مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان گفت: در ۳ سال گذشته طرح مقابله با بیابان‌زایی در ۱۵ هزار هکتار از اراضی استان گلستان اجرا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از تسنیم- ابوطالب قزلسفلو شامگاه شنبه در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم گلستان در ایستگاه تولید بذر چپرقویمه اظهار داشت: اراضی کم‌بازده مناطق شمالی گلستان کمتر از 200 میلی‌متر بارش سالانه دارند و کشت غلات در این اراضی مناسب نیست. این اراضی باید تبدیل به مراتع خصوصی برای پرورش دام شده و یا گیاهان دارویی کشت شود.

وی افزود: 350 هزار هکتار از اراضی شمال استان گلستان دارای پوشش گیاهی ضعیف بوده و در معرض بیابانی شدن هستند. در 3 سال گذشته طرح مقابله با بیابان‌زایی در 15 هزار هکتار از این اراضی اجرا شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان بیان داشت: عدم زراعت در اراضی کم بازده شمال گلستان آسیب جدی به این اراضی وارد کرده و سبب بروز خطر ریزگرده‌ها در این منطقه شده است.

وی ادامه داد: در 3 گذشته پروژه‌هایی مانند تولید یک میلیون بوته مرتعی، احداث بند خاکی برای جلوگیری از بیابانی شدن و احیای مراتع انجام شده است.

 

قزلسفلو گفت: تهدیدات زیست محیطی، توسعه بیابان و ریزگردها 3 چالش جدی در استان است که اگر مدیریت نشود در سال‌های آینده شاهد تخلیه روستاهای مرزی و مهاجرت مردم این مناطق و حاشیه‌نشینی آنها می‌شود.

وی یادآور شد: ما آمادگی داریم تا به صورت رایگان اراضی کم بازده که کشت زراعت در آنها مناسب نیست را تبدیل به مرتع خصوصی و یا گیاهان دارویی کشت کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی گلستان خاطرنشان کرد: تنها تخصیص اعتبار برای جلوگیری از بیابانی شدن این اراضی کافی نیست و باید در این امر مهم همه ادارات و سازمان‌ها و مردم مشارکت و همکاری لازم را داشته باشند.

قربانعلی گرایلو رئیس منابع طبیعی گنبدکاووس اظهارداشت: به منظور بهبود وضعیت معیشتی مردم مناطق مرزی گنبدکاووس 8 هزار نهال گیاهان دارویی سازگار با این محیط مانند گل خطمی,گل مریم و دیگر انواع گیاهان دارویی بین مردم به صورت رایگان توزیع شد.

وی افزود: تغییر الگوی کشت در اراضی شمال گنبدکاووس علاوه بر جلوگیری از بیابانی شدن آن به لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه بوده و اشتغال پایداری ایجاد می‌کند.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس بیان کرد: به مناسبت هفته منابع طبیعی اعضای شورای پیشگیری از جرم استان از پروژه‌های منابع طبیعی و آبخیزداری و اراضی خلع ید شمال این شهرستان بازدید کردند.

وی ادامه داد: به منظور ترغیب دانشجویان رشته‌های کشاورزی و منابع طبیعی به اجرای پروژه‌های تولید گونه‌های مرتعی بومی، در هفته منابع طبیعی کاروانی از دانشجویان گنبدکاووس از پروژه های منابع طبیعی بازدید می‌کنند.