وزیر جهاد کشاورزی در جمع کارکنان سازمان جنگل‌ها و نمونه‌های منابع‌طبیعی کشور بیان کرد: در دنیا هم با کمک مردم عرصه‌های منابع‌طبیعی را حفظ می‌کنند. کشورهای توسعه یافته از این پتانسیل استفاده کرده‎اند. امیدوارم ما هم بتوانیم وارد این عرصه‌ها بشویم و از مشارکت مردم بهره ببریم. اگر جایی تقابل با مردم داریم، این تقابل را به همراهی و همنوایی تبدیل کنیم. در تقابل با مردم هیچ کاری نمی‌توان انجام داد. 

او با تقدیر از زحمات فعالان عرصه‌های طبیعی عنوان کرد: سالی که در روزهای پایانی آن به سر می‌بریم، همه دست به دست هم دادند تا در عرصه‌های منابع‌طبیعی عملیات آبخیزداری اجرا شود. با وجود آنکه در نیمه سال از برنامه‌ها عقب بودیم، خود را بازیافتیم و توانستیم به وظیفه خود عمل کنیم.حجتی اظهار امیدواری کرد که با همین روال بتوانیم کار را ادامه دهیم.
به اعتقاد او بخش منابع طبیعی در دو حوزه کاداستر اراضی و نحوه کار کردن با مردم از برنامه‌ها عقب است.
وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: اصلا بلد نیستیم با مردم کار کنیم. این حوزه خیلی جای حرف و کار دارد. نگاه و نگرش خود را باید عوض کنیم. باید یک تغییر نگاه و تغییر روش در خود و همکارانمان در مجموعه سازمان جنگل ایجاد کنیم. تغییر در زمینه فرهنگی خیلی سخت است. از نظر فیزیکی خیلی راحت می‌توان تغییر ایجاد کرد مثلا ساختمان ساخت، درخت ایجاد کرد و یا خراب کرد یا بند در عرصه‌های طبیعی ساخت اما از نظر فرهنگی اول باید خودمان آموزش ببینیم، بعد به مردم چگونگی نگاه کردن به منابع طبیعی با رویکرد حفظ و بارور کردن عرصه‌های طبیعی را آموزش دهیم.
به گفته او باید علمای جامعه شناسی، متخصصان منابع طبیعی، مدیران و بهره‌برداران را کنار هم بنشانیم تا از خروجی این نشست استفاده کنیم.
حجتی با اشاره به وسعت عرصه‌هایی که بیش از 300 میلیمتر بارش دارند، سخنان خود را با طرح این پرسش که چرا 95 درصد این عرصه‌ها فاقد پوشش است، ادامه داد.
او افزود: در این عرصه‌های بدون پوشش، بارندگی سیلاب ایجاد می‌کند. چرا در این عرصه‌ها پوشش گیاهی از نوع درخت وجود ندارد. آیا نمی‌توان درخت سازگار و مقاوم به بارش 300 میلیمتری پیدا کرد؟ حتی در بارش 300 میلیمتر به پایین هم می‌توان پوشش ایجاد کرد و جای حرف زیاد است. نباید این عرصه‌ها را رها کرد.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: در دنیا هم با کمک مردم عرصه‌های منابع‌طبیعی را حفظ می‌کنند. کشورهای توسعه یافته از این پتانسیل استفاده کرده‎اند. امیدوارم ما هم بتوانیم وارد این عرصه‌ها بشویم و از مشارکت مردم بهره ببریم. اگر جایی تقابل با مردم داریم، این تقابل را به همراهی و همنوایی تبدیل کنیم. در تقابل با مردم هیچ کاری نمی‌توان انجام داد. خواهش می‌کنم روی این مسایل کار کنید و به آن فکر کنید زیرا شما بهتر می‌توانید نسخه بپیچید.
او ضمن قدردانی از مقام معظم رهبری که با وجود محدودیت‌ها در منابع صندوق توسعه ملی با نگاهی بلند به عرصه‌های طبیعی به درخواست تخصیص اعتبار برای پروژه‌های آبخیزداری پاسخ مثبت داده‌اند، اظهار امیدواری کرد: خدا توفیق دهد بتوانیم از این منابع در جهت رشد و توسعه عرصه‌های طبیعی استفاده کنیم و آثار مخرب سیل، باد و بهره‌برداری بی‌رویه را با اجرای عملیات آبخیزداری از بین ببریم.
