بازدید : 403 17 مرداد 1396 10:40 شماره :51755

مراسم بزرگداشت اولین سالگرد چهره ماندگار منابع طبیعی در سازمان جنگل ها

 

 گزارشگر مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها- دیروز دوشنبه شانزدهم مرداد ماه اولین سالگرد درگذشت چهره ماندگار منابع طبیعی استاد دکتر محمد حسین جزیره ای بود. مردی که هفتاد سال صادقانه و پرتلاش در حوزه جنگل و منابع طبیعی کارکرد، تحقیق کرد و به شاگردانش درس طبیعت و زندگی آموخت. دیروز اگر چشم می چرخاندی همکاران، شاگردان و دوستداران او را در سازمان جنگل ها فراوان می دیدی. از مهندس عبدالغفار شجاع مشاور دکترمحمد باقر نوبخت  تا محمد رضا تابش رییس فراکسیون محیط زیست مجلس که افتخار شاگردی او را داشت. خلاصه هر کس خاطره  و نشانی از استاد جزیره ای داشت در این مراسم پیدایش بود تا به خانواده اش بگوید که جزیره ای در حوزه علم و عمل بی نظیر بود.

امروز دغدغه چالش های منابع طبیعی را داریم
قاری قرآن آقای مخلصی با صوتی زیبا  قرآن تلاوت کرد، ناصر مقدسی قایم مقام سازمان جنگل ها چند دقیقه ای پشت تریبون قرار گرفت، به مدعوین خیرمقدم گفت. از متانت و صلابت استاد جزیره ای درانجام امور حرف زد. وی روح استاد را بسیار لطیف خواند.  او یادآورشد: امروز  در سازمان دغدغه چالش های منابع طبیعی را داریم، جنگل نشینان، تغییرات اقلیمی،  کاهش بارندگی و افزایش دما، منابع طبیعی و محیط زیست را آزار می دهد. او از دولت خواست که برای منابع طبیعی فکری اساسی بیندیشد.
 مقدسی همچنین گفت: اگر اقتصاد کشوری متکی بر منابع طبیعی نباشد قطعاً متزلزل است .
 قایم مقام سازمان همچنین گفت: انسان های شمال کشور باید برخوردار از امکانات و زندگی مرفع باشند، آیا هستند؟! در اروپا از لحاظ اکوسیستمی که عقب تر از شمال کشورماست  مردم از رفاه و آسایش بالایی برخوردارند. 
 
خبابانی در انزلی بنام جزیره ای می شود
عبدالغفار شجاع مشاور دکتر محمد باقر نوبخت در مراسم بزرگداشت دکتر جزیره ای گفت: خانواده دکتر جزیره ای در شهر انزلی شناخته شده است و  نام جزیره ای برای مردم انزلی افتخار است و نشستی  که با شورای شهر انزلی داشتیم قرار شد یکی از خیابان های این شهر بنام دکتر جزیره ای شود.
شجاع جزیره ای را مردی فرامرزی خواند و یادآور شد:  با ایشان از سال 51 افتخار همکاری و اشنایی دارم . دکتر جزیره ای قبل و بعد از انقلاب صادقانه خدمت کرد و هیچ گاه سیاسی نبود.
شجاع گفت: جنگل کاری های زیادی در کشور داشتیم اما جنگل داری موفقی نداشتیم و اگر این جنگل ها دارای طرح نبودند الان شاهد بیشترین نابودی جنگل ها بودیم.
وی گفت: امروز شاهد هجوم بیش از حد مردم به طبیعت و دشت ها هستیم و بسیار ی از سفره های زیر زمینی افت کرده و بسیار از دشت های کشور فرو نشست کرده اند.
مشاور نوبخت به طرح توقف بهره برداری از جنگل ها اشاره داشت و گفت: از امسال این طرح اجرایی می شود اما قطعاً مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت زیرا جنگل جمعیت و نان خور زیادی  به همراه خودش دارد.
 
مراتع را در یابیم که در حال نابودی است!
 رییس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد استاد  دکترجزیره ای گفت: دکتر جزیره ای با دکتر جوانشیر خیلی مانوس بودند و این دو شخصیت ارزنده نقش بی بدیلی در تحقیق و آموزش و شناساندن هویت جنگل  و مراتع به شاگردان و دانشجویان داشته اند.
آذرنیوند افزود: منابع طبیعی الان بیشتر شناخته شده است اما مشکلات آن کم نشده است. 
 وی گفت: امروز شاهد بی برنامه گی در حوزه مرتع هستیم و اگر دیر بجنبیم مراتع رو بسوی نابودی پیش می رود! 
 
