پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - کاهش چشمگیر حریق در عرصه‌های منابع طبیعی کرمانشاه
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 50 19 آبان 1397 13:4 شماره :53607

کاهش چشمگیر حریق در عرصه‌های منابع طبیعی کرمانشاه

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه از کاهش 81 درصدی وقوع حریق در عرصه‌های منابع طبیعی استان در سال جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از ایسنا - سرهنگ عباس بهاری اظهار کرد: امسال در مقایسه با سال گذشته میزان وقوع حریق در عرصه‌های جنگلی و مرتعی استان کرمانشاه با کاهش 81 درصدی از نظر مساحت و کاهش 53 درصدی از نظر تعداد همراه بود.

بهاری اضافه کرد: امسال 14 فقره حریق در عرصه های منابع طبیعی استان کرمانشاه رخ داد و در مجموع 42 هکتار از سطح منابع طبیعی استان طعمه حریق شد، این در حالیست که سال گذشته شاهد وقوع 30 فقره حریق در عرصه‌های جنگلی و مرتعی استان بودیم و 228 هکتار از مساحت استان گرفتار حریق شد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه ادامه داد: امسال بیشترین وقوع حریق در منابع طبیعی استان را در شهرستان‌های پاوه، جوانرود، روانسر، اسلام آباد غرب، گیلانغرب و هرسین شاهد بودیم.

بهاری گفت: اکثر آتش سوزی‌های رخ داده در عرصه های منابع طبیعی استان در سال جاری در مراتع مشجر اتفاق افتاد.

وی در ادامه با بیان اینکه احتمال وقوع حریق در ادامه سال با آغاز بارند‍‌گی‌ها از بین رفته، گفت: با وقوع اولین بارندگی‌های پاییزه در استان احتمال بروز حریق از بین رفته است.

بهاری اشاره ای هم به اقدامات خوب صورت گرفته در استان برای کاهش میزان وقوع حریق در منابع طبیعی داشت و گفت: امسال 73 نقطه بحرانی حریق در استان شناسایی شد که با بهره‌گیری از مشارکت‌های مردمی و توان نیروهای بومی شاهد کاهش چشمگیر میزان وقوع حریق در منابع طبیعی استان بودیم.

 

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه اضافه کرد: امسال 95 نفر از مردم بومی استان را در مناطق جنگلی و مرتعی به عنوان دیده بان بکار گرفتیم و با آنها برای اطفای حریق قرارداد پنج ماهه بسته شده که این اقدام نقش مهمی را در کاهش وقوع حریق در عرصه های منابع طبیعی استان از نظر مساحت و تعداد ایفا کرد.

بهاری ادامه داد: استفاده از ظرفیت نیروهای بومی به لحاظ دسترسی سریع آنها به منطقه در زمان وقوع حریق اهمیت زیادی دارد، زیرا حریق در لحظات نخست وقوع خیلی سریع اطفا می شود.

برگزاری جلسه شورای مدیریت بحران با حضور استاندار و تاکید بر اهمیت مقابله با حریق، ورود جدی فرمانداران به موضوع مقابله با حریق در عرصه های منابع طبیعی ، مشارکت مرزبانی در مقابله با حریق در نقاط مرزی، برنامه‌ریزی برای مقابله با حریق در پادگان ها و مناطق نظامی و... از جمله اقدامات صورت گرفته در استان کرمانشاه در راستای کاهش میزان وقوع حریق در عرصه های منابع طبیعی در سال جاری بود که بهاری از آنها یاد کرد.

وی در پایان با بیان اینکه سامانه 1504 اداره کل منایع طبیعی و آبخیزداری آماده دریافت هر گونه اخبار مبنی بر تخریب، تصرف وحریق در عرصه های منابع طبیعی است، از مردم استان خواست تا با استفاده از این پل ارتباطی با منابع طبیعی همکاری کنند.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 1406
بازدید کل : 5283315
آخرین بروزرسانی:
25 آبان 1397 22:3