پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اراضی ملی البرز عرصه تولید انرژی تجدیدپذیر خورشیدی شدند
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 243 24 شهريور 1397 11:44 شماره :51876

اراضی ملی البرز عرصه تولید انرژی تجدیدپذیر خورشیدی شدند

معاون حفاظت امور اراضی منابع طبیعی و آبخیزداری البرز گفت که اراضی ملی این استان میزبان تولید انرژی تجدیدپذیر خورشیدی و پاک شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز به نقل از ایرنا، عبدالرضا ابراهیمی افزود: ماده 3 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع کشور که اجازه احاله مدیریت و بهره برداری از منابع طبیعی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی را طی قراردادهایی داده است.
وی اظهار داشت: برای استفاده از این قانون، اراضی ای که هیچگونه کاربری برای اجرای پروژه های بیولوژیک را ندارند در اختیار بخش خصوصی برای ایجاد نیروگاه های خورشیدی قرار دادیم.
وی گفت: به منظور اجرای این طرح 2800 هکتار از اراضی بدون هیچگونه کاربری در جنوب رودخانه شور اشتهارد شناسایی شد که در مرحله اول نخستین قرارداد واگذاری این اراضی به میزان 100 هکتار به ظرفیت تولید 50 مگاوات انرژی تجدیدپذیر و پاک منعقد شد.
ابراهیمی با اشاره به اینکه بخش خصوصی متعهد شد که در مدت یکسال این پروژه را به بهره برداری برساند، افزود: 100 هکتار دیگر از این اراضی نیز آماده انعقاد قرارداد با 5 شرکت خصوصی است.
وی ادامه داد: با ایجاد این نیروگاه ها با استفاده از پنل های خورشیدی، علاوه بر تولید برق، به دلیل سایه اندازی فتوسل ها بر روی زمین موجب کاهش تبخیر و خشک شدن خاک نیز می شود و از طرف دیگر به عنوان بادشکن عمل کرده و با این دو عمل توامان، فرسایش بادی در اراضی مستعد فرسایش بادی را کاهش می دهد.
معاون حفاظت امور اراضی منابع طبیعی و آبخیزداری البرز با بیان اینکه ایجاد این نیروگاه های خورشیدی اقدامی برای جلوگیری از بیابانزایی نیز می باشد، اظهار امیدواری کرد که با تولید انرژی های تجدیدپذیر شاهد کاهش آلودگی هوا بوده ضمن اینکه کمبود انرژی نیز در استان و کشور جبران شود ضمن اینکه همزمان با آن عملیات بیابانزدایی صورت بگیرد.
وی گفت: انرژی برق تولید شده توسط این پنل های خورشیدی توسط بخش خصوصی در اختیار شرکت برق منطقه ای قرار خواهد گرفت ضمن اینکه آمادگی لازم برای انعقاد قرارداد این نیروگاه ها در سطح 2600 هکتار دیگر نیز وجود دارد.
استان البرز دارای 434 هزار هکتار اراضی ملی و دولتی است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 7750
بازدید کل : 5626441
آخرین بروزرسانی:
26 دی 1397 16:5