بازدید : 358 26 تير 1396 11:28 شماره :51260

بزرگترین مانور ضد آتش منطقه غرب کشور در چهارمحال و بختیاری برگزارشد
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره مانور منطقه‌ای اطفای حریق در استان چهارمحال و بختیاری که با حضور نمایندگان محیط‌زیست استان‌های خوزستان، لرستان، اصفهان، ایلام و مرکزی برگزار شد، گفت: امروزه یکی از آسیب‌هایی که به دلیل خشکسالی‌ها و گرمایش زمین و مداخلات بی رویه در طبیعت، محیط طبیعی را با مخاطره روبه رو ساخته، آتش‌سوزی است و این چرخه و روند آتش سوزی‌ها در دنیا نیز به همین شکل است و در بسیاری از جنگل‌های بزرگ دنیا، بیشتر اوقات شاهد حریق بوده‌ایم و در سال‌های اخیر روند آتش سوزی‌ها به دلیل گستردگی و وسعت و شاید ناتوانی سازمان‌ها و دولت‌ها در اطفاء آن مدت‌ها ادامه پیدا کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری، معصومه ابتکار با بیان این‌که یک آتش به راحتی می‌تواند منابع طبیعی و محیط زیست را درچند دقیقه ازبین ببرد عنوان کرد: ما امروزه با سرمایه‌های با ارزش خود روبه روهستیم سرمایه‌هایی که متعلق به تک تک ما ایرانیان و فرزندان‌مان و متعلق به این نسل ونسل‌های آینده است.
معاون رئیس جمهوری گفت: یکی از رویکردهای مهم در مدیریت محیط‌زیست ومنابع‌طبیعی، هم‌پیمان وهماهنگ بودن همه دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف کشور است، چرا که درصورت رخداد یک مخاطره همچون حریق تنها با همبستگی، هماهنگی و یک برنامه‌ریزی ملی می‌توان از خسارت‌ها و افزایش سطح تخریب شده درجریان آتش جلوگیری کرد.

برنامه برای کاهش آسیب آتش
ابتکاربا اشاره به این‌که ازسال 93 دولت برای کاهش آسیب‌های ناشی از یک آتش‌سوزی یک برنامه جامع را برای مقابله با حریق مصوب کرده است افزود: در این برنامه همکاری و هماهنگی جامع همه سازمان‌ها، ارگان‌ها و نیروهای مردمی و بومی لحاظ شده است و علاوه بر تشکیل یک مرکز مدیریت و مقابله با آتش سوزی‌ها در طبیعت در وزارت دفاع، در 18 استان کشور 43 بالگرد و هواپیما جهت اطفای حریق برنامه‌ریزی شده است که این تعداد در حال افزایش است.
وی خاطرنشان کرد: به دلیل همکاری‌های بسیار خوب مابین ادارت و ارگان‌ها به خصوص وزارت دفاع با سازمان حفاظت محیط‌زیست و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در سال‌های گذشته وسعت آتش‌سوزی‌ها در مناطق حفاظت شده محیط‌زیست و عرصه‌های منابع‌طبیعی کاهش چشمگیری داشته است ولی تعداد حریق‌ها همچنان بالا است و این یک هشدار و زنگ خطر برای مردم، جوامع محلی و روستائیان است که باید در زمینه پیشگیری و مقابله با آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی با ادارات و ارگان‌های مختلف همکاری‌های مناسب داشته باشند و مردم می‌توانند وقوع آتش سوزی‌ها را به شماره‌های 1504 به منابع طبیعی و 1540 به محیط زیست گزارش دهند.
ابتکار گفت: آموزش مردم، جوامع محلی، بخش‌های مختلف دولتی و از همه مهم‌تر برگزاری مانور‌های مختلف می‌تواند همه را در مقابله با آتش توانمند سازد، برگزاری این مانورها تنها یک حرکت نمادین نیست بلکه یک تمرین جدی و واقعی برای اجرای یک سناریو در مانور و اجرای یک پروتکل از قبل تدوین و آموزش داده شده در حریق‌های واقعی است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد: اجرای مانورها در واقع یک گام آموزش عملی وموثردراجرای یک سناریو و پروتکل برای هماهنگی بین دستگاه‌ها و جوامع محلی است که آن‌ها بدانند در زمان وقوع آتش‌سوزی در چه زمان و مکانی باید چه عملی انجام دهند و اجرای این برنامه‌ها در صورت وجود، خلاهای عملیات و بخش‌های مختلف را به ما معرفی می‌کند.
وی عنوان کرد: به دلیل همجواری جوامع محلی به مکان‌های وقوع حادثه و نقش آن‌ها در اطفای حریق و پیشگیری از آسیب‌های بیشتر، سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری و سازمان حفاظت از محیط‌زیست در تلاش هستند تا مردم و روستائیانی که نزدیک به محل‌های حادثه هستند را به ابزارآلات مورد نیاز تجهیز کنند.

