با وجود بارش‌های فراوان و جاری شدن سیلاب هر لحظه امکان ایجاد خسارت به بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی وجود دارد که به طور حتم با اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری این خسارت‌ها به حداقل می‌رسد، هرچند در باران‌های سیل آسای نیمه اول فرودین ماه امسال مزایای این طرح‌ها در مناطق مختلف از جمله شهرستان باشت مشخص شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- اجرای طرح‌های آبخیزداری در کاهش خسارات بارندگی‌ها و سیل‌های اخیر بی تاثیر نبوده و نه تنها از خسارات جلوگیری کرد بلکه با اجرای این طرح‌ها روان  آب‌ها در پشت این حوضچه‌ها جمع آوری و در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

استان مرتفع و کوهستانی کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن 10 درصد آب‌های سطحی به سرزمین آبشارهای خروشان معروف بوده و سالانه بیش از 735 میلیمتر از بارش‌های جوی را به خود اختصاص داده است.

بخش مارگون بویراحمد یکی از زیباترین مناطق کهگیلویه و بویراحمد با دشت‌های سرسبز و جویبارهای خروشان همچون نگینی در این دیار از زاگرس خود نمایی می‌کند که با تلاش‌های چند ساله اخیر منابع طبیعی و ایجاد طرح‌های آبخیزداری پیش بینی می‌شود با احداث باغات و مزارع، زیبایی این منطقه در آینده نه چندان دور چندین برابر شود. 

*پیشرفت فیزیکی 85 درصدی طرح های آبخیزداری در استان کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه 14 پروژه عملیات مکانیکی آبخیزداری با پیشرفت فیزیکی 85 درصدی در سطح این استان در حال اجرا است، گفت: در سال‌های اخیر اغلب فعالیت‌های حوزه مدیریت منابع آبی کشور در قالب سدسازی مورد توجه قرار گرفته است.

غلام‌حسین حکمتیان افزود: سدسازی بخش کوچکی از مجموعه فعالیت‌های آبخیزداری است و توجه به حوزه‌های آبخیز قبل از سدها، شبکه‌های پس از سد، شرایط اقلیمی منطقه، سفره‌های زیرزمینی موجود...از لوازم ضروری انجام طرح‌های آبخیزداری و مدیریت منابع آبی محسوب می‌شود.

وی پروژه‌های آبخیزداری را برای مدیریت صحیح آب و خاک دانست و ادامه داد: با توجه به سیلاب سال 98 این سدها موجب کنترل سیلاب و فرسایش خاک و حفظ منابع آب زیرزمینی می‌شود.

حکمتیان ابراز کرد: پروژه‌های آبخیزداری به سه صورت بند مکانیکی، بیولوژیکی و بیومکانیکی اجرا شده که در سال 97، 3 هزار متر مربع سد بند سنگی به صورت ملاتی اجرا شده است.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد به برخی از پروژه‌های آبخیز داری در استان اشاره کرد و افزود: اجرای 22 کیلومتر نهال کاری آب راهه در حوزه سد مارون، اجرای 120 هکتار نهال کاری در حوزه شهر لیکک، اجرای طرح آبخیزداری شهر دهدشت در سطح 5 هزار و 800 هکتار، اجرای طرح آبخیزداری در حوزه آبخیز دمچنار در سطح 10هزار و 830 هکتار و همچنین اجرا در سطح 11 هزار هکتار در بخش مارگون و 436 هکتار سازه‌های خاکی کنترل آب سقاوه با حجم 500 هزارمتر مکعب  که آب را کنترل می‌کند.

شهباز آرمین  ناظر پروژه‌های آبخیز داری شهرستان بویراحمد افزود: طرح آبخیزداری در منطقه مارگون با متراژ 400 متر مکعب با هدف تقویت پوشش گیاهی، کنتربل سیلاب، تعدیل شیب دره‌ها، ذخیره آب‌های زیر زمینی و چندین هدف دیگر محقق شده است. 

دیگر ناظر استانی آبخیزداری نیز گفت: به منظور مدیریت و جمع آوری آب و خاک، با توجه به سیلاب سال 98 این سدها سبب می‌شوند که جلوگیری فرسایش خاک و ذخیره آب می‌شود.

صیدالی خاطرنشان کرد: طرح آبخیزداری به سه صورت بندمکانیکی بیولوژیکی و بندهای خاکی به صورت فنی مهندسی طراحی و توسط شرکت‌های مشاور اجرا می‌شود.