پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - تلاش برای مهار خودسوزی بیشه زار منطقه آسپاس اقلید
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 134 12 آبان 1397 12:18 شماره :53401

تلاش برای مهار خودسوزی بیشه زار منطقه آسپاس اقلید

بوته‌های خشکیده بیشه زار منطقه آسپاس اقلید همچنان در آتش می‌سوزد.

به گزارش پایگاه سازمان جنگل ها و مراتع به نقل از خبرگزاری صدا و سیما- رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری اقلید گفت: بوته‌های گیاهی خشکیده در بیشه زار منطقه آسپاس شهرستان اقلید دچار خو شده و تلاش برای خاموش کردن آن ادامه دارد.

چتر سیماب افزود: بر اثر این خودسوزی بقایای گیاهی، خاک‌های پیت و بیشه زار‌های زیرقشری در زیر زمین دچار آتش سوزی شده است.

وی ادامه داد: هیچ اثری از آتش سوزی در سطح زمین نیست و این آتش سوزی تنها در زیرزمین رخ داده  و تاکنون هیچ گونه خسارتی به منابع طبیعی و پوشش گیاهی و جنگلی این منطقه وارد نشده است و تنها دود ناشی از سوختن بقایای گیاهی از شکاف‌ها و روزنه‌های خاک به بیرون درز می‌کند.

وی با بیان اینکه در بخش‌هایی از منطقه آسپاس بیشه زار‌هایی وجود دارد که در سالیان گذشته خشک شده اند و بقایای گیاهی آن در زیر زمین مدفون است گفت: به نظر می رسد این بقایا بر اثر افزایش درجه حرارت در اعماق حدود دو متری زمین دچار آتش سوزی شده است.

مدیرمنابع طبیعی و آبخیزداری اقلید افزود: در سه روزی که این رخداد در منطقه آسپاس به وقوع پیوسته تاکنون چندین مرحله پمپاژ آب از حفره‌های موجود به زیر زمین صورت گرفته، اما متاسفانه هنوز به طور کامل مهار نشده است و قصد داریم با ترزیق خاک به زمین این منطقه این پدیده را کنترل کنیم.

چترسیماب ادامه داد: این رخداد احتمالا تا سوختن کامل بقایای زیرزمینی گیاهی و یا بارندگی که ناشی از آن آب زیادی وارد حفره‌های زیرزمینی شود در این منطقه ادامه خواهد داشت.

آسپاس روستایی از توابع بخش سده شهرستان اقلید در استان فارس است. شهرستان اقلید در ۲۶۷ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 7949
بازدید کل : 5626563
آخرین بروزرسانی:
26 دی 1397 16:6