رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه زمین‌خواران افرادی فرصت‌طلب هستند که به انحای مختلف حتی از طریق حقوقی وارد می شوند تا به منابع‌ ملی چنگ اندازی کنند، خاطر نشان کرد: با زمین خواران به شدت برخورد می کنیم و برای حفاظت از منابع طبیعی به هیچ عنوان کوتاه نمی آییم.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مهندس خلیل آقایی پیش از ظهر روز یک شنبه در جمع مدیران کل منابع‌طبیعی استان‌های زاگرسی با اشاره به اینکه زمین خواری تعریف دارد و به هر کس نمی توان انگ زمین خواری زد، از مدیران منابع طبیعی حوزه زاگرس خواست در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری برنامه‌های اجرایی از مردم، ذینفعان و دست‌اندرکاران کمک بگیرند زیرا انجام هر تصمیمی بدون نظر و مشارکت مردم به شکست منتهی خواهد شد. 

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در نشست بررسی عملکرد و مشکلات جنگل‌های زاگرس خاطر نشان کرد: مشکلاتی که امروز دامنگیر جنگل‌های زاگرس شده است قطعاً با مشکلاتی که جنگل های هیرکانی با آن دست به گریبان است تفاوت دارد و زاگرس بدلیل دامنه گسترده و پراکندگی که دارد دارای مجموعه‌ای از مشکلات است که اصلی ترین آن تامین رطوبت و ذخیره آب است و انجام عملیات آبخیزداری در زاگرس برای برون رفت از مشکلات موجود اولویت دارترین وظیفه سازمان جنگل ها در سال 98 است.
وی با بیان اینکه پشت موانع و مشکلات نباید سنگر بگیریم بلکه باید از موانع عبور کنیم تصریح کرد: در همه جا پول حلال مشکلات نیست بلکه مدیریت، نو آوری و خلاقیت اساسی ترین کار در انجام ماموریت هاست.

* افق دیدمان را در منابع طبیعی باید دورتر کنیم
آقایی خاطر نشان کرد: اقدامات منابع طبیعی با کشاورزی کاملاً متفاوت است و فعالیت های منابع طبیعی مثل کاشت کندم و جو نیست که در عرض 6 ماه یا یک سال ببار بنشیند زیرا اقدامات منابع طبیعی دیر بازده است و ما باید چشم انداز و افق دیدمان را در منابع طبیعی وسیع تر و دورتر ببریم.
وی یادآوری کرد: در سال گذشته 700 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای مدیریت جامع آبخیزداری اختصاص داده شد اما امسال این اعتبارات دو برابر شد و با توجه به تفاهم‌هایی که با استانداران انجام شده است سطح و رقم اعتبارات بسیار بالاتر خواهد بود.
رییس سازمان جنگل ها با بیان اینکه در سال جاری باید با روحیه جهادی فعالیت ها را آغاز کنیم، گفت: امسال هیچ کوتاهی و عذری در منابع طبیعی بابت کمبود اعتبارات پذیرفتنی نیست و باید با روحیه ای مضاعف به پیش برویم و قله ها را یکی پس از دیگری فتح کنیم.
خلیل آقایی در ادامه ورقی به تاریخچه جهاد در اوایل انقلاب زد و به نقش جهاد سازندگی اشاره کرد که هر وقت یک نهادی می‌خواست در پایان سال پولی را به صندوق برگرداند جهاد اعلام می کرد این پول را به ما بدهید زیرا در روستاها کارهای زیادی به زمین مانده که می‌توانیم آن را انجام دهیم.

*اثربخشی اقدامات منابع طبیعی با بکارگیری خرد جمعی 
رییس سازمان جنگل ها از مدیران منابع طبیعی زاگرس نشین خواست به خرد جمعی روی آورده و با نشست ماهانه در یک استان زاگرسی با همفکری، هم اندیشی و تبادل اطلاعات و تجارب درباره راهکارها و بررسی مشکلات زاگرس بپردازند.
وی گفت: در سال‌های گذشته در حوزه زاگرس کارهای قابل توجهی صورت گرفته است اما ما می‌خواهیم در سال 98 کارها به شکل بهتر و منسجم‌تری انجام شود.
مهندس آقایی همچنین در این نشست به بند ب ماده 29 اشاره کرد و گفت: اکنون با تصویب این ماده قانونی ظرفیت و فضای بسیار خوبی فراهم شده و منابع طبیعی می‌تواند در استان‌ها بدون واسطه با جوامع محلی در قالب تشکل و تعاونی وارد قرارداد شود و کارها را به مردم بسپارد.
وی وضعیت نهالستانهای منابع طبیعی کشور را بسیار نامطلوب خواند و از مدیران خواست با احاله مدیریت نهالستان‌ها به بخش خصوصی، بخش اعظمی از نهال‌های عرصه‌های منابع‌طبیعی تامین شود.