پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - پایش ریزگردهای جنوب کرمان توسط پایگاه دیده‌بانی منابع طبیعی
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 307 19 اسفند 1396 9:19 شماره :47483

پایش ریزگردهای جنوب کرمان توسط پایگاه دیده‌بانی منابع طبیعی

 

مدیرکل منابع طبیعی جنوب کرمان گفت: با مشارکت بخش خصوصی یک پایگاه دیده‌بانی منابع طبیعی در منطقه نراب شهرستان جیرفت احداث می‌‌شود که بهترین مشارکت در راستای حفظ، احیا، توسعه و بهره‌برداری اصولی از این عرصه‌ها است و حوزه آبخیز هلیل‌رود را از بالادست سد جیرفت تا دشت جازموریان زیر پوشش قرار می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منابع طبیعی جنوب کرمان، محمدحسن کردستانی در نشست خبری با اصحاب رسانه و تبریک فرا رسیدن هفته منابع طبیعی و آبخیزداری اظهار داشت: همه ساله از 15 تا 21 اسفند ماه در راستای تبیین فرهنگ حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی و نعمت‌های خدادادی با استناد به آموزه‌های دینی و جلب مشارکت حداکثری مردم یک هفته به عنوان منابع طبیعی نامگذاری شده است.

وی با اشاره به اینکه در نخستین روز از این هفته آیین درختکاری همزمان با سراسر کشور در کیلومتر 20 جاده نراب شهرستان جیرفت نیز برگزار شد، بیان داشت: در بحث آموزه‌های دینی از جمله انفال احادیث و روایات زیادی وجود دارد، همان‌طور که پیامبر اکرم (ص) فرمودند «شکستن شاخه درختان نزد من به مثابه شکستن بال فرشتگان است.

وی با اشاره به شرح وظایف این پایگاه دیده‌بانی افزود: پایش و اندازه‌گیری ریزگردها در منطقه جنوب کرمان، پیشگیری از تخریب و تصرف عرصه‌های منابع طبیعی و هرگونه اقدامی در راستای تخصیص اراضی، توسعه سرمایه‌گذاری و ... توسط این پایگاه انجام می‌گیرد که با در اختیار قرار دادن بانک اطلاعات زمین، نقشه‌های استعدادیابی و کاداستر اراضی ممکن می‌شود.

کردستانی یکی از عوامل مؤثر در زمینه خشکسالی جنوب کرمان را پایین بودن سرانه سطح سبز منطقه ذکر و عنوان کرد: عامل تداوم و بقای این واقعه در منطقه عدم توجه کافی به بحث درخت و درختکاری است که می‌طلبد، اهالی رسانه و مطبوعات به عنوان چشم بیدار جامعه در این زمینه همکاری لازم را با مسؤولان انجام دهند.

سید بهروز حسینی زاده مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان نیز در این آیین با بیان اینکه طبق آیات و روایات می‌توان از چهار طریق به خداوند نزدیک شد که یکی از آن‌ها منابع طبیعی است، اظهار داشت: خداوند با توجه به اهمیت این مقوله یک سوره در قرآن کریم با عنوان انفال نازل کرده است.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری فرمودند «حفاظت از جنگل‌ها و مراتع یک وظیفه همگانی است و فرهنگ منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود»، ابراز داشت: باید فرهنگ منابع طبیعی از دوران کودکی در میان فرزندان ما نهادینه شود و به عنوان همیار طبیعت تربیت شده و پرورش یابند و رسانه‌ها و طلاب در این زمینه می‌توانند، نسبت به آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی همکاری خوبی داشته باشند

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 5400
بازدید کل : 5625246
آخرین بروزرسانی:
26 دی 1397 12:15