فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان قم با بیان اینکه قم یکی از مهم‌ترین شاه‌راه مواصلاتی ایران محسوب می شود و ایام تعطیلات بخش قابل توجهی از مسافران از قم عبور کرده یا در این استان به‌ عنوان یکی از مقاصدسفر خود حضور یافته‌اند، تاکید کرد: مسافران هنگام اتراق و استراحت در طبیعت از آتش افروزی در مراتع  قم جدا خود داری کنند 

سرهنگ علی درودیان روز شنبه  در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: هر چند حضور گسترده مسافران در قم فرصت‌های بسیاری را برای این استان به دنبال داشته است اما گاهی این فرصت‌ها بر اثر بی‌احتیاطی و بی‌توجهی به تهدید نیز تبدیل شده و خساراتی را متوجه طبیعت قم می نماید.

وی به  آتش‌سوزی‌های ایام تعطیلات عید فطر در مراتع قم اشاره کرد  که بر اثر بی‌احتیاطی مسافران در اراضی مرتعی و جنگلی رخ داده و صدای روستاییان را درآورده است .

سرهنگ علی درودیان با بیان اینکه امسال با بارش‌های سنگین و مستمر شاهد پوشش گیاهی گسترده در مراتع استان قم بوده‌ایم، اظهار کرد: افزایش دمای هوا در فصل تابستان موجب می‌شود که پوشش‌های گیاهی گسترده به علوفه‌های خشک تبدیل شوند و در نتیجه با کوچک‌ترین حرارت و سهل‌انگاری شاهد آتش‌سوزی‌های گسترده در مراتع باشیم.

وی اضافه کرد: در برخی از نقاط دسترسی راحت‌تری به مراتع داریم به همین علت، کنترل آتش به شیوه مطلوب انجام می‌شود اما در برخی از نقاط با مشکل دسترسی روبرو هستیم به همین علت نمی‌توانیم به راحتی آتش را کنترل کنیم.

*دخالت های انسانی مهمترین عامل آتش سوزی در جنگل ها و مراتع 

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان قم دخالت انسانی را مهمترین عامل آتش‌سوزی در مراتع یاد کرد و گفت: آتش‌سوزهای اخیر در عید فطر امسال منشأ انسانی داشت، چراکه افرادی در اراضی مرتعی و جنگلی در استفاده از آتش سهل‌انگاری کرده و موجب از بین رفتن مراتع شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری با وجود تعطیلات عید سه هکتار از اراضی مرتعی و جنگلی قم دچار حریق شده است، خاطرنشان کرد: طی چهار روز ایام تعطیلات عید فطر 321 هکتار از اراضی مرتعی و جنگلی استان قم دچار حریق شده است که 112 هکتار از این مراتع، به روستاهای نویس و مهر‌زمین بخش خلجستان اختصاص دارد که در شب عید دچار حریق شده‌اند، همچنین پوشش گیاهی 117 هکتار از روستای زواریان و 62 هکتار از منطقه علی‌آباد نیزار در روز جمعه 17 خردادماه بر اثر حریق از بین رفته است درحالی‌که در سال گذشته کمتر از 60 هکتار و در سال 96 نیز کمتر از 55 هکتار آتش‌سوزی داشته‌ایم.

درودیان بی‌احتیاطی برخی از مسافران و دامداران و آتش‌زدن قسمت‌هایی از مناطق به منظور از بین بردن آفات توسط روستاییان را از جمله عوامل آتش‌سوزی در مراتع دانست و گفت: از همشهریان و مسافران درخواست داریم که هنگام حضور در طبیعت بیشتر مراقب مراتع باشند و در صورت امکان آتش روشن نکنند یا بعد از اتمام کار، از خاموش بودن آتش اطمینان حاصل پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه یگان حفاظت منابع طبیعی قم مسئولیت حفاظت از اراضی مرتعی و جنگلی استان را بر عهده دارد، اظهار کرد: مناطق ییلاقی و مسافرپذیر بیشتر در تهدید آتش‌سوزی است به همین علت این مناطق بیشتر مورد توجه یگان حفاظت منابع طبیعی است.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل منابع طبیعی قم از روستاییان درخواست کرد رعایت نکات ایمنی  در طبیعت گردی را به افراد سهل‌انگار تذکر دهند و در صورت نیاز به سامانه 1504 یگان حفاظت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم اطلاع‌رسانی لازم را داشته باشند.

درودیان تجهیزات آتش‌نشانی یگان حفاظت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم را نیازمند تجهیز دانست و گفت: ما به دنبال استفاده از ظرفیت‌های مردمی هستیم به همین علت تجهیز فرمانداری‌ها، شوراها، بخشداری‌ها و جوامع محلی به لوازم آتش‌نشانی را دنبال می‌کنیم و در این راستا نیز نشست‌هایی را با فرماندار برگزار کرده و تصمیم‌هایی مطرح شده است.