پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مدیرکل منابع طبیعی: قطع درخت بدون مجوز ممنوع است
🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳  |  🌳 مهمان شایسته طبیعت باشیم 🌳  |   🌳 منابع طبیعی با مردم، برای مردم 🌳  |  هموطن گرامی، آیا می‌دانید بر اساس قانون آتش زدن عمدی جنگل 3 تا 10 سال حبس به همراه دارد.  |  هموطن گرامی آیا می‌دانید بر اساس قانون، آتش‌زدن تنه درختان جنگلی 3 تا 12 ماه حبس و پرداخت جریمه نقدی به همراه دارد.
بازدید : 197 22 فروردين 1397 13:10 شماره :48155

مدیرکل منابع طبیعی: قطع درخت بدون مجوز ممنوع است
 
مدیرکل منابع طبیعی در خصوص قطع درختان می‌گوید: قطع درختان در اراضی ملی ممنوع می‌باشد و هیچ شخص حقیقی یا حقوقی اجازه قطع درختان را در اراضی ملی و دولتی ندارد و با متخلفان برخورد صورت می‌گیرد. 

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، قطع درختان و تبدیل آنها به ذغال را برخی از روستائیان به عنوان یکی از راه‌های درآمدی خود برگزیده‌اند و روزبه روز در مناطق مختلف برمیزان آن افزوده می‌شود.

 هنگامی که از برخی روستائیان و کشاورزان در خصوص علت قطع درختانی می‌پرسیم که سالیان زیادی از عمرشان می‌گذرد و حتی شاید پدر و پدربزرگ‌شان هم این درختان را از کودکی بخاطر دارند و از طرفی اهمیت درخت برای روستائیان بسیار مهم بوده است؛ اما اینکه در حال حاضر به راحتی با اره برقی در دل شب‌های مهتابی به جان درختان می‌افتند و آنها را قطع می‌کنند و پس از چند روز و خشک شدن درخت، تکه‌هایش را درون قبرستان کوره‌های ذغالی می‌ریزند تا این ذغال را حدود کیلویی هزار تومان بفروشند، که جای بسی تامل دارد، آنها نداشتن درآمد در روستاها را به عنوان دلیل این موضوع عنوان می‌کنند.

  یک پاسخ مشابه را می‌توان از زبان افرادی شنید که این شیوه را به عنوان کسب رزق و روزی و معیشت برگزیده‌اند که آنها مدعی هستند که دولت هیچ‌گونه حمایتی را از کشاورزان و روستائیان ندارد.

کشاورزانی که با وام و قرض، کشاورزی می‌کنند تا با برداشت محصول و کسب سود و درآمد و پرداخت حقوق کارگران و بازپرداخت تسهیلات بانکی، امرار معاش هم داشته باشند که متاسفانه هرسال محصولات کشاورزی در زمان برداشت روی دست‌شان می‌ماند و قیمت خرید محصولات توسط دلالان حتی به پایین‌تر از قیمتی می‌رسد که آن محصول تولید شده است و کشاورز ترجیح می‌دهد که محصولاتش را روی زمین کشاورزی رها کند و برداشت نکند تا متحمل هزینه‌هایی برای خرید سبد و پلاستیک، مزد کارگر، حمل محصول و... نشود.

محصولاتی که برای تولیدشان زمان و هزینه زیادی صرف شده است و آب زیادی برای رشد محصولات داده شده است؛ آبی که به دلیل خشکسالی‌های دو دهه اخیر به لایه‌های زیرین زمین رسیده است و بسیاری از سفره‌های زیرزمینی خشک شده‌اند و در حال حاضر حتی برای نوشیدن و شست و شو با کمبود آب مواجهیم و در حال شیرین کردن آب دریا و فرستادن نمک دریا به دل دریا و تهدید زیست دریایی هستیم که اگر به کشاورزان حقوقی داده می‌شد تا این مقدار آب را صرف این کشاورزی و تولید محصول بدون مشتری نکنند، هزینه‌اش از تولید و شیرین‌سازی آب، معادل آبی که برای کشاورزی هدر می‌رود، کمتر می‌شد.
متاسفانه در سال‌های اخیر روزبه روز بر میزان قطع درختان و تبدیل آنها به ذغال برای فروش و امرار معاش در روستاهای مختلف در حال افزایش است و بایستی چاره‌ای اندیشید و از قطع درختان کاسته شود که بطور حتم هم بایستی پیشگیری نمود و هم برخوردهای قانونی را تشدید نمود؛ البته در هرصورت بایستی برای حمایت از کشاورزان و معیشت روستائیان هم بایستی برنامه‌ریزی مدون عملی داشت تا هم روستائیان درآمد داشته باشند و هم از قطع درختان در اراضی ملی و مستثنیات جلوگیری شود.

