نشست هم اندیشی و هم افزایی مدیران ستادی و استانی منابع طبیعی، موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع و پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری صبح امروز سه شنبه در سالن اجتمات موسسه تحقیقات در پیکانشهر برگزار شد.

 به گزارش خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، در این نشست دکتر عادل جلیلی رییس مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور به عنوان میزبان این نشست هم اندیشی، طرح های کلان پژوهشی موسسه را در حوزه تحقیقات جنگل، مرتع، گیاه‌شناسی، بیابان‌زدایی، توسعه زراعت چوب، توسعه گیاهان دارویی، حمایت و حفاظت، ژنتیک و فیزیولوژی گیاهی، بانک ژن و مکانیزاسیون منابع طبیعی عنوان کرد و کلیدی ترین وظیفه موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع و منابع طبیعی کشور را حفظ ذخایر ژنتیکی گیاهی نام برد.

*دو هزار گونه گیاهی مطالعه و 15 کتاب به چاپ رسیده است

عادل جلیلی در باب اهمیت این بخش به جمع آوری گیاهان گل‌دار و بی‌گل و شناسایی فلور ایران اشاره کرد و گفت: تاکنون دو هزار گونه گیاهی مطالعه شده و 15 کتاب نیز در این باره به چاپ رسیده است.

رییس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع در ادامه خواستار تعامل بیشتر بخش اجرا با بخش های تحقیقات و پژوهش شد و گفت: باید تلاش کنیم همگرایی نگرشی را در بخش عملیات و اجرا ایجاد نماییم.

وی گفت: هم سدها و هم طرح های آبخیزداری در هنگام وقوع سیلاب‌ها اثرگذار هستند و سدها بسیاری از اثرات مخرب سیلاب ها را در کوتاه مدت تعدیل می کنند.

وی شرایط اقلیمی کشور را پیچیده و شکننده دانست و تاکید کرد: در مناطق خشک هرچه کمتر اقدامات و دستکاری ها صورت گیرد در نتیجه شاهد تخریب های کمتری خواهیم بود و آبخیزداری باید کمک کند تا این اکوسیستم را تغییر داده و به حالت عادی آن برگرداند.

*مدیریت جامع در منابع طبیعی کشور، سرلوحه کار قرار گیرد

نیک‌کامی رییس پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری نیز در این نشست گفت: در مدیریت سرزمین نیازمند برنامه ریزی هستیم و  مدیریت جامع باید در منابع طبیعی کشور در سرلوحه کار قرار گیرد و تمام فعالیت ها در آن تعریف و اجرایی شود.

وی به اطلس سیمای حوزه آبخیز اشاره کرد و گفت: این اطلس لایه‌های اطلاعاتی مختلفی دارد و مناطق بحرانی را تعیین و اشاره می‌کند که در کدامین نقطه اقدامات آبخیزداری انجام شود.

نیک‌کامی به راه‌اندازی سامانه‌های سطوح باران در مرکز پژوهشکده خاک و آبخیزداری اشاره کرد و افزود: از این سامانه می‌توان در توسعه جنگل و احیای پوشش گیاهی که با خشکیدگی روبرو هستند استفاده نمود. 

*سرعت در کار نباید فدای کیفیت شود

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان جنگل‌ها در این نشست مشترک گفت: در سال جاری حدود پنج میلیون هکتار اقدامات در بخش بیابان زدایی، احیای مراتع و آبخیزداری انجام می‌شود اما باید توجه داشته باشیم که در انجام اقدامات سرعت در کار فدای کیفیت نشود.

خسرو شهبازی با بیان اینکه هم سدها و هم اقدامات آبخیزداری توانسته است در سیل اخیر کشور نقش آفرینی کنند و از اثرات تخریبی سیل بکاهند افزود: نباید برای مطرح کردن اقدامات خود دیگران را مورد مواخذه قرار دهیم و یا دیگر فعالیت سایر دستگاه ها را زیر سوال ببریم زیرا اگر علم و دانش یک اقدام کارآمد وجود دارد آن را ترویج نماییم.