جزیره ای به شغل جنگلبانی اعتبار بخشید
دکتر مجنونیان استاد دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران نیز پشت تربیون قرار گرفت و گفـت: سال 46 در سمیناری در شهر چالوس با استاد جزیره ای آشنا شدم که در آن سمینار ایشان به بررسی مشکلات بهره برداری و حفاظت از جنگل ها پرداخته بودند.
این استاد دانشگاه گفت: این نشان می دهد که مشکلات همیشه بوده و هیچ گاه نبوده که نباشد.
مجنونیان افزود: جزیره ای به گونه ای کارکرد که به شغل جنگلبانی اعتبار بخشید و او در جنگل شناسی بی نظیر بود.
وی گفت: من یک بار معاون اداری مالی شدم و برنامه و  بودجه دستم بود از آنجایی که همیشه عادت داریم به  کمبود بودجه و اعتبار اشاره کنیم و آن را مانع کار بدانیم اما دریافتم «چگونه هزینه کردن» همیشه مهم است نه کمبود بودجه؟!
 
جزیره ای عالم به عمل بود
محمدعلی فتو کیان معاون امور جنگل دو دهه قبل سازمان جنگل ها و مراتع در مراسم بزرگداشت دکتر جزیره ای گفت: جزیره ای عالم به عمل بود. او تنها استاد نبود، او جنگلبان و جنگل شناس بود و مدام به جنگل سر می زد.
وی گلایه ای هم کرد. او گفت: برخی ها  قوانین منابع طبیعی  را عوض کردند و  بجایش ماده واحده گذاشتند و زمینی که  جزء اراضی ملی بوده،  منابع طبیعی را  محکوم کردند و این زمین ها الان  در دست برخی آدم ها قرار گرفته است. دامنه این کار روز به روز در حال گسترش است و موجبات  نابودی منابع طبیعی را فراهم می کند.
 
    طول عمر مهم نیست، کیفیت زندگی مهم است!
این جمله ای بود که عضو فراکسیون محیط زیست مجلس که روزی شاگرد  دکتر جزیره ای در تز دکترا بود در مراسم بیان کرد.
محمدرضا تابش گفت: جزیره ای عالم تاثیرگذار بود و مرد عمل. او تنها در کلاس به دانشجویان درس نمی داد بلکه برخی از جمله خود من برای ابهامات درسی به منزل ایشان می رفتیم. او اینقدر بزرگوار بود که در منزل هم همانند کلاس به نا دانسته  پاسخ می گفت.
تابش خاطر نشان کرد: جزیره ای تنها علم نمی آموخت بلکه با رفتارش ادب می آموخت.
تابش قول داد بزودی درصدد تاسیس بنیادی بنام دکتر جزیره ای هستیم تا تفکر توسعه در فرهنگ جا بیفتد زیرا باید توسعه ترویج یابد تا منابع طبیعی در امان بماند.
 
پدرم اندامی نحیف اما اراده ای آهنین داشت
دکتر علیرضا جزیره ای فرزند شادروان  دکتر محمد حسین جزیره ای در این مراسم گفت: پدرم اندامی نحیف داشت اما اراده اش آهنین بود.
وی گفت: پدرم متواضع بود، هرگز چیزی برای خود نمی خواست، امانت دار بود، خستگی ناپذیر بود. میهن پرست بود و تا آخر زندگی نگران منابع طبیعی...!
 
انسان های استوار ریشه های عمیق دارند
حجت الاسلام الیاس قاسمپور معاون دفتر حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جنگل ها گفت: انسان ها دو دسته اند ؛ عرفی اند و عرفانی . عرفی ها همه جا پیدا می شوند اما عرفانی ها انگشت شمارند و بسیار کم.
قاسمپور گفت: اگر انسان مسئولیت پذیر و  تحت سیطره خداوند باشد مردم از او تعریف می کنند.
 وی افزود: انسان های محکم، استوار و تاثیر گذار مثل استاد جزیره ای  ریشه و ساقه محکم و استوار دارند و هیچ گاه در برابر باد و حوادث روزگار آسیب نمی بینند.
حجت الاسلام قاسپور علاقه اش به جنگل را  بسیار برشمرد و گفت: بزرگ شده جنگل هستم و با جنگل انس دارم و گاهی شاهدم که در جنگل های شمال جاده احداث می شود اما این جاده موجب فرسایش خاک و درختان جنگلی می شود.
قاسمپور ابراز خوشنودی کرد طرح تنفس جنگل که سفارش و مورد توجه مقام معظم رهبری نیز قرار دارد از امسال اجرایی و جلوی بهره برداری های درختان جنگلی گرفته شود.
... مراسم بزرگداشت اولین سالگرد درگذشت بانی علم جنگلبانی استاد دکتر محمد حسین جزیره ای  با مجری گری خانم فریبا علومی یزدی مجری توانمند سه ساعت بطول انجامید. گفتنی ها بسیار بود اما وقت ناچیز!  آنقدر ناچیز که آقای جلالی رییس سازمان جنگل ها ترجیح داد وقت صحبت اش را در اختیار دیگر مهمانان قرار دهد.
روح استاد شاد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 1246
بازدید کل : 5536074
آخرین بروزرسانی:
1 آبان 1396 15:5