'>مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی عنوان کرد: کویر میقان اراک یکی از کانون‌های فرسایش استان و شهرستان اراک محسوب می‌شود که 120 میلیارد ریال در سفر استانی هیئت دولت به کویرمیقان این شهرستان اختصاص پیدا کرده که تا کنون 30 میلیارد ریال آن تخصیص یافته است،10 میلیارد ریال این اعتبارات برای اجرای بادشکنهای غیر زنده و جلوگیری از فرسایش و ایجاد گرد و غبار در منطقه هزینه شده است.

embed'>یوسفی ادامه داد: استان مرکزی با 29 هزار و 530 کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و 82 صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که 70 درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل می‌دهند،24 هزار نفر همیار طبیعیت شامل 2 هزار و 500 نفر محافظان افتخاری، 2 هزار و 500 نفر مروجین افتخاری و 16 هزار نفر همیار طبیعت از بین دانش آموزان استان مرکزی برای جلوگیری از تخریب و آتش سوزی در عرصه‌های طبیعی استان جذب شده است.

embed'>اجرای چهار طرح تحقیقاتی شامل طرح ترسیب کربن در استان مرکزی

embed'>وی افزود: در راستای محافظت از عرصه‌های طبیعی استان مرکزی چهار طرح تحقیقاتی شامل طرح ترسیب کربن، تاثیر اقدام‌های منابع طبیعی در اجتماع و تاثیر آتش سوزی در عرصه‌های طبیعی در حال انجام است، همچنین دراین مدت 229 فقره استعلام معادن برای 323 هزار و 500 هکتار از اراضی طبیعی استان مرکزی به این اداره ارائه شده که با انجام عملیات اکتشافی در 7هزار و 361 هکتار این اراضی، موافقت لازم انجام گرفته است. | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 10564
بازدید کل : 4403225
آخرین بروزرسانی:
30 ارديبهشت 1397 16:12