پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اختصاص بیش از 15 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های آبخیزداری
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 220 25 شهريور 1397 12:18 شماره :51909

اختصاص بیش از 15 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های آبخیزداری

معاون آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: بیش از 15 میلیارد تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری استان همدان اختصاص یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان، محمد مهدی آرتیمانی افزود: 17طرح سازه‌ای آبخیزداری با اعتباری بالغ بر 15 میلیارد تومان در 9 شهرستان استان اجرا و به بهره برداری می‌رسد.
وی با اشاره به پیشرفت فیزیکی اجرای این طرح ها اظهار امیدواری کرد: عملیات ساخت این سازه‌ها تا پایان آذر تکمیل و به مرحله بهره برداری بر‌سد.
آرتیمانی با بیان اینکه در سال جاری برای نخستین بار با دستور مقام معظم رهبری و تصویب مجلس شورای اسلامی مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی جهت اجرای طرح آبخیزداری در سطح کشور اختصاص یافته است، افزود: از این میزان اعتبار بیش از15 میلیارد تومان آن در قالب 17 طرح برای طرح‌های آبخیزداری در استان همدان در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه حجم استحصال آبگیری این سازه‌ها سالانه نزدیک به 2/5 میلیون متر مکعب است گفت: اجرای این طرح‌ها ضمن کمک به معیشت ساکنان  وبهره برداران مستقر درحوزه های آبخیز و ایجاد اشتغالزایی نقش مهمی درکاهش بحران کم آبی دارد.
آرتیمانی هدف از اجرای این طرح‌ها را ذخیره آب، کنترل سیلاب، کنترل فرسایش و رسوب، جلوگیری از بیابانزائی و نیز تقویت پوشش گیاهی در عرصه‌های منابع طبیعی اعلام و تصریح کرد: این طرح‌ها شامل احداث سازه‌های  کنترل و ذخیره رواناب های ناشی از بارش است که مراحل ساخت آن‌ها شروع و در نیمه دوم سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.
وی ادامه داد: اجرای صحیح طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری می‌تواند نقش بسزائی در اجرای دیگر طرح‌های منابع طبیعی ایفا کند و بسیاری از مشکلات موجود در عرصه‌های منابع طبیعی با اجرای این طرح‌ها مرتفع شود.
 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 7772
بازدید کل : 5626459
آخرین بروزرسانی:
26 دی 1397 16:5