فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان تهران از توقیف 36 خودروی آفرود (شیب نورد) طی تعطیلات نوروز در بوستان جنگلی سوهانک واقع در شمال شرقی تهران خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران سرهنگ جلیل انزابی با بیان اینکه این خودروها عاملی مهم در تخریب عرصه های طبیعی به شمار می آیند افزود: در پی عبور این خودروها در عرصه های جنگلی و مرتعی، خاک به شدت کوبیده و دچار فرسایش شده و ریسک سیل خیزی افزایش یافته که به دلیل کوبیدگی خاک رشد گیاهان و پوشش گیاهی از بین می رود.

وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت بالای این عرصه ها و به منظور حفظ و حراست از این منابع با اجرای طرح گشت ویژه نوروزی و در پی گشت زنی اکیپ های یگان حفاظت منابع طبیعی و با دستور مقام قضائی این خودروها توقیف و پس از هدایت به پارکینگ و تشکیل پرونده تخلف، مالکان آنها برای پیگرد قانونی به مراجع قضائی معرفی شدند.

این مقام مسئول اظهار داشت: با هماهنگی های به عمل آمده طرح برخورد با خودروهای آفرود تخریب کننده عرصه های طبیعی در بوستان جنگلی سوهانک و دیگر عرصه های منابع طبیعی استان تهران ادامه دارد و با متخلفان طبق قانون برخورد خواهد شد.

انزابی زاده تأکید کرد: طبیعت گردی باید مسئولانه صورت گیرد که هم فعالیت های تفریحی گردشگری انجام شود و همچنین آسیبی به عرصه های طبیعی وارد نشود که برای این موضوع بایستی تدبیری اندیشه شود که یکی از راه حل های مناسب ، پیشنهاد تشکیل کمیته ساماندهی آفرود سواران است.

وی در ادامه اضافه کرد: این کمیته می تواند با عضویت فدراسیون اتومبیلرانی، محیط زیست، منابع طبیعی، شهرداری و دیگر دستگاه های مرتبط تشکیل شود که ضمن هماهنگی، تصمیماتی را درمورد انتخاب مناطقی که مناسب این فعالیت باشد اتخاذ کنندکه به این وسیله علاقمندان رشته ورزشی آفرود سواری بتوانند فعالیت خود را به دور از آسیب رسانی به طبیعت و محیط زیست انجام دهند.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان تهران به دیگر فعالیت های انجام شده توسط این یگان در تعطیلات نوروز اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: با اجرای طرح گشت ویژه نوروزی حفاظت از اراضی ملی که از 25 اسفند 97 آغاز و تا 20 فروردین سال جاری ادامه داشت، 15 اکیپ گشت مراقبت در سراسر استان تهران در حال آماده باش کامل بودند و به صورت شبانه روزی عرصه های ملی را تحت نظر داشتند.

وی یادآور شد: خوشبختانه امسال با همراهی خوب مردم و همکاری رسانه های گروهی به ویژه رسانه ملی و حضور و آمادگی عوامل یگان حفاظت منابع طبیعی کمترین تخلف و تخریب به اراضی ملی را شاهد بودیم و هیچ گونه آتش سوزی در عرصه های جنگلی و مرتعی را نداشتیم.

این فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان تهران بیان داشت: از آن جائی که امسال و در تعطیلات نوروز شرایط خاص آب و هوایی در استان تهران حاکم بود و با بارندگی و سیلاب هائی رویرو بودیم، یگان حفاظت و نیروهای منابع طبیعی با آمادگی کامل و با تجهیزات و امکانات موجود همراه با دیگر دستگاه های امدادی و خدمات رسان توانستند در برخی نقاط سیل خیز به یاری همشهریان و هموطنان خود بشتابند.

وی از عموم مردم و گردشگران درخواست کرد: ضمن رعایت نکات ایمنی ، درصورت مشاهده هرگونه تخلف، تصرف و اقدامات آسیب زا به عرصه های منابع طبیعی ، مراتب را فوراً از طریق شماره تلفن 1504 یه یگان حفاظت منابع طبیعی اطلاع دهند.