بازدید : 178 17 مرداد 1396 14:37 شماره :51768

11هزار هکتار تاغکاری در اراضی بیابانی ورامین / ملخ کوهاندار تهدیدی برای تاغزارها
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین گفت: تاکنون 11هزار هکتار از اراضی بیابانی این شهرستان زیر پوشش عملیات تاغکاری قرار گرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران، احمد فدائی با اعلام این مطلب افزود: این عملیات بیولوژیکی با هدف تثبیت شن های روان، احیای اراضی تخریب شده و کاهش خسارات ناشی از فرسایش بادی در مناطق بیابانی ابردژ و آبشور که در شرق شهرستان ورامین واقع شده به مرحله اجرا در آمده است.
وی اظهار داشت: عملیات تاغکاری در این مناطق که حاصل اقدامات بیابان زدائی از سوی این اداره کل طی چندین سال گذشته است، علاوه بر نقش موثر و بسزائی که در تثبیت و جلوگیری از فرسایش خاک و حرکت شن های روان داشته، موجبات بازگشت زندگی به این مناطق را نیز فراهم کرده است.
فدائی در ادامه اضافه کرد: در سال جاری اقدامات موثری برای مراقبت و احیای این تاغزارها که به عنوان جنگل کاری دست کاشت بیابانی در کشور منحصر به فرد می باشد انجام گرفته است که از جمله این اقدامات می توان به عملیات آبیاری و کاشت نهالهای جدید تاغ اشاره کرد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین تصریح کرد: از ابتدای سال جاری در سطح حدود 670 هکتار از این تاغزارها عملیات پرورشی از قبیل جمع آوری و حذف پایه های خشک، قطع و برش درختچه هایی که دچار آفت زدگی و دیرزیستی شده بودند انجام شده است.
وی حمله ملخ های کوهاندار تاغ را تهدیدی جدی برای تاغزارهای این مناطق دانست و خاطر نشان کرد: با توجه به فراهم شدن شرایط مناسب اکولوژیکی، آفات و بیماری ها در کنار خشکسالی می توانند تهدیدات جدی برای تاغزارها به شمار آیند که در این صورت ضرورت ایجاب می کند تا با بهره گیری از روش های علمی، تخصصی و دانش روز، اقداماتی از قبیل پیش آگاهی، پیشگیری و کنترل را در زمان مناسب و به نحوی که اثرات سوء برای محیط زیست نداشته باشد علیه آنها به کار بست.
این مقام مسئول یادآور شد: در سال جاری با وجود بارش های مناسب شاهد رشد و شادابی خوبی در تاغزارها هستیم که این شرایط افزایش ملخ های کوهاندار را نیز بدنبال داشته که برای کنترل این وضعیت مبارزه جدی تری را می طلبد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین تأکید کرد: کمبود اعتبارات، عدم امکانات و تجهیزات کافی از مشکلات پیش رو برای مبارزه با این آفت است که امیدواریم با همکاری و مساعدت تمامی دستگاه های مرتبط بتوانیم حتی الامکان از بروز خسارات وارده جلوگیری کنیم.
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 10452
بازدید کل : 5529323
آخرین بروزرسانی:
30 مهر 1396 15:3