استفاده از تصاویر هوایی
قائم مقام رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری هم درگفت‌وگو با همشهری درخصوص اقدامات راهبردی این سازمان در حوزه اطفای حریق گفت: این سازمان در زمینه تجهیز افراد به وسایل و تجهیزات انفرادی بسیارخوب عمل کرده است وخوشبختانه با استفاده از تصاویر هوایی و ماهواره‌ای، تشخیص و گزارش مناطق دچار حریق شده بسیار سریع‌ و دقیق‌تر انجام می‌شود.
ناصر مقدسی ادامه داد: بنابراین درسال گذشته درحوزه پیشگیری و شناسایی کانون‌های حریق با اتکا بربه کارگیری وهمکاری با جوامع محلی، روستایی ودهیاری‌ها، سطح وتعداد آتش‌سوزی‌ها کاهش 30 درصدی داشته است.
وی افزود: سازمان جنگل‌ها، مراتع وآبخیزداری کشوربا همکاری با سایر دستگاه‌ها ومردم محلی وبا استفاده ازفناوری‌های جدید همچون بهره‌گیری ازهلی برد وبالگردهای نوین برای جابه‌جایی نیرو درمناطق صعب‌العبور و اطفای‌حریق، با وجود افزایش دما و گرم شدن زمین توانسته‌ایم در کاهش رخداد حریق و کاهش سطح خسارات ناشی از آن به عرصه، نقش موثری ایفا کرده است.
مقدسی تصریح کرد: یکی دیگر از مهم‌ترین اقدامات سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری علاوه بر تجهیز انفرادی جنگلبان‌ها، تجهیز سایر نیروها همچون همیاران طبیعت، بخشداری‌ها، دهیاری‌ها و... بوده است به نحوی که یک نیرو با آمادگی، آموزش و مهارت قبلی بتواند با حریق مقابله کند.
وی عنوان کرد: جوامع محلی، همیاران طبیعت و نیروهای سازمان در استان‌ها گروه‌های ضربت را تشکیل داده اند که به محض رخداد حریق با بی سیم و سایر روش‌های دیگر گزارش می‌دهند و آن‌ها نخستین گروه‌هایی هستن که در مقابله با آتش تا زمان رسیدن نیروهای کمکی اقدام می‌کنند.

وسعت آتش سوزی در استان
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست‌چهارمحال و بختیاری نیزدرمانورمنطقه‌ای اطفای حریق دراین استان عنوان کرد: هرسال ازاواخربهارتا پایان فصل پاییزآتش‌سوزی درمراتع وجنگل‌ها که به محیط طبیعی و انسانی آسیب می‌زند رخ می‌دهد و دلیل عمده این آتش‌سوزی‌ها سهل انگاری و بی‌دقتی دامداران و گردشگران است که به دلیل ناآگاهی آن‌ها، حریق رخ می‌دهد که در این حوزه باید فرهنگ سازی و آموزش در خصوص نحوه استفاده صحیح از طبیعت در جهت کاهش آسیب‌ها و آتش سوزی‌ها صورت گیرد.
شهرام احمدی با اشاره به این‌که آموزش جوامع محلی، کارکنان سازمان، ارتقای فرهنگ زیست‌محیطی و تشکیل کارگروه مدیریت بحران از مهم ترین برنامه‌های انجام شده در خصوص کاهش سطع و تعداد حریق‌ها است گفت: در سال 93 در مناطق تحت حفاظت محیط زیست یک میلیون و 400 هزار متر مربع دچار حریق شدند که بیش از 90 درصد این آمار مربوط به مراتع است و در سال 94 با کاهش 60 درصدی حریق در عرصه تحت حفاظت تنها 440 هزار متر مربع دچار آتش سوزی شده بود و بیش از60 درصد عرصه آتش گرفته مراتع بوده است. وی با اشاره به این‌که در سال 95 تنها 435هزار متر مربع از عرصه‌های تحت حفاظت محیط زیست استان دچارحریق شده است و بیش از 70 درصد این میزان مربوط به مراتع بوده است، گفت: امیدواریم درسال 96 با برنامه‌های جامع تدوین شده و ارتقای سطح دانش و تجهیزات سازمان‌های مردم نهاد، جوامع محلی وسایردستگاه‌های دولتی وغیردولتی بتوان شاهد کاهش چشمگیر وقوع تعداد وسطح آتش سوزی درمنابع طبیعی بود.
احمدی گفت: درجریان برنامه ریزی واجرای مانوراطفای حریق متوجه شدیم دراستان چهارمحال وبختیاری حوضچه آبگیری برای هلی‌کوپتر با هدف اطفای حریق وجود ندارد وتلاش خواهیم کرد این حوضچه‌ها را در عرصه‌هایی که در خطر آتش هستند ایجاد کنیم.

