بازدید : 46 21 شهريور 1396 10:32 شماره :52532

برداشت 5 تن صمغ گیاه دارویی باریجه از مراتع دلیجان
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دلیجان با اعلام این خبر گفت: پنج تن صمغ گیاه باریجه در سطح 3103 هکتار از مراتع روستای خاوه برداشت شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی، سید ابولفضل نصرالهی با اشاره به ارزش محصول این گیاه در زمینه‌های دارویی، بهداشتی و صنعتی در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی، بر بهره برداری اصولی و فنی از این گیاهان تاکید کرد.
نصرالهی اظهار کرد: با حفظ و احیا این گیاه بومی در منطقه می‌توان زمینه‌های اشتغال زایی در خصوص بهره برداری و فرآوری آن را فراهم کرد.
وی تصریح کرد: در سال جاری با اجرای عملیات بهره برداری باریجه شرایط ایجاد اشتغال 30 نفر روز برای مدت 2 ماه ایجاد شده است.
وی افزود:این گیاه به عنوان یکی از مهمترین گیاهان دارویی، صنعتی نقش بسیار ویژه ای در صادرات کشور دارد. صمغ گیاه باریجه به صورت اشکی و توده ای برداشت می شود و از هرگیاه قوی در حدود۶۰ گرم صمغ برداشت می شود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دلیجان در پایان بیان کرد: باید به بهره‌برداران و مرتع‌داران آموزش لازم برای برداشت صحیح داده شود تا بتوانند با روش‌های صحیح از این گیاه بهره‌برداری کنند تا علاوه بر اینکه میزان صمغ مناسبی را برداشت می‌کنند آسیب‌های غیرقابل جبرانی را به گیاه وارد نکنند تا گیاه قدرت باز زایی و ترمیم زخم خود را داشته باشد تا بتوانند در سال‌های بعدی نیز از آن‌ها برداشت داشته باشند.
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 1167
بازدید کل : 5362765
آخرین بروزرسانی:
1 مهر 1396 16:23