به مناسبت گرامیداشت هفته منابع طبیعی، مراسم هم اندیشی ارتقا فرهنگ منابع طبیعی با شعار "منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی" در سالن همایش دانشکده فنی مهندسی دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی (ره) برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - به مناسبت هفتمین و آخرین روز از هفته منابع طبیعی، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان در دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی شهرستان بروجرد گفت : از محل صندوق توسعه ملی در سه حوزه آبخیز شهرستان بروجرد عملیات آبخیزداری اجرا خواهد شد.

شیرزاد نجفی ضمن گرامیداشت هفته منابع طبیعی ، به افتتاح ۴۸ پروژه عمرانی در سطح استان به مناسبت این هفته اشاره کرد و اظهار داشت: منابع طبیعی به دنبال پنج وظیفه اصلی خود یعنی حفاظت از جنگل ها و مراتع ، اصلاح ، احیا ، توسعه و بهره برداری از اراضی ملی است.

وی به فرسایش خاک، کمبود شدید آب، آلودگی هوا، روند رو به رشد سیل در کشور و...گریزی زد و افزود: تنها راه برون رفت از این چالش ها، توجه به منابع طبیعی و آبخیزداری است.

 

نجفی با بیان اینکه در نهالستان بروجرد این آمادگی را داریم که تولید نهال  را به ۲۰۰ هزار اصله در سال برسانیم تصریح کرد: زوال بلوط، آتش سوزی‌ها، آفات، تامین سوخت، کوچ عشایر و... از جمله چالش ها و موانع منابع طبیعی بشمار می رود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان به ۳ حوزه آبخیز در بروجرد اشاره و بیان داشت: از محل صندوق توسعه ملی در حوزه های آبخیز آبسرده یک‌میلیارد تومان، انگشته بیش از ۱ میلیارد و پنجاه میلیون تومان و گندل گیلان ۲ میلیارد تومان هزینه خواهد شد.

نجفی در پایان ضمن تقدیر از تمامی مدعوین اضافه کرد: آمادگی واگذاری زمین را از طریق کمیسیون ماده ۳ به کشاورزان بروجردی در راستای کشت زراعت چوب داریم.

گفتنی است که در این همایش، توسط رحیمی معاون استاندار و فرماندار ویژه بروجرد از بولتن خبری اداره کل منابع طبیعی که کاری بدیع و در خور توجه بود رونمایی شد و نجفی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان نیز به فرماندار بروجرد ، رییس دانشگاه آیت الله بروجردی ، مسئولین شهرستان و اعضای تیم ملی دوچرخه سواری که در این همایش حضور داشتند کارت همیار طبیعت اهدا کرد و بصورت ویژه از خانواده معظم و معزز شهید بروجی تجلیل کرد.

*با حضور ستاری معاون محترم رئیس جمهور غرس نهال صورت گرفت 

به مناسبت هفتمین روز هفته منابع طبیعی با حضور سورنا ستاری معاون محترم رئیس جمهور مراسم غرس نهال در محوطه شهدای گمنام دانشگاه آیت اله بروجردی شهرستان بروجرد صورت گرفت.

در ادامه این مراسم آقای دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با گرامیداشت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری و امر حسنه درختکاری، بصورت نمادین یک اصله نهال را به پاس احترام به شهدا غرس نمودند.