بازدید : 181 21 فروردين 1396 10:31 شماره :49551

90 هزار هکتار جنگل طبیعی در استان زنجان وجود دارد
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: 90 هزار هکتار جنگل طبیعی در استان زنجان وجود دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، خلیل آقاجانلو در دیدار با معاون استاندار زنجان با اشاره به اینکه کشور ایران در یک منطقه نیمه خشک قرار دارد، اظهار کرد: تغییرات اقلیمی نیز منابع طبیعی کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه اتفاقات اخیر در کشور نیز از عدم حفاظت منابع طبیعی نشات گرفته است، افزود: برای نمونه این اتفاق می‌توان به گرد و خاک‌های استان خوزستان اشاره کرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با اشاره به اینکه نمونه اتفاقی که در سال‌های گذشته در ایران اتفاق افتاده است در دهه 1930 در کشور آمریکا رخ داده است، گفت: این دهه در این کشورها با عنوان دهه کثیف نامگذاری شد و مردم از طریق فرهنگ‌سازی به بازسازی منابع طبیعی و گسترش کشت دیم رجوع کردند.
آقاجانلو با بیان اینکه موضوع منابع طبیعی و حفظ آن به تنهایی توسط یک دستگاه امکان‌‌پذیر نیست، ادامه داد: سعی داریم حفظ منابع طبیعی به یک مطالبه عمومی تبدیل شود.
وی با اشاره به اینکه نقش دستگاه‌های آموزشی و ترویجی در حفظ و نگه‌داشت منابع طبیعی می‌تواند موثر باشد، افزود: متاسفانه ردیف بودجه مستقلی برای موضوع فعالیت‌های فرهنگی‌سازی برای روابط عمومی‌ها وجود ندارد.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با اشاره به اینکه تخریب منابع طبیعی یکی از چالش‌های آینده کشور است، گفت: این موضوع می‌تواند در مهاجرت‌ها نیز موثر باشد.
آقاجانلو با بیان اینکه بررسی وضعیت بیابان‌زایی در استان زنجان توسط مرکز مطالعات منابع طبیعی استان زنجان انجام شده است، عنوان کرد: نتایج به دست آمده از این مطالعات به زودی جمع‌بندی شده و در اختیار مسؤولان قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه 90 هزار هکتار جنگل طبیعی در استان زنجان وجود دارد، تاکید کرد: این جنگل‌ها ظرفیت مناسبی برای استان زنجان محسوب می‌شود که باید بر روی آن سرمایه‌گذاری کرد.
معاون روابط عمومی و تشریفات استانداری زنجان نیز در این دیدار با اشاره به اینکه حیات بشری با منابع طبیعی عجین شده است، گفت: به دلیل غفلت‌های صورت گرفته در این بخش منابع طبیعی وضعیت مناسبی ندارد.
ادریس سالاری با اشاره به اینکه آسیب‌های وارده به طبیعت از تقریب عدد و رقم قابل ارزیابی نیست، افزود: برای جبران این باید انرژی، منابع مالی و اراده ملی را مطالبه می‌کند.
وی با قدردانی از برنامه‌های برگزار شده در روز درختکاری اظهار کرد: نباید این برنامه‌ها به یک روز در سال خلاصه شود.
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 1266
بازدید کل : 5362854
آخرین بروزرسانی:
1 مهر 1396 16:23