بازدید : 155 17 مهر 1396 14:14 شماره :53064
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها خبر داد
دستگیری ۴۰ نفر به‌دلیل آتش‌سوزی عمدی و غیرعمدی در جنگل ها و مراتع کشور
 
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها با بیان اینکه امسال تعداد و سطح حریق در کشور کاهش داشته است، گفت:‌ حدود ۴۰ نفر از افرادی که به‌طور عمدی یا سهوی اقدام به ایجاد حریق در مراتع و جنگلها کرده بودند دستگیر شده و تحت پیگرد قضایی قرار گرفته‌اند.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها از تسنیم، سرهنگ قاسم سبزعلی درباره تعداد حریق در جنگل ها و مراتع کشور طی ماه های گذشته اظهار کرد: امسال نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری را شاهد بوده‌ایم چرا که تعداد و وسعت حریق ها، کاهش داشته‌ است.
وی ادامه داد: امسال تعداد حریق در مراتع و جنگل ها نسبت به سال گذشته حدود 20 درصد کاهش داشته که این روند نزولی در سطح آتش‌سوزی ها نیز مشاهده می‌شود.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها تصریح کرد: سال گذشته بیش از 16 هزار هکتار از مراتع و جنگل های کشور طعمه حریق شد که این میزان امسال به 6 هزار و 700 هکتار رسید.
به‌گفته سبزعلی، امسال با وجود اینکه میزان حریق ها در تعداد و سطح نسبت به سال گذشته کاهش داشت اما عمق آتش‌سوزی ها در جنگلها و نقاط صعب‌العبور بیشتر از سال قبل بود.
وی ادامه داد: سال گذشته به‌ترتیب استان های اصفهان، همدان و گلستان بیشترین تعداد آتش‌سوزی را داشتند که امسال بیشترین تعداد آتش‌سوزی در مراتع و جنگل ها به استان های گلستان، فارس و خوزستان اختصاص یافت؛ استان خوزستان با توجه به تعداد و سطح حریق ها شرایط مناسبی را نداشت.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها خاطرنشان کرد: از نظر سطح حریق ها نیز سال گذشته استان های فارس، خوزستان و اردبیل در جایگاه های بالایی قرار داشتند که امسال این مسئله بیشتر در استان های خوزستان، کرمان و فارس به‌وجود آمد.
سبزعلی توضیح داد: امسال عمق حریق ها در جنگل های کشور بیشتر از سال قبل بود و با وجود برخی تذکرات باز هم آتش‌سوزی در نقاط جنگلی و صعب‌العبور به‌وقوع پیوست.
وی ادامه داد: وقوع حریق و اطفای آن در جنگل ها به‌مراتب سخت‌تر از مراتع است چراکه نقاط صعب‌العبور و وزش باد شدید در جنگل ها می‌تواند هر لحظه به شعله‌ور شدن آتش کمک کند.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها تصریح کرد: امسال حدود 20 درصد تعداد آتش‌سوزی‌ها و حدود 60 درصد سطح آنها نسبت مدت مشابه سال قبل کاهش داشت.
سبزعلی اظهار کرد: امیدواریم هیچ‌گاه آتش‌سوزی در مراتع و جنگل ها به‌وقوع نپیوندد چراکه این حریق ها می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را به گونه‌های نایاب گیاهی کشور وارد کند.
وی با بیان اینکه امسال در برخی نقاط بعضی افراد عمداً یا سهواً در ایجاد حریق جنگل ها و مراتع نقش داشتند، گفت: بابت این مسئله نزدیک به 40 نفر دستگیر و به مقام قضایی معرفی شده‌اند که بنابر ترتیب اتهام و جرم انجام‌شده یا عمدی و غیرعمدی بودن آن مجازات در نظر گرفته می‌شود.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها با بیان اینکه برخی از این پیگردهای قضایی و دستگیری ها در استان های خوزستان، ایلام و کرمانشاه انجام گرفته است، تصریح کرد: اگر عمدی در این قضایا محرز شود طبق قانون، فرد متهم به مجازات و پرداخت جریمه محکوم می‌شود؛ در صورت غیرعمدی بودن ایجاد حریق نیز طبق قانون با فرد خاطی برخورد می‌شود.
سبزعلی تأکید کرد: اگر کسی به‌طور عمدی و غیرعمدی اقدام به بروز آتش‌سوزی و حریق در مراتع و جنگل های کشور کند بنابر قانون مجازات خواهد شد و برای این عمل خسارت در نظر گرفته خواهد شد.
وی همچنین عملکرد مردم برای جلوگیری از بروز حریق در جنگل ها و مراتع را مناسب دانست و تأکید کرد: خوشبختانه امسال فرهنگ‌سازی مناسبی برای جلوگیری از آتش‌سوزی در مراتع و جنگل ها انجام گرفت اما باید این مهم روزبه‌روز بیشتر شود.
 
 
 
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 1271
بازدید کل : 5536090
آخرین بروزرسانی:
1 آبان 1396 15:5