حجتی خطاب به رئیس سازمان جنگل‌ها که خواستار اصلاح حقوق پرسنل این مجموعه شده بود، تاکید کرد: من نخستین کسی بودم که این مسئله را پیگیری کردم اما باید مشکلات را درک کنیم. اگر چه پرسنل هم مشکل دارند اما راه و روش درست برای مطالبات خود باید انتخاب کنند. 
او افزود: بعضی شیوه‌ها را نمی‌پسندم. جار و جنجال را نمی‌پسندم. امیدوارم این مشکل حل شود اما این مسئله فقط مربوط به وزارتخانه ما نیست. بیش از نیمی از وزارتخانه‌ها با مشکل کم بودن حقوق مواجه هستند. دولت شرایط خوبی را از نظر امکانات و منابع پشت سر نمی‌گذارد. در واقع شرایط سختی را پشت سر می‌گذاریم ولی فرهنگ عمومی هنوز این را قبول نکرده است.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: با وجود مشکلات پیش روی کشور کدام یک از توقعاتمان در هر عرصه‌ای تغییر کرده است. قطعا شرایط امروز ما با شرایط سال گذشته قابل قیاس نیست. از نظر گرفتاری‌هایی که برای ما پیش آوردند. با تمام امکانات از ظرفیت‌هایی که در سطح بین‌المللی دارند برای فشار بر ما استفاده می‌کنند. دولت در جمع مصلحت ندیده است که همه موانع پیش رو را بیان کند. اما عده‌ای می‌گویند که چرا این‌گونه است.
او بیان کرد: در نهاده‌های دامی خصوصا در صنعت طیور وابسته هستیم. امیدواریم راه حل‌هایی پیدا کنیم که وابستگی‌هایمان کاهش یابد. ما برای تامین نهاده طیور به قاره آمریکا وابسته‌ایم و برای کالا نیاز به یورو داریم. نفت ما موانع زیادی برای صادرات دارد و در صادرات، یورو در اختیار ما قرار نمی‌گیرد. کافی است یک حواله ارزی دیرتر به دست تحویل دهنده کالا برسد. اثر آن مشخص است که چیست.
حجتی گفت: خدا شاهد است که همه برای تامین ارز و تبدیل به کالا تلاش زیادی انجام می‌دهند. نمی‌دانم چرا یک عده که می‌دانند چشم‌هایشان را می‌بندند. این جفای به ملت است.
او اضافه کرد: به خاطر این گرفتاری‌ها در 6 ماه گذشته دوبار ناچار شدم ذخایر راهبردی کشور را به بازار بریزم تا در اولین فرصت، تامین ذخایر استراتژیک انجام شود. ما سکوت می‌کنیم و کمتر صحبت می‌کنیم. دنبال حفظ آرامش جامعه هستیم و یک عده بر سکوت سوار می‌شوند و سوء استفاده می‌کنند یا رفتار ما،حمل بر لاقیدی می‌شود. این هم ظلمی دیگر است که متاسفانه توسط خود ما به خاطر برخی مصالح سیاسی و غیره بوجود می‌آید.
وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: خدا نعمت‌های بی‌انتهایی در اختیار انسان در طبیعت و وجود تک تک ما قرار داده است. خیلی کارها می‌توانیم بکنیم ا‌ما تنبلی مانع شکوفا شدن ظرفیت‌های بی‌نهایت ما می‌شود. ما با عمده ظرفیت‌های طبیعت، تخریبی برخورد می‌کنیم و توانمندی خود را با تنبلی جسم و فکر ندیده می‌گیریم.

ارائه گزارش با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای
بر اساس این گزارش، در بخش دیگر این مراسم هوشنگ جزی مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک و مهندس رضا بیانی مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها از طریق تصاویر ماهواره‌ای چندین پروژه شاخص آبخیزداری که در جای جای مناطق بحرانی استان‌ها به اجرا در آمده است را برای وزیر جهاد کشاورزی به تصویر کشید. 

گفتنی است سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با استفاده از فناوری‌‌های مرتبط با تصاویر ماهواره‌ای، اقدامات انجام شده را پایش و ارزیابی می‌کند. با استفاده از فناوری مذکور، وقوع حریق، سیل، گرد و غبار و همچنین وضعیت کارهای اجرایی در عرصه مثل اجرای پروژه‌های آبخیزداری و نهالکاری مورد پایش قرار می‌گیرند.