راه‌های پیشگیری از حریق
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری هم گفت: راه‌های پیشگیری ازحریق، آموزش نیروها درمقابله با حریق واستفاده از ابزارآلات اطفای حریق ونحوه انجام وظایف محوله به آن ها، چگونگی هماهنگی با ارگان‌های امداد رسان، استفاده ازمردم محلی و ابزارآلات محلی برای خاموشی حریق، هماهنگی برای کنترل حریق، ایجاد هماهنگی بین ارگان‌های مرتبطف آشنایی با کاستی‌های احتمالی در برنامه یا ابزارآلات ازمهم ترین اهداف اجرای مانور اطفای حریق منطقه ای است.
علی محمدی مقدم افزود: درمراتع وجنگل‌های استان چهارمحال و بختیاری که امکان وقوع حریق بوده است برای جلوگیری از پیش روی حریق و کاهش خسارت‌های آن آتش بر احداث شده است و به منظور پیشگیری و کاهش خسارات حریق به مرتع داران، دامداران، جنگل‌نشینان، روستائیان و همه کسانی که مجاور عرصه‌های جنگلی و مرتعی هستند آموزش‌های لازم داده شده است. وی با اشاره به بارش‌های بهاری مناسب و تراکم پوشش گیاهی در مراتع و جنگل‌ها و فراهم بودن مواد سوختنی لازم برای رخ دادن یک آتش در مراتع و جنگل‌ها گفت: بهره‌برداران طبیعت همچون گردشگران، عشایر و دامداران با ورد به عرصه طبیعت باید مراقبت‌های لازم را به عمل آورند تا حریق رخ ندهد.
محمدی مقدم تصریح کرد: درسال گذشته 158 هکتار ازاراضی مرتعی و جنگلی دچارحریق شدند که این میزان نسبت به سال 94 کاهش 30 درصدی را نشان می‌دهد ودرچند ماه نخست امسال نیزشاهد کاهش 70 درصدی وقع آتش از نظر تعداد و وسعت نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده‌ایم.
مانور منطقه‌ای اطفای حریق به میزبانی استان چهارمحال و بختیاری و با حضور نمایندگان محیط‌زیست استان‌های خوزستان، لرستان، اصفهان، ایلام و مرکزی با حضورمحیط بانان، جنگل بانان، نیروهای بومی و جوامع محلی، نیروهای بسیجی، ارگان‌های امدادرسان، آتش نشانی، سپاه و نیروی انتظامی در20هکتارازاراضی لات آباد فرخشهر اجرا شد و نیروهای رسمی و افتخاری مرتبط با منابع طبیعی و محیط زیست به صورت عملی و بر اساس سناریو اطفای حریق آموزش دیدند.
در این مانور برای نخستین بار از بالگرد اطفای حریق حامل مخزن آب ساخت نخبگان ایرانی رونمایی شد و مورد آزمایش قرار گرفت.

|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 1209
بازدید کل : 5536049
آخرین بروزرسانی:
1 آبان 1396 15:5