پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - گردشگری زمینه بسیار قوی برای معیشت های جایگزین است
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 221 21 مهر 1397 13:32 شماره :52723

گردشگری زمینه بسیار قوی برای معیشت های جایگزین است

مدیر پروژه مدیریت چندمنظوره جنگل های هیرکانی، با بیان اینکه گردشگری زمینه بسیار قوی برای معیشت های جایگزین است، تصریح کرد: گردشگری علاوه بر درآمد پایدار به حفظ منابع طبیعی و محیط زیست کمک می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان  به نقل از ایسنا، داریوش بیات، مدیر پروژه مدیریت چندمنظوره جنگل های هیرکانی– منطقه گیلان، با بیان اینکه جنگلداری چندمنظوره موجب رشد اقتصادی، بهبود محیط زیست، سلامت و آسایش افراد
می شود، اظهار کرد: این پروژه از سال 92 اجرا شده و در سال آخر پروژه هستیم.
وی مدیریت پایدار منابع طبیعی را در گرو تداوم مدیریت چندمنظوره جنگل های هیرکانی دانست و افزود: با وجود اعتبارات محدود و بدون کمک دستگاه ها، خوشبختانه در حوزه معیشت های جایگزین خوب عمل کردیم.
مدیر پروژه مدیریت چندمنظوره جنگل های هیرکانی، با بیان اینکه گردشگری زمینه بسیار قوی برای معیشت های جایگزین است، تصریح کرد: گردشگری علاوه بر درآمد پایدار به حفظ منابع طبیعی و محیط زیست کمک می کند، زیرا طبیعت گردی زمانی جاذبه دارد که از منابع طبیعی خوب و محیط زیست پاک برخوردار باشیم.
بیات، صنایع دستی را یکی دیگر از گزینه های درآمدزا در حوزه معیشت های جایگزین دانست و گفت: برای تولید محصولات صنایع دستی از چوب درختان افتاده و شکسته استفاده می شود که در این راستا نیازمند همکاری اداره کل منابع طبیعی هستیم. صنایع دستی ارزش افزوده خوبی ایجاد می کند، زیرا با استفاده از چوب کمتر علاوه بر اینکه می توانیم ارزش بیشتری تولید کنیم، افراد زیادی را به کار می گیریم.
وی با بیان اینکه صنایع دستی به گردشگری کمک می کند، یادآور شد: تولید محصولات کشاورزی که سم و کود کمتری در آنها استفاده شده نیز می تواند علاوه بر سلامت غذا، به سلامت محیط زیست کمک کند. در واقع پساب هایی که از این مزارع خارج می شود، سم کمتری دارد و حیات وحش در پایین دست را به خطر نمی اندازد. در این راستا، کشت برنج سالم(آی.پی.ام) را که جزو معیشت های جایگزین است در راستای طرح جنگلداری اجتماعی تعریف کردیم.
مدیر پروژه مدیریت چندمنظوره جنگل های هیرکانی، با اشاره به توقف طرح های جنگلداری در قانون برنامه ششم و اجرای طرح تنفس، خاطرنشان کرد: معیشت های جایگزین بهره برداری از جنگل با سرعت بیشتری دنبال می شود.
بیات، به پتانسیل جنگلداری چندمنظوره اشاره کرد و گفت: افزایش مشارکت و توانمندسازی اجتماعی در مدیریت جنگل از طریق جنگلداری اجتماعی و ایجاد گروه های ثبت شده به عنوان کاربران جنگل، کاهش خطرات و تهدیدات جنگل ناشی از فعالیت انسانی، بهبود ظرفیت جنگل جهت کاهش سیل و فرسایش، کاهش اثرات آفات، بیماری و گونه های مهاجم و کاهش آتش سوزی در جنگل در راستای مدیریت چندمنظوره جنگل محقق می شود.
وی مشارکت اجتماعی و توانمندسازی، همکاری بین بخشی، رویکردهای اکوسیستم محوری که تولید خدمات اکوسیستمی را افزایش می دهد، برنامه ریزی بلندمدت و اشتراک گذاری و یادگیری از تجربیات موفق را از جمله اصول کلیدی جنگلداری پایدار چندمنظوره دانست.
 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 5585
بازدید کل : 5625333
آخرین بروزرسانی:
26 دی 1397 12:15