بازدید : 184 15 مهر 1396 11:41 شماره :53013

متوسط فرسایش خاک در کشور 16.5 تن در هکتار است

 

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها گفت: اینکه سالانه چه میزان خاک در کشور فرسایش پیدا می کند اعداد و ارقام مختلفی ارائه شده است اما بر اساس اعلام مراکز تحقیقاتی، متوسط فرسایش سالانه خاک در کشور 16.5 تن در هکتار است.
 محمد عقیقی روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها درباره اهمیت حفظ خاک افزود: زندگی انسان و موجودات به دو عنصر آب و خاک بستگی دارد زیرا آب مایه حیات است و خاک بستر تولید و غذاست.
وی گفت: برای تشکیل یک سانتی مترمکعب خاک 700 تا 1000 سال زمان نیاز است.
عقیقی تصریح کرد: دو نوع  فرسایش خاک در کشور وجود دارد که یک نوع آن فرسایش طبیعی است که ناشی از سازند های زمین شناسی است و نوع دیگرآن فرسایش تشدید شونده است که عوامل انسانی نظیر فعالیت های توسعه ای وعمرانی و دست اندازی انسان ها را شامل می شود. 
عقیقی در پاسخ به این سوال که تاکنون چه اقداماتی برای حفاظت از خاک کشور از سوی سازمان جنگل ها انجام شده است گفت: تا کنون بالغ بر 26 میلیون هکتار حوزه های آبخیز تحت پوشش عملیات آبخیزداری قرار گرفته که نتایج ارزیابی ما را به این نتیجه می رساند که اقدامات آبخیزداری باعث کنترل فرسایش خاک به میزان 7 تا 8 تن در هکتار در سال می شود. البته این رقم با فرض ثابت بودن عوامل تخریب است.
مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها درباره بودجه آبخیزداری گفت: در سال گذشته حدود 20 درصد از 210 میلیارد تومان  اعتبارمصوب، به آبخیزداری اختصاص یافته است اما امسال با تلاش صورت گرفته اعتبار آبخیزداری به 475 میلیارد تومان رسیده که امیدواریم تخصیص آن مثل سال گذشته نباشد.
به گفته عقیقی، با توجه به کمبود آمار و اطلاعات و اندازه گیری های مستقیم فرسایش خاک، در 11 استان کشور حوزه های معرف و نمایشی راه‌اندازی شده که با نصب پلات و پین فرسایشی اقدام به اندازه گیری مستقیم میزان فرسایش خاک و رسوب دهی می شود که این برداشت ها هم اکنون در مرحله مطالعه و تدقیق می باشد.
وی در ادامه به همکاری دفتر حفاظت خاک سازمان جنگل ها با موسسه تحقیقات علوم زمین آلمان (جی اف زد) اشاره کرد و افزود: در زمینه رفتار سنجی و مطالعات زمین لغزش و فرسایش خندقی که از مهمترین انواع فرسایش کشور به حساب می‌آید اقدامات خوبی در حال انجام است که علاوه بر آن در مواردی اعتبارات آبخیزداری کفاف دهد اقدام به تثبیت زمین لغزش نموده چرا که برای تثبیت زمین لغزش با توجه به تأثیری که در حفاظت راه ها و مناطق مسکونی نیز دارد ضرورت دارد برای کنترل زمین سایر دستگاه های مربوطه نقش آفرینی کنند.
 
14آذر روزجهانی خاک
محمد عقیقی در ادامه گفت و گو با مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از روز 14 آذر(5 دسامبر) به نام روز جهانی خاک یاد کرد که اتحادیه جهانی علوم خاک در سال 2003 این روز را نامگذاری کرده است.
وی تصریح کرد: اتحادیه جهانی علوم خاک با این اقدام، اهمیت خاک و ضرورت حفظ و بهره برداری پایدار از آن بویژه کاهش فرسایش خاک را برای جوامع مختلف در سراسر جهان آشکار می سازد و در این راستا برای بزرگداشت این روز معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با همکاری سازمان جنگل ها در روز 19 آذرماه در محل وزارت جهاد کشاورزی نشست برگزار می کنند.
 
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 1273
بازدید کل : 5536092
آخرین بروزرسانی:
1 آبان 1396 15:5