پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - درآمدزایی آنغوزه در حد دامداری
🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳  |  🌳 مهمان شایسته طبیعت باشیم 🌳  |   🌳 منابع طبیعی با مردم، برای مردم 🌳  |  هموطن گرامی، آیا می‌دانید بر اساس قانون آتش زدن عمدی جنگل 3 تا 10 سال حبس به همراه دارد.  |  هموطن گرامی آیا می‌دانید بر اساس قانون، آتش‌زدن تنه درختان جنگلی 3 تا 12 ماه حبس و پرداخت جریمه نقدی به همراه دارد.
بازدید : 35 17 مرداد 1397 13:18 شماره :50952

درآمدزایی آنغوزه در حد دامداری

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان جنوبی عنوان کرد: آنغوزه از محصولات گیاهی است که از نظر درآمدزایی و صرفه اقتصادی می تواند با بخش دامداری رقابت کند و حتی در برخی مواقع از آن هم پیشی بگیرد. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره كل منابع طبيعي و آبخیزداری استان خراسان جنوبی، علیرضا نصرآبادی روز گذشته در جمع خبرنگاران اعلام کرد: در استان این محصول باعث اشتغال زایی هزار خانوار شده است که درآمد خوبی دارد و جوانان را به سمت خود جذب کرده است. 
وی درباره این محصول توضیح داد: از آنغوزه دو محصول شیره و کشته آن مورد استفاده قرار می گیرد از اوایل خرداد تا اواخر مهرماه برداشت آن ادامه دارد. به گفتۀ وی هر کیلو کشته آنغوزه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان و شیره آن یک کیلو متوسط حدود ۲۵۰ هزار تومان به فروش می رسد.

استفاده در صنعت غذایی و دارویی

این مقام مسئول با بیان اینکه در استان ۱۰۰ هزار هکتار سطح زیرکشت مفید داریم، گفت: اگر بارندگی نرمال باشد از این سطح کشت حدود ۶۰ تُن برداشت می شود. نصرآبادی افزود: آنغوزه از گیاهانی است که بیش از یک قرن برداشت آن وجود داشته ولی به صورت سازمان یافته نبوده است.
وی با بیان اینکه هر نوع گیاهی که در عرصه های طبیعی استان قابلیت برداشت داشته باشد، می بایست در راستای مدیریت صحیح عرصه و برای جلوگیری از برداشت غیرمجاز و تخریب عرصه های طبیعی از منابع طبیعی مجوز گرفته شود، گفت: اکنون برای برداشت این محصول قوانینی وضع شده است و برداشت ان براساس طرح مصوب می باشد. به گفتۀ وی فراوری شده این محصولات در صنعت غذایی، دارویی و بهداشتی مرود استفاده قرار می گیرد.

۲۱ طرح در استان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به اینکه ۲۱ طرح بهره برداری آنغوزه در استان توسط منابع طبیعی تهیه و به مجریان که در مزایده برنده شده اند داده شده است، تصریح کرد: ۱۱ طرح در طبس، ۷ طرح در بشرویه و فردوس، قاین و شاسکوه نهبندان هم هر کدام یک طرح مصوب شده است. 
نصرآبادی ادامه داد: این طرح ها به مزایده گذاشته می شود و بهره برداری هر طرح بین ۳ تا ۵ سال به مجری مجوز داده می شود و از مجری طرح تعهد احیای سطح کشت هم گرفته می شود تا باعث از بین رفتن آنغوزه نشود. 
وی  با بیان اینکه مجریان طرح باید بومی باشند، خاطر نشان کرد: یکی از مشکلات برگزاری مزایده این است که مالک و مجری طرح امکان دارد حاضر نشود مردم آن را جمع آوری و به او بفروشند و خود مستقیم وارد کار شود و ما پیگیری داشتیم تا بتوانیم قرارداد برداشت را مستقیم با خود مردم داشته باشیم که هنوز مجوز داده نشده است. 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 2217
بازدید کل : 4835816
آخرین بروزرسانی:
29 امرداد 1397 15:11