در مناطقی روستایی در شهرستان‌های بشاگرد، حاجی‌آباد، بستک و پارسیان و... هم که اندکی هوا سردتر می‌شود و یا گازکشی نشده است و شنیده می‌شود که برخی از روستائیان برای تولید گرما و... هم گاهی از درختان استفاده می‌کنند، نیاز است تدابیری اندیشیده شود تا از قطع درختان و بیابانی شدن اراضی جنگلی و... جلوگیری شود.

از طرفی دیگر هم بایستی آموزش‌ها در این بخش برای ممانعت از قطع درختان بیشتر شود و از طرفی یگان حفاظت از اراضی هم بایستی مجهزتر به نیروی انسانی و تجهیزات مورد نیاز باشد تا بتوان در مقابل این پدیده مقابله نمود تا در سال‌های آینده مجبور نباشیم برای مناطقی که روزگاری اراضی جنگلی بوده‌اند، طرح‌های بیابان‌زدایی اجرا نماییم.

البته براساس قانون قطع درختان بدون مجوز لازم ممنوع می‌باشد که در این زمینه با "امید ذاکری" مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان نیز به گفت‌وگو نشستیم.

*قطع ممنوع

امید ذاکری در خصوص قطع درختان می‌گوید: قطع درختان در اراضی ملی ممنوع می‌باشد و هیچ شخص حقیقی یا حقوقی اجازه قطع درختان را در اراضی ملی و دولتی ندارد و با متخلفان برخورد صورت می‌گیرد.
وی افزود: اما قانون‌گذار قطع درخت را در اراضی مردم که مستثنیات محسوب می‌شود، ممنوع نکرده است و بایستی با نظارت و کسب مجوزهای لازم برای جابجایی و تبدیل به ذغال و... از اداره منابع طبیعی و آبخیزداری صورت پذیرد.

وی اظهار داشت: در صورت درخواست افراد برای قطع درختی در اراضی مستثنیات، در گام نخست کارشناسان منابع طبیعی و آبخیزداری بررسی‌های لازم را انجام می‌دهند تا مشخص شود که اراضی ملی یا مستثنیات می‌باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خاطرنشان کرد: در اراضی که ملی نیستند و در باغات در صورتی که کشاورزان بخواهند درختانی مانند لیمو... را قطع و امحا کنند بایستی با دریافت مجوز از سازمان جهادکشاورزی استان صورت پذیرد و در صورتی که بخواهند درخت را پس از قطع، جابجا کنند و یا تبدیل به ذغال نمایند بایستی از منابع طبیعی و آبخیزداری مجوز بگیرند که برای گونه‌های باغی هم مجوز را برای مدت و محل معین صادر می‌کنیم که آن درختان تبدیل به ذغال شوند و در غیراینصورت اجازه حمل یا تبدیل به ذغال داده نخواهد شد.
وی گفت: برای قطع گونه‌های جنگلی مجوز قطع درخت داده نمی‌شود، قطع و ذغال‌سازی درختان در باغات و نخلستان با مجوز در محل و زمان معین صورت گیرد و مجوز حمل اخذ گردد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان گفت: خانواده "کهور" که حتی برای کشاورزی کود ارگانیک تولید می‌کند و در هزینه‌های کشاورزی صرفه‌جویی می‌شود و در اراضی کشاورزی به عنوان بادشکن عمل می‌کنند که نباید این گونه قطع شود.
وی تاکید نمود: قطع درختان از هرنوع و گونه‌ای در اراضی ملی ممنوع می‌باشد و حتی خشک بودن درخت، مجوزی برای قطع درختان نمی‌باشد درختانی مانند مغیر و آکاسیا و... که در تابستان برگ ندارند و خشک شده بنظر می‌رسند را هیچکس اجازه ندارد قطع کند.
ذاکری با بیان اینکه گشت‌های حفاظت از اراضی در گلوگاه‌ها و محل عبور و مرور خودروها با معاونت پیشگیری نیروی انتظامی حضور دارند و گشت بر اراضی را نیز برعهده دارند؛ اظهار داشت: البته از همیاران طبیعت و حافظان افتخاری هم در این بخش استفاده می‌شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان تصریح کرد: شوراها و دهیاران نیز همیار طبیعت هستند و تلفن ۱۵۰۴ آماده دریافت گزارشات مردمی می‌باشد.
وی تایید نمود: تعداد معدودی از دهیاران و شوراها در قطع درختان نقش دارند و تاکید کرد: البته قانون با تمام متخلفان یکسان برخورد می‌کند زیرا یکی از وظایف دهیاران هم حفاظت از منابع طبیعی است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 9103
بازدید کل : 4408584
آخرین بروزرسانی:
31 ارديبهشت 1397 14:43