پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - تغییراقلیم عرصه های طبیعی ایران را تهدید می کند
🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳  |  🌳 مهمان شایسته طبیعت باشیم 🌳  |   🌳 منابع طبیعی با مردم، برای مردم 🌳  |  هموطن گرامی، آیا می‌دانید بر اساس قانون آتش زدن عمدی جنگل 3 تا 10 سال حبس به همراه دارد.  |  هموطن گرامی آیا می‌دانید بر اساس قانون، آتش‌زدن تنه درختان جنگلی 3 تا 12 ماه حبس و پرداخت جریمه نقدی به همراه دارد.
بازدید : 357 13 تير 1397 22:26 شماره :50057

تغییراقلیم عرصه های طبیعی ایران را تهدید می کند
 

معاون امور جنگل های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: چالش تغییر اقلیم، پوشش گیاهی عرصه های جنگلی و طبیعی ایران را تهدید می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها به نقل از ایرنا، عباسعلی نوبخت روز چهارشنبه افزود: با توجه به پیامدهای تغییر اقلیم، باید برای رفع این معضل تدابیر و راهکارهای اصولی اندیشید.

وی اظهار داشت: برای جلوگیری از تخریب عرصه های جنگلی کشور در سال گذشته بیش از 26 میلیون اصله نهال در عرصه های طبیعی غرس شد.

وی گفت: دولت در سال جاری حدود 800 میلیارد ریال به منظور حفاظت از جنگل های کشور در نظر گرفت که می توان با تخصیص به موقع اعتبار، برای جلوگیری از تخریب پوشش گیاهی اقدام کرد.

وی ادامه داد: پوشش گیاهی جنگل و مرتعدارای، 80 درصد تجاری و 20 درصدی غیرتجاری است و عرصه های جنگلی کشور علاوه بر ذخایر آبی و جلوگیری از فرسایش خاک در تولید اکسیژن نقش بسزایی دارد.

وی با بیان این که عملکرد سالانه ذخیره آب جنگل های پراکنده 300 مترمکعب و جنگل های متراکم و کیفی ایران 2 هزار و 500 مترمکعب است، خاطرنشان کرد: اگر متوسط ذخایر آب جنگل ها را یکهزار و 500 مترمکعب محاسبه کنیم، نشان می دهد که جنگل های ایران می تواند سالانه سه میلیارد و 6 میلیون مترمکعب آب ذخیره کنند.

نوبخت تصریح کرد: این حجم آب ذخیره شده ، نه تنها تبخیر نمی شود بلکه حجم آن بیشتر از آب پشت بعضی از سدها ست.

وی بیان داشت: هر هکتار جنگل در سال 2 هزار و 500 کیلوگرم اکسیژن تولید می کند در حالی که از نگاه تجاری قیمت هر کیلوگرم اکسیژن در بازار 25 هزار ریال است.

معاون امور جنگل های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: جنگلهای کشور در پنج نقطه رویشی قرار دارد که دستکم 6 میلیون هکتار در منطقه زاگرسی و چهار میلیون هکتار در منطقه ایرانی و تورانی واقع شده است.

به گفته نوبخت از مجموع 2 میلیون و 400 هزار هکتار جنگل های شمال، حدود 60 هزار هکتار از آن در استان سمنان واقع شده است.

وی بیان داشت: در 30 سال گذشته در 620 هزار هکتار از عرصه های طبیعی کشور، جنگل کاری شد که این امر در افزایش پوشش گیاهی تاثیر بسزایی داشته است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 909
بازدید کل : 4691833
آخرین بروزرسانی:
31 تير 1397 1:12