وی در زمینه مالچ پاشی نیز گفت: در این زمینه و نحوه مالچ‌پاشی در عرصه انتقاداتی وجود داشت که جا دارد این کار با مطالعه و وسواس بیشتری آن هم در کانون های بحرانی انجام شود.

*برنامه های اجرایی برای بوم سازگان زاگرس ابلاغ شده است

رییس شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری در این نشست با اشاره به مشکلات جنگل های زاگرس و زادآوری آن گفت: در انتهای سال 97 مجموعه ای از برنامه های اجرایی برای بوم سازگان زاگرس تدوین و به استان ها ابلاغ شده است و خوشبختانه بر خلاف سال های گذشته که دفاتر تخصصی راساً این کار را انجام می دادند اما این بار دستورالعمل‌های لازم از سوی رییس سازمان جنگل ها به استان‌ها ابلاغ شده است.

کامران پورمقدم درباره جنگل های هیرکانی و حفاظت آن گفت: از همه ظرفیت‌های موجود برای حفاظت از جنگل‌ها استفاده می‌کنیم و محوریت کار جوامع محلی و مشارکت مردم است.

* محور اصلی حفاظت در منابع طبیعی بر مشارکت مردم و جوامع محلی است

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها نیز در این نشست گفت: محور اصلی حفاظت در منابع طبیعی بر مشارکت مردم و جوامع محلی است.

بهمن افراسیابی اصلی ترین وظایف معاونت حفاظت را برنامه ریزی و توجه ویژه به کاداستر اراضی عنوان کرد و گفت: در سال جاری 28 میلیون هکتار اقدامات کاداستر انجام می شود که آمار اقدامات انجام شده تا پایان سال به 80 میلیون هکتار می رسد.

 وی از ایجاد دو هزار کیلیومتر کمربند حفاظتی در کشور خبر داد و گفت: این کمربندها در مناطق بحرانی و جاهایی که بالای 350 میلیمتر بارندگی دارند اجرایی می شود.

افراسیابی تامین سوخت جایگزین در بین خانوارهای حاشیه جنگل ها و مراتع و مبارزه با آفات و امراض درختان جنگلی شمشاد و بلوط، پایش و نظارت و استعدادیابی اراضی در قالب ماده 3 برای اقتصادی کردن طرح های منابع طبیعی را از برنامه های مهم معاونت حفاظت و امور اراضی برشمرد.

*اجرا، تحقیقات و پژوهش، عالی ترین مرجع برای تصمیم گیری در منابع طبیعی کشور 

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در نشست هم اندیشی و هم افزایی مدیران ستادی و استانی منابع طبیعی، موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع و پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری با بیان اینکه این نشست نباید متکی به مسئولین این بخش ها شود و در ادامه مسیر همگرایی خود را از دست دهد، خواستار ارتباط و مشورت بیشتر مدیران و کارشناسان منابع‌طبیعی با بخش تحقیقات و پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری شد و این جمع حاضر را عالی‌ترین مرجع برای تصمیم گیری در منابع طبیعی کشور دانست.

*منابع طبیعی فصل مشترک همه بخش هاست

خلیل آقایی افزود: منابع طبیعی فصل مشترک همه بخش هاست و اگر در این چرخه حیاتی خللی ایجاد شود همه بخش ها باید فریاد مشترک سردهند.

وی مدیریت زمان را در منابع طبیعی بسیار پر اهمیت خواند و گفت: درارتباط با مدیریت زمان و تصمیم‌گیری در منابع طبیعی نباید کیفیت و کمیت را فدای یکدیگر کرد، چرا که هنر مدیریت کنار هم قرار دادن کیفیت و کمیت در تصمیمات و اجرای آن  است.

وی اختصاص 500 میلیارد تومان اعتبار به ادارات کل منابع طبیعی استان ها در ابتدای سال جاری را به خاطر اهمیت زمان و از دست نرفتن آن قلمداد کرد.

آقایی اعتبارات سال 98 در منابع طبیعی کشور را 3 تا 4 هزار میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: هر استانی که در سال گذشته اقدامات قابل توجه داشته است از مابه التفاوت ارز نیمایی بهره می برد.

