پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 600هزار بوته آویشن دراراضی ملی استان همدان کشت می شود
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 153 10 آذر 1397 14:52 شماره :54314
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی استان همدان عنوان کرد:
600هزار بوته آویشن دراراضی ملی استان همدان کشت می شود

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت: کاشت600 هزار بوته گیاه آویشن از2 هفته پیش آغاز شده و تاکنون 60 هزار بوته نیز در همین راستا کشت شده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - عیسی بختیاری معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان بیان کرد: توجه رهبری فرزانه انقلاب به منابع طبیعی وابخیزداری موجب اختصاص اعتباری از محل صندوق توسعه ملی به سازمان جنگل ها شده است.

وی افزود: 25 میلیارد و 450 میلیون ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آبخیزداری در بخشهای بیولوژیک از جمله کپه کاری، ذخیره نزولات، تبدیل دیم زارهای کم بازده ،علوفه کاری و بذرپاشی، حفاظت وقرق مراتع تخصیص داده شده است.

معاون فنی منابع طبیعی همدان اضافه کرد: در حوزه بیولوژیکی، کشت گونه های مرتعی و توسعه گیاهان دارویی  به منظور اشتغالزائی وتغییر وضع معیشت آبخیز نشینان وبهره برداران محلی در اولویت قرار گرفته است.
بختیاری بیان کرد: منابع طبیع برای تهیه نشاء آویشن اقدام به انعقاد قراردادی با یک مجموعه خصوصی برای تهیه 600 هزار بوته گیاه آویشن کرد.

وی افزود: تاکنون 60 هزار اصله بوته گیاه آویشن به عرصه ها منتقل  شده و در 16 زیر حوزه آبخیز استان کشت شده است و در صورت مساعد بودن شرایط جوی مابقی بوته ها در کمتر از سه هفته کشت می شود.

معاون فنی منابع طبیعی همدان اظهار داشت: آویشن جزو گیاهان بومی و دارویی این استان است که کشت آن در حفاظت از پوشش گیاهی و حفظ خاک تاثیر مثبت دارد.

بختیاری گفت: با توجه به تخصیص اعتبار صندوق توسعه ملی به همدان قراردادهای لازم منعقد شده و تنها در یک نمونه 21 هزار و 700 کیلو گرم انواع بذور مرتعی خریداری شده است.

استان همدان ذخیره گاه ژنتیکی گونه های مختلف گیاهی و دارویی است و یک هزار و 500 گونه گیاهی شامل رازیانه ، پنیرک، آویشن، بابونه، اسپند، گاوزبان، ریواس، کنگر، گلپر، بومادران، خاک شیر، سماق، نسترن وحشی و مریم گلی ... در این استان یافت می شود.

علاوه بر این، گونه های معطر، دارویی و صنعتی به صورت پراکنده در اراضی همدان یافت شده و بخشی از آنها نظیر سیر، رازیانه، گشنیز، کلزا و سیاهدانه در بخش کشاورزی به صورت انبوه تولید می شوند.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 3341
بازدید کل : 5931590
آخرین بروزرسانی:
4 اسفند 1397 17:35