مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۴ پروژه عملیات مکانیکی آبخیزداری با پیشرفت فیزیکی ۸۵ درصدی در سطح این استان در حال اجرا است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از فارس- سیل ابتدای سال جاری خسارت زیادی در استان‌های مختلف کشور به بار آورد و در استان کهگیلویه و بویراحمد سیل هم خسارتی را وارد کرد و اگر طرح‌های سیل‌بند منابع طبیعی و آبخیزداری نبود شاید خسارت وارده به مناطق استان کمتر از خوزستان و لرستان نبود.

در سال‌های اخیر اغلب فعالیت‌های حوزه مدیریت منابع آبی کشور در قالب سدسازی مورد توجه قرار گرفته؛ در حالیکه سدسازی بخش کوچکی از مجموعه فعالیت‌های آبخیزداری است و توجه به حوزه‌های آبخیز قبل از سدها، شبکه‌های پس از سد، شرایط اقلیمی منطقه، سفره‌های زیرزمینی موجود...از لوازم ضروری انجام طرح‌های آبخیزداری و مدیریت منابع آبی محسوب می‌شود.

امروز خبرنگاران سایت‌ها، روزنامه و خبرگزاری‌های کهگیلویه و بویراحمد به همراه مسوولان منابع طبیعی از پروژه‌های سدسازی در منطقه مارگون شهرستان بویراحمد بازدید کردند.

 

غلام‌حسین حکمتیان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد پروژه‌های آبخیزداری را برای مدیریت صحیح آب و خاک دانست و گفت: باتوجه به سیلاب سال ۹۸ این سدها موجب کنترل سیلاب و فرسایش خاک و حفظ منابع آب زیرزمینی می‌شود.

وی عنوان کرد: پروژه‌های آبخیزداری به سه صورت بند مکانیکی، بیولوژیکی و بیومکانیکی اجرا شده که در سال ۹۷، ۳ هزار متر مربع سد بند سنگی به صورت ملاتی اجرا شده است.

این مسوول به پروژه‌های منابع طبیعی  اشاره کرد و گفت: اجرای ۱۴ پروژه عملیات مکانیکی آبخیزداری با پیشرفت فیزیکی ۸۵ درصدی، اجرای ۲۷ مورد عملیات کپه‌کاری،بذرکاری و حفاظت و قرق با پیشرفت ۱۰۰ درصدی و ۲۰ مورد جنگل‌کاری بانهال، بابذر و تولید نهال از جمله پروژه‌های منابع است.

حکمتیان با اشاره به ایجاد کمربند حفاظتی، جایگزینی سوخت‌های فسیلی، اجرای طرح کاداستر و آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی گفت: پیشرفت فیزیکی پروژه‌های منابع طبیعی ۸۳ درصد است، ضمن اینکه اعتبارات این پروژه از صندوق توسعه ملی تامین می‌شود.

در ادامه رحیمیان مدیر منابع طبیعی شهرستان بویراحمد با اشاره به پروژه‌های سدسازی این شهرستان گفت:پس از بارندگی‌های اخیر ذخیره آب پشت پروژه‌های آبخیزداری شهرستان بالغ بر ۱۷ هزار متر مکعب است.

وی عنوان کرد: پروژه‌های فعال شهرستان بویراحمد در مناطق دیلگون، سپیدار، مارگون و دشت‌روم است.

این مسوول عنوان کرد: این سدها و سیل‌بندها آب تمام زمین‌ها و باغات اطراف منطقه سقاوه را تامین می‌کنند و علاوه بر آن سیلاب را کنترل و مانع فرسایش خاک می‌شوند.