پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - جنگل های گلستان به امکانات اطفای حریق هوایی تجهیز می شوند
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 285 21 مرداد 1397 15:38 شماره :51052

جنگل های گلستان به امکانات اطفای حریق هوایی تجهیز می شونداستاندار استان گلستان اعلام کرد: با هدف کاهش خسارت های ناشی از آتش سوزی های گسترده فصول گرم سال، جنگل های استان به امکانات اطفای حریق هوایی و بالگرد مجهز می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، سیدمناف هاشمی روز یکشنبه در دیدار با معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: سالانه حجم زیادی از جنگل های گلستان به دلیل آتش سوزی و نبود تجهیزات کامل و مناسب برای خاموش کردن آن نابود می شود که استقرار بالگرد برای امداد رسانی در زمان آتش سوزی می تواند حجم این خسارت ها را تا حد زیادی کاهش دهد.

وی بیان کرد: "گلستان در مقایسه با دو استان شمالی و ساحلی دیگر، خشک تر و کم بارش تر است که همین مورد، احتمال افزایش آتش سوزی در جنگل های این استان را افزایش می دهد ."

استاندار گلستان افزود: امسال آتش سوزی های زیادی در جنگل های گلستان رخ داد که اگر اقدام به موقع نیروهای امدادی محلی، دهیاران و روستاییان نبود، بی تردید بخش زیادی از این عرصه های ارزشمند طبیعی از بین می رفت .

هاشمی ادامه داد: زمینه بروز آتش سوزی های بزرگ در جنگل های هیرکانی گلستان وجود دارد که استقرار بالگرد برای استفاده در مواقع اضطراری می تواند از بروز یک واقعه تلخ و نابودی وسیع جنگل ها جلوگیری کند .

استاندار گلستان در ادامه به ظرفیت های گردشگری این استان اشاره کرد و گفت: استفاده صحیح و هدفمند از جنگل ها و جزیره آشوراده، بخشی از این پتانسیل است که امیدواریم رفع موانع قانونی و اخذ مجوزهای لازم، راهگشای بهره مندی از این امکانات برای ایجاد شغل و درآمدزایی برای گلستان باشد.

هاشمی بیان کرد: رونق اقتصادی فعلی گلستان مطلوب نیست و توجه به گردشگری و توسعه این بخش می تواند زمینه ترقی و توسعه اقتصادی استان را فراهم کند.

وی افزود: احداث تله کابین در علی آباد و گرگان و اجرای طرح های گردشگری در آشوراده، بخشی از نیاز جدی توسعه صنعت گردشگری گلستان است.

استاندار گلستان بیان کرد: اولویت و نگاه مسوولان استان به آشوراده ، نگاه تخریبی و بهره برداری بی رویه نیست و هدف اصلی، نجات این جزیره از متروکه بودن و استفاده از ظرفیت های آن برای جذب گردشگر است.

هاشمی به هجوم برخی سودجویان به جنگل ها و برداشت بی رویه قارچ های خوراکی سیاه و سفید اشاره کرد و گفت: قیمت 5 میلیون ریالی هر کیلو از این قارچ در داخل و هزار دلاری در خارج کشور، سودجویان را روانه جنگل های گلستان کرده است.

وی گفت: مدیریت و سازماندهی برداشت این گونه گیاهی و ترویج کشت به جای برداشت بی رویه از جنگل ها، علاوه بر حفظ طبیعت، فرصت های جدید شغلی برای گلستانی ها ایجاد خواهد کرد.


 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 7967
بازدید کل : 5453497
آخرین بروزرسانی:
27 آذر 1397 15:24