پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اقدامات آبخیزداری زیر بنای توسعه کشور است
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 923 21 اسفند 1396 15:34 شماره :47721

اقدامات آبخیزداری زیر بنای توسعه کشور است

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان جنگل ها و مراتع گفت: اجرای عملیات آبخیزداری می تواند زیر بنایی برای توسعه کشور باشد.

 به گزارش خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، ناصر حیدری پوری پیش از ظهر امروز در مراسم  طراحی، ساخت و بهره برداری از عملیات آبخیزداری و آبخوانداری نیروگاه مولد برق شاهد پاکدشت گفت: بی توجهی به مسئله حفاظت از  منابع طبیعی باعث بروز مشکلات زیست محیطی و تولید ریزگرد می شود.

وی افزود: غفلت از اقدامات زیر بنایی بلایی تحت عنوان ریزگردها را در خوزستان ایجاد کرد زیرا تا سال 1381 در مناطقی که امروز بحرانی است مراتع از نوع درجه 2 وجود داشت که باید مرطوب سازی و یا قرق می شد اما توجه لازم صورت نگرفت و به کانون تولید ریزگرد تبدیل شد.

وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه با تیزبینی مقام معظم رهبری و پیگیری دولت باعث شد منابع اعتباری خوبی برای سال 97 برای طرح های  آبخیزداری در کشور پیش بینی شود.

تهران با یک درصد مساحت، 17 درصد جمعیت را در خود جای داده است

مدیر کل منابع طبیعی استان تهران هم گفت: تهران یک درصد مساحت منابع طبیعی کشور را دارد اما 17 درصد جمعیت کشور در تهران زندگی می کنند و ما باید اقدامات زیر بنایی آبخیزداری و آبخوانداری را دنبال کنیم تا با مشکل آب مواجه نشویم.

دکتر علی کیان گفت: بیش از 55 درصد مساحت استان تهران در بخش آبخیزداری مورد مطالعه قرار گرفته و تا کنون 40درصد عملیات آبخیزداری انجام شده است.

نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم گفت: کار لوله گذاری را از سد ماملو انجام داده ایم تا آب به نیروگاه تولید برق و همچنین آب شرب را بدست مردم منطقه پاکدشت برسانیم تا از حفر چاه عمیق و احداث سد جلوگیری شود.

قمی افزود: با اجرای طرح های آبخیزداری می توان بسیار از آب های روی زمین را در خاک نفوذ داد و بر تغذیه سفره های زیر زمینی اضافه کرد.

تنها کمتر از 30 حلقه چاه غیر مجاز در منطقه پاکدشت باقی مانده! 

 فرماندار شهرستان پاکدشت نیز در این مراسم اعلام کرد: تا کنون چاه های غیر مجاز زیادی را با همکاری و مشارکت مردم تعطیل کرده ایم و کمتر از 30 حلقه چاه غیر مجاز در منطقه پاکدشت باقی مانده که آن هم به تازگی تعطیل خواهد شد. 

در این  مراسم از تعدادی از آبخیزدارهای نمونه منابع طبیعی تقدیر شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 5212
بازدید کل : 5625159
آخرین بروزرسانی:
26 دی 1397 11:56