مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: در اواخر خردادماه سال جاری ۱۲۰ سازه احداث می‌شود که باعث ذخیره آب‌های زیرزمینی در حجم مناسبی خواهند شد. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- میر صمد سید موسوی با تشریح آخرین فعالیت مدیرکل آبخیزداری و منابع طبیعی آذربایجان غربی اظهار داشت: احداث دایک خاکی در مناطقی که مستعد پخش سیلاب هستند و همچنین کم‌حجم سازی سازه‌ها، حذف سنگ و ملات و استفاده از سدهای خاکی، بتنی و غلطکی به‌منظور جلوگیری از سیلاب در مناطق مسطح که نمونه آن در بسطام چایپاره اجرایی شد از اولیتهای عملیاتی این اداره کل است.

وی افزود: طی سال گذشته 149 سازه برای مهار سیلابها احداث شد که امسال نیز تا اواخر خردادماه 120 سازه دیگر به این سازه‌ها اضافه خواهد شد.

موسوی بیان کرد: 1.5 میلیون مترمکعب استحصال آب زیرزمینی فقط از طریق سازه‌های جدید تقویت آب‌های زیرزمینی انجام شد که این میزان در سازه‌های قبلی 15 میلیون مترمکعب بوده و جمع این ذخایر آبی در پشت سازه‌های کوچک و افزایش آب‌های زیرزمینی 20 میلیون مترمکعب است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی افزود: مجموعه اقداماتی که در حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی انجام‌گرفته است از جمله نهال‌کاری همراه با آبیاری و تولید نهال در یک هزار و 967 هکتار، مراقبت و نگهداری و آبیاری سنواتی در دو هزار و 447 هکتار، احداث بادشکن در 112.5 کیلومتر، مدیریت روان آب همراه بذرکاری در دو هزار و 600 هکتار، اصلاح و پرورش گذارهای طبیعی در 584 هکتار است.

وی افزود: علاو بر ان کار اجرای سیستم‌های چرایی و قرق در یازده هزار و 650 هکتار، ساماندهی چرای دام در 400,000 هکتار، احداث ایستگاه‌های سنجش و پایش فرسایش بادی در 4 ایستگاه، مدیریت مشارکت منابع طبیعی و توسعه روستایی (ترسیب کربن) 7 سایت جمعاً 25 روستا و اجرای روش‌های نوین مقابله با فرسایش بادی و گردوغبار نیز در 15 هکتار انجام‌گرفته است.