پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - نقش آبخیزداری در مدیریت بحران آب بی بدیل است
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 332 14 تير 1397 23:7 شماره :50081

نقش آبخیزداری در مدیریت بحران آب بی بدیل است

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: کشور با خشکسالی و کم آبی مواجه است و  نقش آبخیزداری در مدیریت بحران آب بی بدیل و اساسی است. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور (پیام طبیعت) خلیل آقایی معاون وزیر جهادکشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور روز چهارشنبه در دیدار استاندار و مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری در مجلس شورای اسلامی افزود: میزان متوسط بارندگی سالانه در ایران حدود 250 میلیمتر است و این میزان در واقع یک سوم متوسط جهانی است و در چنین شرایط بحرانی، آبخیزداری راهکاری اساسی و بی بدیل است.

رئیس سازمان جنگل ها همچنین یادآور شد: 70 درصد بارش های سالانه در کشور به صورت تبخیر هدر می رود و میزان تبخیر آب در کشور سه برابر میانگین تبخیر در جهان است.

مهندس آقایی در ادامه تأکید کرد: کار در منابع طبیعی باید با مشارکت جوامع محلی انجام شود تا علاوه بر حفظ و حمایت از پوشش گیاهی، آب و خاک باعث ایجاد اشتغال در بین مردم محلی شود.

 

وی همچنین تصریح کرد: توجه مقام معظم رهبری و دولت به مسئله آبخیزداری، مسئولیت منابع طبیعی را دو چندان کرده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی که با استاندار و مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری دیدار داشت در ادامه گفت: در چهارمحال و بختیاری 25 پروژه آبخیزداری پیش‌بینی شده و این استان از جمله استانهایی است که پتانسیل خوبی برای اجرای اینگونه پروژه ها دارد.

خلیل آقایی از استاندار چهار محال خواست به پروژه های آبخیزداری نظارت نماید و زمینه را برای مشارکت بیشتر مردم و جوامع محلی فراهم کند.

در ادامه استاندار استان چهار محال و بختیاری نیز یادآور شد: 13 درصد آب کشور قبلاً در این استان تولید می شد اما اکنون خودش با کم آبی مواجه است.

اقبال عباسی گفت تولید آب مهمتر از توزیع آب است و آبخیزداری موجب استحصال و ذخیره آب می شود و اگر این چرخه مجدداً احیاء شود چهارمحال قادر خواهد بود آب چند استان همجوار را تامین کند.

 


 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 1544
بازدید کل : 5411420
آخرین بروزرسانی:
19 آذر 1397 20:9