بازدید : 723 15 فروردين 1396 13:3 شماره :49464

برای ترسیب کربن و کاهش گازهای گلخانه ای، توقف بهره برداری از جنگل ها در دستور کار قرار گرفته است
 
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در دیدار با آقایان پیلد گوویچ قایم مقام وزیر امور خارجه و استریب نیکس مدیرعامل شرکت جنگلداری لتونی گفت: یکی از سیاست های جمهوری اسلامی ایران برای ترسیب کربن و کاهش گازهای گلخانه ای، توقف بهره برداری از جنگل هاست.
به گزارش خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها- خداکرم جلالی صبح امروز ( سه شنبه)  که با هیات اعزامی کشور لتونی در محل سازمان جنگل ها ملاقات کرد، افزود: با توقف بهره برداری از جنگل ها نیازمند واردات چوب از دیگر کشورها هستیم و لتونی می تواند ضمن رقابت با روس ها در قیمت چوب، در برقراری توسعه ارتباطات دو کشور موثر عمل کند.
رییس سازمان جنگل ها ضمن تشریح سیمای منابع طبیعی کشور، مساحت منابع طبیعی ایران را 135 میلیون هکتار اعلام کرد که 14 میلیون هکتار آن را جنگل، 86 میلیون هکتار را مراتع و بیش از 30 میلیون هکتار را بیابان و اراضی بیابانی تشکیل می دهد.
 خداکرم جلالی همچنین گفت: در برنامه ششم توسعه که از ابتدای امسال شروع  می شود، دو موضوع محیط زیست و مدیریت منابع آب  جزء مهمترین برنامه های دولت است و این سازمان می کوشد تا برای مهار عوامل ناپایدار نظیر خشکسالی و بیابان زایی در مدیریت جنگل ها و منابع طبیعی موثر عمل کند.
جلالی تنوع اقلیمی در ایران را بی نظیر خواند و گفت: از 13  اقلیم جهان 11 اقلیم آن در کشور ما وجود دارد و الان که در اینجا حضور داریم در بخشی از کشور برف می بارد و دما زیر 10 درجه سانتیگراد است و در بخشی دیگر از ایران هوا بسیار گرم است و مردم می توانند در آب شنا کنند.
رییس سازمان جنگل ها در این دیدار همچنین گفت: با بررسی هایی که انجام شد نشان داد  که لتونی محصولاتی نظیر  زعفران، کشمش و خرما از ایران وارد می کند و ما قادریم در زمینه صادرات گیاهان دارویی و واردات منابع چوبی به توسعه ارتباطات بیشتر بپردازیم.
 
سال گذشته 600 نفر از مردم ایران از لتونی بازدید کردند
قایم مقام وزارت امورخارجه لتونی که به اتفاق کارشناس،  رییس دفتر و همچنین مدیرعامل شرکت جنگلداری به محل سازمان جنگل ها آمد با نگاهی به پنجره اطراف و بارش باران بهاری لبخندی زد و گفت: آب و هوای جالبیست  و تو ذهنم تداعی شد که انگار در خانه خود هستم.
آندری پیلد گوویچ گفت: سالی که گذشت 600 نفر از مردم ایران به کشور لتونی سفر کردند و این نشان از توسعه ارتباطات و تجارت بین دو کشور دارد.
وی گفت: در حال برنامه ریزی هستیم تا هم رییس جمهور و هم وزیر کشاورزی و جنگل داری لتونی  به ایران سفر کنند  تا ارتباطات دو کشور گسترش پیدا کند.
قایم مقام وزارت امور خارجه گفت: لتونی تنها کشوری است که این سال ها جنگل خود را 100درصد افزایش داده است و اکنون بیش از 50 درصد عرصه های این کشور را جنگل پوشانده است.
 
لتونی یک بیست و پنجم ایران است.
 مدیرعامل شرکت جنگلداری لتونی گفت: لتونی درشمال اروپا قرار دارد و جزء کشورهای حوزه بالتیک است و مساحت آن یک بیست و پنجم ایران است.
آقای روبرت استریب نیکس افزود: علیرغم  کوچکی مساحت  لتونی، اما این کشور بسیار سرسبز است که جنگل بخش عمده اقصاد آن را تشکیل می دهد و درواقع  بخش جدایی ناپذیر از فرهنگ این مردم است.
وی علت افزایش سطح جنگل در کشور لتونی را ابتدا وضعیت اقلیمی و دیگر اینکه جنگل کاری و کاشت درخت در لتونی ریشه در فرهنگ و تمدن مردم دارد وعلاوه بر آن در کنار بهره برداری بر جنگل مدیریت می شود.
مدیرعامل شرکت جنگلداری لتونی همچنین گفت: سالانه 12 میلیون مترمکعب چوب از جنگل های این کشور بهره برداری می شود و تمامی خانه های مردم لتونی از چوب است و سالانه بسیاری از خانه های چوبی ساخته شده به کشور های دیگر صادر می شود.
استریب نیکس از این ارتباط ابراز خوشنودی کرد و گفت: این آمادگی وجود دارد تا در زمینه تکنولوژی و دانش فنی  در بخش جنگل ارائه خدمات صورت گیرد.
در پایان خداکرم جلالی رییس سازمان جنگل ها با سپاس از این دیدار از قایم مقام وزیر امورخارجه و مدیر عامل شرکت جنگلداری کشور لتوانی خواست با سفری جداگانه به کشور ایران از بخش های مختلف جنگل بازدید نمایند زیرا تهران به تنهایی معرف جنگل های ایران نیست.
 
 
 
 
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 1342
بازدید کل : 5362925
آخرین بروزرسانی:
1 مهر 1396 16:23