*امروز در منابع طبیعی حجت بر ما تمام است

 رییس سازمان جنگل ها در ادامه با اشاره به اینکه  امروز ما هیچ عذر و بهانه ای برای کار کردن در منابع طبیعی نداریم و حجت بر همه ما تمام است، به صندوق توسعه ملی اشاره کرد و گفت: اعتبارات این صندوق برای کارهای بحرانی و ویژه کشور است که مقام معظم رهبری با توجه به اهمیت آبخیزداری آن را به منابع طبیعی اختصاص داده است.

 وی به سخنان رییس کمیسیون تلفیق و بودجه مجلس شورای اسلامی اشاره کرد که گفته است ما نمی دانستیم واقعاً یکی از موضوعات مهم کشور مسئله آبخیزداری است و این توجهات مسئولیت ما را در انجام کار دوچندان می سازد.

مسئول اول منابع طبیعی کشور تصریح کرد: در سال گذشته علیرغم اینکه فعالیت ها دیر آغاز شده است اما اقدامات در منابع طبیعی چشمگیر و قابل توجه بود و از این بابت از همه دست‌اندرکاران، مدیران و کارشناسان تشکر می کنم.

 *اقدامات آبخیزداری، مستندسازی و در اختیار مدیران ارشد استانی قرار گیرد 

مهندس آقایی یادآوری کرد: مطابق اقداماتی که انجام شده است اطلاع رسانی به خوبی صورت نگرفته، از این رو او از مدیران منابع طبیعی استان ها خواست اقدامات و فعالیت های آبخیزداری را مستندسازی کرده و اطلاعات را در اختیار استاندار، نمایندگان مجلس و دیگر مدیران ارشد استانی قرار دهند. 

وی در ادامه به شکل‌گیری ستاد جنگل‌های هیرکانی برای نجات درختان شمشاد و طرح جایگزینی مدیریت پایدار جنگل خبر داد و گفت: برای نجات بلوط های زاگرس نیز ستادی با حضور کارشناسان، گیاه‌پزشکان و اساتید دانشگاه و تحقیقات شکل گرفته تا مشکلات این حوزه مرتفع شود.

*کاداستر از اولویت های سازمان جنگل هاست  

خلیل آقایی در ادامه این نشست درباره اهمیت اجرای طرح کاداستر گفت: اجرای این طرح برای تثبیت مالکیت دولت بر اراضی است و کاداستر می تواند با تعیین حد و مرز مالکیت مردم و دولت به حل اختلافات کمک کرده و از مشکلات و آلام مردم بکاهد.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور همچنین گفت: در اواخر سال گذشته اجرای طرح کاداستر در جنوب استان کرمان پایان پذیرفته و جشن پایانی آن نیز اعلام شده است و اوایل امسال نیز این اتفاق قرار است در منطقه نوشهر و غرب استان مازندران بیفتد و پایان کاداستر اعلام شود.

 وی درباره بند ب ماده 29 گفت: سازمان جنگل ها برای نهایی شدن ماده 29 تلاش زیادی کرده و منابع طبیعی استان ها می توانند بدون واسطه و بطور مستقیم با جوامع محلی و تعاونی‌ها قراردادهای مشارکتی منعقد کرده و کارها را به مردم واگذار نمایند.

*واگذاری جنگل ها و تغییر کاربری ممنوع!

 این مسئول منابع طبیعی کشور در ادامه سخنان خود افزود: واگذاری جنگل ها و تغییر کاربری این اراضی مطلقاً ممنوع است و قانون چنین اجازه ای به هیچ کس نداده است.

وی گفت: ذخیره‌گاه‌های جنگلی و مرتعی باید توسعه پیدا کرده و حفظ شود و در این مسیر از منابع طبیعی استان ها خواست ذخیره‌گاه‌های مزبور را شناسایی و نسبت به محصور کردن آن اقدام نمایند.

آقایی در ادامه بر راه اندازی نهالستان ها و ایستگاه‌های بذر تاکید کرد و گفت: نهالستان ها از سوی ادارات به بخش های خصوصی واگذار شود و آنان نهال تولید کنند و منابع طبیعی ان را رایگان در اختیار مردم قرار دهد.

