بازدید : 320 19 بهمن 1395 13:48 شماره :48026

افتتاح هفت پروژه بزرگ آبخیزداری در دهه فجر امسال در فارس
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس گفت: همزمان با فرارسیدن دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی 7 پروژه بزرگ آبخیزداری در سطح استان فارس توسط منابع طبیعی افتتاح و مورد بهره‌ برداری رسمی قرار می گیرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری فارس مهرزاد بوستانی با اعلام این خبر گفت: این پروژه ها با اعتباری بالغ بر 26 میلیارد و605 میلیون ریال اجرا شده است.
وی گفت: این پروژه‌ها در سطحی معادل79 هزار هکتار و در شهرستانهای شیراز، سروستان، مهر، کازرون، سپیدان، فیروزآباد ولارستان به بهره‌برداری می‌رسند.
وی با اشاره به مزیت این پروژه‌ها اظهار داشت: با تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه‌ها علاوه بر اشتغال‌زایی ظرفیت لازم به منظور استحصال سالانه حدودیک میلیون و 542 هزار و 900مترمکعب از روان‌آب‌های سطحی این استان در راستای کنترل سیلاب‌های مخرب و جلوگیری از خسارت سیل به مناطق شهری و روستایی، تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی و آبخوان‌ها و نیز کنترل رسوب و فرسایش خاک فراهم می‌شود.
بوستانی خاطرنشان کرد: این پروژه ها شامل یک حوضچه تغذیه مصنوعی و 6 بند سنگی ملاتی است و با بهره‌برداری از این پروژه ها هشت هزار و 732 خانوار از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند.
مدیرکل منابع طبیعی فارس با بیان اینکه برای اجرای این پروژه‌ها یکصد میلیون ریال از محل اعتبارات استانی و 26 میلیارد و 505 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی هزینه شده است گفت: در حال حاضر نیز 160 طرح آبخیزداری مورد مطالعه قرار گرفته است که اجرای آنها نیاز به اعتباری شش هزار میلیارد ریالی دارد که در صورت اجرای این طرح‌ها علاوه بر جلوگیری از هدر رفت آب موجب تغذیه آب‌های زیرزمینی می‌شود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه اجرای پروژه‌های آبخیزداری در چند سال اخیر توانسته است تا حدود بسیاری از وقوع سیلاب‌ها جلوگیری کند ابراز امیدواری کرد: با اجراي پروژه های آبخيزداري بتوانيم با مشارکت دستگاه هاي دولتي و مردم نهاد در کاهش خطرات سیل و تغذیه آبخوانها ، کاهش اثرات خشکسالی واستفاده صحيح از منابع آب ،خاک و منابع طبيعي گام بهتری برداشته شود.
مدیرکل منابع طبیعی فارس در ادامه افزود : امسال در دهه مبارک فجر 31 طرح مرتعداری در 16 شهرستان تحویل بهره بردارن خواهد شد که در مجموع169 خانوار از مزایای این طرح ها بهره مند خواهند شد . همچنین احاله مدیریت ایستگاه تحقیقاتی و تولید بذور مرتعی دادین شهرستان کازرون به مساحت 1056 هکتار به شرکت تعاونی بهره برداری و منابع طبیعی کازرون و احاله مدیریت پارک جنگلی آزادگان شهرستان فیروز آباد به مساحت 4396 هکتار به عنوان اکوموزه عشایری از دیگر پروژه های پیش بینی شده جهت افتتاح در دهه مبارک فجر امسال در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خواهد بود.
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 1230
بازدید کل : 5362824
آخرین بروزرسانی:
1 مهر 1396 16:23