پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - صندوق توسعه ملی در غرب مازندران 60 درصد پیشرفت داشته است
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 114 18 آبان 1397 23:44 شماره :53572

صندوق توسعه ملی در غرب مازندران 60 درصد پیشرفت داشته است

معاون فنی و آبخیزداری و رئیس ستاد صندوق توسعه ملی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران- نوشهر، پیشرفت فیزیکی این صندوق را بالای60 درصد اعلام و تصریح کرد: در برخی از محورها تا 100 درصد پیشرفت فیزیکی داشتیم. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری  کشور - قربانعلی حدادی که در کارگاه تحلیل هم افزایی و مشارکتی در کلارآباد سخن می گفت، با اعلام این که مساحت ما در غرب مازندران کم، اما مشکلات مان زیاد است، تصریح کرد: در حوزه هایی که آبخیزداری ورود پیدا نکرد، مردم در آن حوزه ها خسارات زیادی متحمل شدند.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی نوشهر افزود: بیش از 75 درصد عرصه های غرب مازندران با شیب بالای 20درصد است که یکی از استعدادهای حوزه ما از لحاظ سیل پذیری و فرسایش پذیری مربوط به پرشیب بودن منطقه است .

حدادی بیشترین میزان متوسط بارندگی سالانه در غرب مازندران را مربوط به ایستگاه ماشل آباد، عباس آباد با 1612 میلی متر و کمترین آن را در منطقه پل ذغال چالوس با 321 میلی متر اعلام کرد.

به گفته وی 57 ایستگاه هواشناسی وزارت نیرو و 54 ایستگاه هواشناسی وابسته به سازمان هواشناسی در غرب مازندران موجود است .

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی نوشهر همچنین اظهار کرد: حدود 90 درصد حرکت های توده ای - لغزشی در غرب مازندران روی داده است که 30 درصد آن بر روی سازند شمشک است .

این مقام مسئول به اجرای طرح های مرتعداری در مراتع غرب مازندران اشاره کرد و افزود: تاکنون برای187 هزار هکتار در قالب 218 طرح مرتعداری تهیه شده که از این میزان 126 طرح مرتعداری با 132 هزار هکتار با بهره برداران قرارداد منعقد شده است .

مساحت مراتع غرب مازندران حدود 200 هزار هکتار است که دارای 303 سامانه عرفی است.

حدادی به فعالیت های منابع طبیعی در حوزه های مطالعاتی اشاره کرد و افزود: تاکنون برای 365 هزار هکتار از عرصه های غرب مازندارن طرح های مطالعاتی- توجیهی تهیه شده که 125 هزار هکتار مطالعات پیشنهادی و265 هزار هکتار مطالعات تفصیلی اجرایی است.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی نوشهر همچنین اظهار داشت: تا پایان برنامه پنجم توسعه در 29 هزار هکتار  عملیات بیولوژیک و در 198 هزار هکتار نیز عملیات سازه ای صورت گرفته است .

وی محدودیت های موجود در غرب مازندران را پرشیب بودن منطقه، تراکم جمعیتی، پراکنش روستاها در محدوده مناطق جنگلی و منابع طبیعی، فقدان مراتع میان بند و قشلاقی مناسب و متکی بودن دامها به مناطق جنگلی برشمرد که بر شدت تغییر کاربری افزوده است .

وی این مشکلات را دربروز فرسایش پذیری و پتانسیل سیل خیزی و زمین لغزشی موثر دانست .

عملیات آبخیزداری، کپه کاری مراتع، جنگلکاری، کاداستر (حدنگاری) اراضی از جمله محورهای صندوق توسعه ملی است. غرب مازندارن 643 هزار هکتاراست که 27 درصد استان را شامل می شود

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 7578
بازدید کل : 5626332
آخرین بروزرسانی:
26 دی 1397 15:56