بازدید : 159 9 مرداد 1396 11:34 شماره :51552

۸۵ هزار هکتار مناطق آلوده به خشکیدگی بلوط در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شد
معاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: پدیده خشکیدگی بلوط حدود ۸۵ هزار هکتار از جنگل‌های استان را در برگرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد، گودرز باقری‌‌فر در نشست کارگروه پدافند غیرعامل کشاورزی و منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به خشکیدگی جنگل‌های بلوط در برخی نقاط استان، اظهار داشت: در مناطقی مانند دشتک سی‌سخت، خائیز کهگیلویه، گناوه گچساران و بوستان باشت کانون‌های آلوده به خشکیدگی مشاهده شده است.
معاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد افزود: تاکنون 85 هزار هکتار مناطق آلوده به خشکیدگی درختان بلوط در سطح استان شناسایی شده که از این میزان در 32 هزار هکتار آلودگی کم، در 15 هزار هکتار آلودگی متوسط و در 37 هزار هکتار آلودگی زیاد است.
باقری‌فر با بیان اینکه بخشی از خشکیدگی درختان بلوط ناشی از بیماری زغالی است، گفت: عامل ثانویه که سبب گسترش آلودگی می‌شود سوسک چوب‌خوار است که به تنه درخت چسبیده و سبب گسترش آلودگی می‌شود.
معاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: تعلیف بیش از حد دام نیز یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند منجر به از بین رفتن جنگل‌های بلوط شود.
وی ابراز کرد: 106 روستا با حدود 6 هزار خانوار در مناطق آلوده به خشکیدگی بلوط زندگی می‌کنند که معیشت آنها به این جنگل‌ها وابسته است. از سال 91 اقداماتی را برای مقابله با پدیده خشکیدگی بلوط شروع کردیم و منطقه خائیز در شهرستان کهگیلویه به عنوان پایلوت این طرح قرار گرفت.
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 1257
بازدید کل : 5536082
آخرین بروزرسانی:
1 آبان 1396 15:5