*زمینه را برای ورود خیرین به منابع طبیعی مهیا کنید

رییس سازمان جنگل ها همچنین با یادآوری نقش موثر خیرین در اقدامات آبخیزداری استان هرمزگان از مدیرکل این استان بخاطر فراهم نمودن زمینه مشارکت این قشر مردمی تشکر کرد و گفت: در بشاگرد خیرین و سمن ها در ایجاد  352 سازه آبخیزداری نقش و مشارکت داشته اند.

وی در ادامه با بیان اینکه وضعیت عمده پارک‌های جنگلی بویژه در شمال کشور مناسب نیست از مدیران منابع طبیعی خواست ایده ها و ابتکارت را در واگذاری ها مورد بررسی قرار دهند.

آقایی در ادامه به وجود یکسری از عرصه های جنگلی لکه ای در کشور اشاره کرد و گفت: این اراضی را برای در امان ماندن در قالب پارک‌های جنگلی به پیمانکاران واگذار نمایید تا هم مورد بهره برداری قرار گیرند و هم حفظ شوند.

*باید ترسید از روزی که مستثنیات به ملی و ملی به مستثنیات تبدیل شود

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در جمع مدیران منابع طبیعی کشور گفت: باید ترسید از آن روزی که اراضی ملی به گونه ای عمداً به مستثنیات اشخاص و بر عکس مستثنیات اشخاص به اراضی ملی تبدیل شود و باید از این روز دوری و حذر کرد.

مهندس آقایی همچنین گفت: علوفه اکنون از قیمت قابل توجهی برخوردار است و با بارندگی های اخیر در کشور این علوفه ها بویژه در زیر اشکوب جنگل ها از رشد قابل توجهی برخوردار شده و می تواند در حریق جنگل ها اثرگذار باشد، از این رو او از مدیران منابع طبیعی خواست که نسبت به بهره برداری علوفه‌ها پیش از خشک شدن مورد بهره برداری قرار گیرد.

*سازمان جنگل ها هیچ برنامه‌ای برای اخراج نیروهای حفاظتی ندارد

وی درباره شرکت نکاچوب نیز گفت: این روزها اخباری به گوش می‌رسد که این شرکت نیروهای حفاظتی و جنگلبانان را می‌خواهد اخراج کند و مشکلات این بخش را متوجه سازمان جنگل ها کرده است اما واقعیت امر این است که این شرکت نمی خواهد در مناقصات شرکت کند و می‌خواهد مستقیم با او قرارداد بسته شود، این در حالی است که سازمان جنگل ها هیچ برنامه‌ای برای اخراج نیروهای حفاظتی ندارد بلکه در طرح مدیریت پایدار جنگل که طرح جایگزین نام دارد اقدامات حفاظتی بسیار پر رنگ تر دیده می شود و برای حفاظت، نیروهایی بکار گرفته می شود که از توانمندی بالایی برخوردار هستند.

*برای حفاظت از جنگل ها و مراتع شماره تلفن 139 راه اندازی می شود

خلیل آقایی گفت: برای حفاظت بهتر جنگل‌ها و مراتع اوایل سال جاری شماره تلفن 139 راه اندازی می شود.

 وی از مدیران استانی خواست  با قاچاق چوب، تخریب کنندگان منابع طبیعی و زمین‌خواران و زیاده خواهان به شدت برخورد شود و از مقابله با مردم محلی بپرهیزند و پرونده سازی نکنند.

*با سدسازی ها مخالف نیستیم اما برای حفظ منابع طبیعی جان خود را هم می دهیم

 رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در خاتمه سخنان خود گفت: با سدسازی ها، معادن، اجرای طرح های عمومی و عمرانی  مخالف نیستیم اما برای حفظ منابع طبیعی جان خود را هم می‌دهیم.

 بر اساس این گزارش در نشست هم اندیشی بخش اجرا، تحقیقات و پژوهش مدیران کل منابع طبیعی استان های اصفهان، ایلام و گلستان به عنوان روسای مناطق سه گانه گزارشی از عملکرد، برنامه ها و سیاست های سال جاری را بیان کردند. همچنین در این نشست از اعضای ستاد اجرایی طرح های آبخیزداری، مدیران منابع طبیعی استان ها و همچنین از کارشناسان معین و ارزیاب معاونت آبخیزداری به خاطر اقدامات انجام شده در سال گذشته قدردانی شد.