در پنجمین روز از هفته منابع طبیعی سه پروژه بزرگ آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس، فرماندار شهرستان کازرون، معاون و رؤسا و کارشناسان منابع طبیعی استان و نیز جمعی از مسئولان محلی افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس با حضور در محل افتتاح این پروژه ها ضمن گرامیداشت هفته منابع طبیعی گفت: این طرح ها شامل سه بند بزرگ سنگی ملاتی در حوزه های گاوکشک دشت برم (تنگ حنا) شهرستان کازرون، حوزه سد دلواری زیر حوزه شهری(پارسل ملای بلوط) این شهرستان و نیز پروژه سنگی ملاتی شیب جدول شیراز است

مهرزاد بوستانی اعتبار لازم برای اجرای عملیات حوزه های آبخیز شهرستان کازرون را یازده میلیارد و ۲۶۵ میلیون ریال عنوان کرد و گفت: حجم آب ذخیره شده در پشت این بندها در هربار آبگیری ۱۲۰ هزار متر مکعب است.

 

 بوستانی با بیان اینکه بدلیل خشکسالی های پی در پی مشکلاتی نظیر افت شدید سفره های آب زیرزمینی و به دنبال آن کمبود آب آشامیدنی و کشاورزی در روستاهای پایین دست حوزه ایجاد کرده بود اظهار داشت: خوشبختانه با انجام عملیات آبخیزداری در حوزه آبخیز دشت برم و زیر حوزه شهری این شهرستان براساس گفته های مردم و بهره برداران طی ۴ مرحله آبگیری در فصل پاییز و زمستان سال جاری سطح آب برخی از چاه های کشاورزی زیردست بین ۱۰ تا ۱۵ متر افزایش یافته است.

مدیرکل منابع طبیعی فارس با اشاره به مساحت ۲۵ هزار و ۵۰۰ هکتاری حوزه آبخیز دشت برم و نُه هزار رو ۲۰۰ هکتاری حوزه آبخیز شهری کازرون اظهار داشت: کنترل سیلاب حوزه های سد دلواری و دشت برم، تغذیه مصنوعی سفره های آب ۱۲۶ حلقه چاه کشاورزی و شرب شهری و روستایی و نیز بهره مندی سطح اراضی باغی زیردست این حوزه ها به مساحت یک هزار و ۶۰۰ هکتار از مهمترین اهداف اجرایی این پروژه هاست.

بوستانی در ادامه اظهار داشت: حفاظت آب و خاک، جلوگیری از فرسایش و استفاده بهینه از روان آبها، کنترل سیل و رسوب، تقویت و توسعه پوشش گیاهی، حفاظت از گونه‌های جنگلی در معرض خطر، ایجاد اشتغال و احیاء چشمه ها و قنوات از مهم‌ترین اهداف موردنظر در اجرای فعالیتهای آبخیزداری و آبخوانداری در استان است.

افتتاح پروژه آبخیزداری سنگی ملاتی شیب جدول شیراز

در ادامه بازدید های صورت گرفته از پروژه های آبخیزداری در هفته منابع طبیعی، بند سنگی ملاتی شیب جدول شهرستان شیراز نیز افتتاح شد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس اعتبار لازم برای انجام عملیات این پروژه را  ۸ میلیارد و ۲۳۰ میلیون ریال عنوان کرد و افزود: حوزه آبخیز علی آباد خوشابلو ( آینه قری) روستای شیب جدول با مساحت ۷ هزار و ۶۹۲ هکتار در  ۲۵  کیلومتری جنوب غربی شهر شیراز قرار گرفته که کلیه روانابهای حاصل از بارندگی از طریق شبکه آبراهه ها وارد رودخانه قره آقاج شده و سپس به حوضه آبخیز سد کوار منتهی می شود.

علی جواهری گفت: متاسفانه کم آبی های چند سال گذشته در این منطقه موجب فرسایش قسمت های زیادی از خاک و نیز ازبین رفتن پوششهای گیاهی غنی در این منطقه شده است.

 

وی در ادامه مردم محوری را اولویت اصلی اجرای فعالیتهای آبخیزداری برشمرد و با اشاره به اعتبارات تخصیص یافته از محل صندوق توسعه ملی جهت اجرای پروژه های آبخیزداری در استان اظهار امیدواری کرد: نتایج مثبت این فعالیتها بتواند علاوه بر احیاء و توسعه پوشش گیاهی عرصه های منابع طبیعی در رونق اقتصادی این مناطق نیز موثر باشد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس نیز در این بازدیدها با اشاره به تاثیر زیاد طرح های آبخیزداری در زندگی مردم اظهار داشت: جوامع محلی، مسئولان و دستگاه های ذیربط ضروریست در روند اجرای این پروژه ها با مجموعه منابع طبیعی همکاری و مساعدت لازم را داشته باشند.

سیدعلی نقی طیب لقمانی با تاکید بر حضور مردم در اجرای پروژه های اجرایی افزود: اثرات و نتایج مطلوب این طرح ها تنها با همکاری و تعامل مردم و سازمانهای مردم نهادامکان پذیر خواهد بود .

وی در ادامه خواستار نهادینه کردن فرهنگ منابع طبیعی در برنامه ریزی ها و هماهنگی های درون و برون سازمانی در بخش های مختلف استان شد وگفت: مقوله حفاظت از منابع طبیعی میبایست در سیاستهای اجرایی دولت بصورت ثابت گنجانده شود.

گفتنی است در هفته منابع طبیعی امسال 15 پروژه آبخیزداری که عمدتا از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تامین اعتبار و ساخته شده بود افتتاح و به بهره برداری رسید.