بازدید : 206 21 تير 1396 9:56 شماره :51135

برگزاری کارگروه طرح توسعه باغات اراضی شیبدار
کارگروه طرح توسعه باغات اراضی شیبداربا حضور معاون حفاظت و اموراراضی سازمان جنگلها، رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس، مدیران کل ادارات منابع طبیعی و باغبانی وزارت جهاد کشاورزی سراسر کشور، مجریان طرح ها و جمعی از کارشناسان این وزارت خانه در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری فارس، مسعود منصور معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگلها، مراتع وآبخیزداری کشور گفت: ایجاد باغ در 30 هزار هکتار از اراضی ملی مستعد کشور هیچ حق مالکیتی در طرح توسعه باغات در اراضی شیبدار وجود ندارد.
معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگلها، مراتع وآبخیزداری در این گردهمایی با بیان اینکه اجرای طرح توسعه باغات در اراضی مستعد شیبدار در چهار چوب قوانین و بر اساس مقررات و سیاستهای وزارت جهاد کشاورزی است افزود: متاسفانه در حال حاضر بیشتر به مکانیسم واگذاری این اراضی پرداخته می شود و این در حالی است که اهداف اولیه و اساسی این طرح که همان امنیت منابع پایه و حفاظت آب و خاک است مورد غفلت قرار گرفته است.
معاون حفاظت و اموراراضی سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به برخی ضوابط اجرایی طرح توسعه باغات در اراضی شیبداراظهار داشت: با پیگیری های انجام شده واگذاری اراضی شیبداری که در اراضی ملی واقع شده از طریق ماده 3 قانون حفاظت و بهره برداری در قالب کشت گیاهان دارویی و توسعه باغ های دیم انجام می شود.
منصور اظهار داشت:.بر اساس مصوبه قانون ،توسعه باغ باید در اراضی مستعد انجام گیرد که تشخیص و اجرای این طرح بر عهده کارگروه استانی در استانهای مشمول این طرح است.
وی ایجاد باغ در اراضی شیبدار را اقدامی مهم برای حفظ، تثبیت خاک و احیای عرصه های آسیب دیده عنوان کردوافزود: در این طرح آن قسمت از اراضی ملی که در دامنه و شیب کوهها وجود دارند و امکان تبدیل شدن به باغات و اراضی کشاورزی را دارند شناسایی شده و در اختیار روستائیان قرار خواهد گرفت.
وی گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه کشور تا پایان سال 96 میزان 60 هزار هکتار باغ در اراضی مستعد شیبدار ملی و مستثنیات احداث می شود که از این مقدار 30 هزار هکتار آن در اراضی ملی ایجاد خواهد شد.وی ادامه داد:براساس پایش ها و مطالعات انجام شده قرار است تا پایان سال جاری 15 هزا هکتار از اراضی شیبدار در استان فارس به باغ تبدیل شود. وی به رويکردهای مثبت این طرح با مشارکت مردم در مقابله با فرسایش خاک، حفظ و احیاء منابع طبيعي وجلوگیری از تصرف اراضی دراستانهاي مشمول این طرح اشاره کردوگفت:امیدواریم تأثيرات مثبت این طرح درحفظ منابع طبيعي و استفاده بهینه از عملیات آبخیزداری در اراضی ملی محقق شود.
حاجی وند مدیرکل دفتر امور سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی در این مراسم با بیان اینکه بیشتر اکوسیستم های طبیعی کشور در اراضی شیبدار واقع شده و متاسفانه فرسایش خاک در این اراضی بسیارمشهود است اظهار داشت: موضوع استفاده بهینه از آب سبز در دستور کار وزارت جهاد قرار گرفته و تلاش می‌کنیم با استفاده از این مفهوم و نیز بهره گیری از تکنیک ها و روشهای نوین، طرح توسعه باغات در اراضی شیبدار را افزایش دهیم.
وی در ادامه با اشاره به اهم اقدامات و اهداف این طرح خاطرنشان کرد: جلوگیری از تخریب اراضی و تغییر کاربری های نامناسب اراضی زراعی و ملی، استفاده از روان آبهای سطحی، استفاده از آب سبز در جهت افزایش بهره وری در باغات دیم و اراضی شیبدا، حفاظت آب و خاک و اجرای عملیات آبخیزداری از مهمترین اهداف این طرح در اراضی کشور است.
وی افزود:بر اساس فرایندهای انجام گرفته تاکنون 860 هزار هکتار از مناطق مستعد در کشور برای اجرای طرح توسعه باغات در اراضی شیبدار مشخص شده که بر طبق برنامه ششم توسعه می بایست 500 هزار هکتار این اراضی به کشت دیم در اراضی شیبدار اختصاص یابد.وی در پایان برلزوم اجرایی شدن بهتر این طرح اظهار داشت: باید با تعاملات سازنده بین مدیران باغبانی ومنابع طبیعی با مجریان طرح و کشاورزان در جهت اجرای بهینه این طرح تلاش کرد.
مهرزاد بوستانی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس هم در این گردهمایی با اشاره به اینکه بیشتر اراضی شیبدار در اراضی ملی قرار گرفته است و این موضوع موجب بروز حساسیتهاو مسئولیتهای بیشتر در واگذاری این اراضی در آینده نزدیک خواهد شد افزود: هماهنگی با مسئولان و دستگاههای مربوطه در اجرای صحیح این طرح در کنار افزایش و جذب تخصیص هاو اعتبارات لازم برای ارائه خدمات وتسهیلات موردنظر به متقاضیان ومجریان این طرح بسیار ضروری و نیازمند دقت نظر کافی است.
قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز دراین هم‌اندیشی با اشاره به لزوم توسعه باغات مثمر دیم در اراضی شیب دار گفت:استان فارس با داشتن اقليم های متنوع و چهار فصل برای فعالیت‌های باغبانی به‌عنوان يک اشتغال و توليد پايدار از جايگاه ویژه‌ای برخوردار است. وی با اشاره به اینکه بیش از 15 درصد محصولات باغی کشور دراستان فارس تولید می شودافزود:طرح ایجادو توسعه درختان مثمر دراراضی شیبدار با هدف حفظ،تثبیت خاک و احیاء عرصه های آسیب دیده و همچنین بهره وری اقتصادی و کمک به معیشت بهره برداران اجرا می شود.
تجلیل از نمونه هاو مجریان برتر کارگروه طرح توسعه باغات اراضی شیبدار پایان بخش برنامه های روز نخست این گردهمایی در شیرازبود.
این گردهمایی پیرامون مسائل وراهکارهای اجرایی لازم درجهت رفع ابهامات،تهدیدات و چالشهای پیش رو ونیز اهداف،برنامه های اجرایی طرح توسعه باغات در اراضی شیبدار،تشریح شیوه نامه تخصیص و واگذاری اراضی برای توسعه با غات در اراضی شیبدار ونیز انجام هماهنگی و برنامه ریزی های لازم درجهت تشکیل کارگروهای مشترک بین معاونت باغبانی جهاد کشاورزی و منابع طبیعی در اجرای این طرح به بحث وبررسی گذاشته شده به مدت سه روز در شیراز ادامه دارد.


|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 132
بازدید کل : 5343525
آخرین بروزرسانی:
29 شهريور 1396 15:32