جنگل مانگرو یا حرا در بندر چابهار یکی از زیباترین و ناشناخته ترین مناطق سیستان و بلوچستان و از اکوسیستم های غنی و زیبای جهان به شمار می آید که تفریح و گردش با استفاده از قایق در این جنگل لذت خاصی دارد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، جنگل های حرا از زیبایی های خاصی برخوردار هستند و دیدن این جنگل ها چشم هر بیینده ای را مجذوب خود می سازد و تنها تعداد کمی از کشورهای دنیا از این جاذبه طبیعی ارزشمند بهره مند هستند.
جنگل مانگرو در خلیج ˈگواترˈ و در 120 کیلومتری شرق چابهار قرار دارد که با کرانه های دریای عمان همجوار است و سالانه گردشگران زیادی از آنان دیدن می کنند.

 

*جنگل مانگرو نمک موجود در آب را پس می دهد
نوع درخت ها و پوشش گیاهی موجود در جنگل مانگرو چابهار از خاصیت ویژه ای برخوردار است به طوریکه در برابر شوری آب دریای عمان از خود مقاومت نشان داده و نمک موجود در آب را پس می دهد.
جنگل های طبیعی حرا با وسعت هزار هکتار در منطقه ساحلی گواتر و دریای کوچک این شهرستان با داشتن زیبایی های منحصر بفرد محلی جذاب برای گردشگران است.
گردشگران با سفر به چابهار و علاوه بر بازدید از صدها جاذبه متنوع می توانند با استفاده از قایق های سواری سفری به یاد ماندنی در جنگل های حرا داشته باشند.
نوار ساحلی چابهار- گواتر با منظره ای منحصر به فرد، غروبی زیبا، ساحلی دلنشین برای تماشای همزمان دریا، ساحل ماسه ای و کوههای مریخی یا مینیاتوری است و در محدوده گواتر علاوه بر جنگل های حرا حرکت دلفین ها همراه با قایق سواری نیز تماشایی هستند.

 

*جنگل هایی که روزی دوبار آبتنی می کنند
جنگل روی آب نشسته در «حرا»، شاخه‌هایشان را بسان زنجیر به هم گره زده‌اند تا موج سهمگین تکانشان ندهد. این جنگل ها روزی دو بار  با جذر و مد دریا به زیر آب می‌روند و دوباره سر از آب بیرون می‌آورند.
مانگرو به نوعی اکوسیستم شامل زمین های مرطوب حد واسط مناطق جزر و مدی دریا همراه با مجموعه ای از گیاهان بی نظیر و جانواران خاص اطلاق می شود و گیاهان موجود در این اکوسیستم مجموعه ای از گیاهان هالوفیل و مقاوم به نمک دریاست.
درختان دو زیست چندل و حرا که در سواحل دریای عمان گستره سرسبز و تماشایی جنگل مانگرو را تشکیل می دهند در فهرست ذخایر ارزشمند ژنتیکی سازمان یونسکو قرار دارند.
از خصوصیات ویژه و بارز جنگل مانگرو که آن را از سایر اکوسیستم های گیاهی مجزا می سازد تطبیق دادن رشد و حیات خود به شوری و غلظت بالای آب دریای عمان است.

دیدن این جنگل های شگفت انگیز که هم چشم نواز است و هم دل انگیز از خلقت های زیبای خداوندی است و هدیه ای است از جانب منابع طبیعی به گردشگران.