امام جمعه موقت تهران در خطبه های نماز جمعه این هفته اعلام کرد؛ یکی از راهکارهای مؤثر در کاهش آثار مخرب سیل انجام پروژه‌ها و عملیات آبخیزداری است که موجب تقویت پوشش گیاهی، حفاظت خاک و افزایش نفوذپذیری و در نتیجه کاهش پتانسیل سیل‌خیزی می شود.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، آیت‌الله موحدی کرمانی مساله فوری کاهش آلام مردم را شامل بازسازی مناطق و منازل آسیب دیده مردم، ترمیم خرابی‌ها، جبران خسارات محصولات کشاورزی، بازسازی زمین‌های کشاورزی و حمایت جهت کسب و کار مردم آسیب دیده دانست و اظهار امیدواری کرد با تدبیر دولت محترم و همراهی مردم، شرایط مناطق سیل زده هرچه زودتر به حالت عادی بازگردد.

* سیل اگر چه خسارت سنگینی به بار آورد اما کشور را از خشکسالی نجات داد
موحدی کرمانی گفت: سیل خسارت سنگینی را به بار آورد و جان بعضی از مردم عزیز ما را هم گرفت، اما قطعاً این بارش‌ها کشور را از وقوع بحران بزرگ خشکسالی نجات داد. خشکسالی یک خطر و تهدید برای کشور به حساب می‌آمد، بحرانی که آثار تخریبی آن به مراتب بیشتر از خسارات سیل بود.
امام جمعه موقت تهران در خاتمه اظهار داشت: هر چند سیل یک بلای طبیعی محسوب می‌شود اما چنانچه زیر ساخت‌های لازم برای مهار بارش‌ها را داشته باشیم، میزان خسارات و تلفات به شدت کاهش می‌یابد. همچنین، لایروبی رودخانه‌ها، پیش بینی درست از میزان بارش، ایجاد کانال‌های موازی برای دور کردن آب از شهرها می‌تواند از جمله اموری محسوب شود که در کاهش خسارات این بلای طبیعی تأثیر داشته باشد.