بازدید : 351 20 بهمن 1395 16:43 شماره :48062

بیش از 10 تن بذور مرتعی از ایستگاههای تولید بذرکجور برداشت شد
رییس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران –نوشهر گفت: در سال گذشته زراعی مقدار 10 تن و 500 کیلوگرم بذور مرتعی از ایستگاههای تولید بذر این اداره کل در کجور برداشت شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران –نوشهر، کیوان وریج کاظمی با اعلام این خبر افزود : از این مقدار 10 تن بذر سکاله مونتانوم و 500 کیلو بذر پوتریوم( توت روباه) می باشد .
وی با اعلام اینکه این دو گونه مرتعی علاوه بر خوشخوراکی دارای ارزش علوفه ای زیادی می باشند، افزود: این گونه های مرتعی از خانواده گلسرخیان و گندمیان بوده و برای انجام عملیات اصلاحی و احیایی در مراتع مورد استفاده قرار می گیرد.
وریج کاظمی ارزش ریالی بذور تولیدی را افزون بر 600 میلیون ریال ذکرکرد .
اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران –نوشهر دارای سه ایستگاه تولید بذرمرتعی در کجور شهرستان نوشهر می باشد.
وریج کاظمی همچنین تصریح کرد : با توجه به سطح ایستگاههای تولید بذر و بستر تولید به علت محدودیت اعتبارات نمی توانیم از تمام ظرفیت ایستگاهها برای تولید بذر استفاده کنیم .
وی ادامه داد : به شرط فراهم شدن اعتبارات لازم می توان در این ایستگاه ها 50 تن بذور مرتعی سکاله و پوتریوم تولید کرد.
رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی نوشهر با اعلام اینکه در حال حاضر این مقدار بذر کفاف نیاز مراتع را برای اصلاح و احیای مراتع نمی دهد، تصریح کرد: در صورت تخصیص اعتبارات بیشتر برای اجرای برنامه های اصلاحی و کپه کاری حداقل به هشت الی 10 تن بذر نیاز داریم .
وی در در ادامه با اشاره به ویژگی های بذور تولیده شده افزود: بذر سکاله مونتانوم که از خانواده ی گندمیان می باشد ضمن خوشخوارکی درجه دو دارای مزایایی چون ، بالا بودن میزان تولید – مقاومت بسیار بالا به خشکسالی و سرما و نقش عمده ای در حفاظت خاک دارد .
وریج کاظمی خاطر نشان کرد: با توجه به ضرورت اصلاح و احیاءمراتع به روش کپه کاری و بذرپاشی ، اولین نهاده مورد نیاز برای تحقق اهداف یاد شده در اصلاح و احیاء ، بذر گونه های مناسب است .
وی تصریح کرد : بهتر است این بذوردر مناطق مساعد با شرایط محل کشت تهیه و فراهم و جمع آوری شود .
ایستگاههای تولید بذر "کهنه لاشک-طالارنو و کوهپر" 284 هکتار مساحت دارد که در بخش کجور شهرستان نوشهر واقع شده است.
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 9368
بازدید کل : 5167662
آخرین بروزرسانی:
28 امرداد 1396 15:21