فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با بیان اینکه ۹۵درصد حریق‌ها در منابع طبیعی استان عامل انسانی دارند، گفت: در سال گذشته هشت حریق در جنگل‌های استان رخ داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از مهر - سرهنگ علیرضا ابوطالبی در نشست صبح یکشنبه خود با اصحاب رسانه و مطبوعات به میزبانی منابع طبیعی استان سمنان ضمن اشاره به تدابیر حفاظتی برای پیشگیری از وقوع آتش سوزی در عرصه‌های جنگلی و مرتعی، بیان کرد: سال گذشته هشت فقره آتش‌سوزی در جنگل‌های استان رخ داد که ۹۵ درصد عامل وقوع آنها انسانی بوده است.

وی افزود: در سال گذشته همچنین ۱۱ فقره آتش سوزی در مراتع استان سمنان اتفاق افتاده که تقریباً همه موارد آن عامل انسانی دخیل بوده است لذا می‌توان با آموزش و اطلاع رسانی به مردم نقش مؤثر در کاهش آتش سوزی در منابع طبیعی داشت.

ضرورت اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان سمنان با بیان اینکه بارش‌های اخیر موجب رویش گیاهان و ایجاد پوشش گیاهی مناسب و متراکم در عرصه‌های منابع طبیعی استان شده است، تصریح کرد: با نزدیک شدن به فصل گرما و خشک شدن گیاهان و وزش بادهای موسمی احتمال وقوع آتش سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی استان افزایش می‌یابد.

ابوطالبی خاطر نشان کرد: برای ارتقای سطح فعالیت‌های پیشگیری و بالا بردن توان نیروها و آمادگی آنان، مانور اطفا حریق در آینده نزدیک و با حضور نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری، شهرستان‌ها و دستگاه‌های اجرایی مرتبط با فعالیت‌های اطفای حریق برگزار خواهد شد.

وی تشکیل کارگروه اطفای حریق و هماهنگی با امامان جماعت روستاها، جوامع محلی، تشکل‌ها و همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی ترویجی برای دامداران، بهره برداران و مجریان طرح‌های منابع طبیعی را از اقدامات منابع طبیعی در راستای کاهش مخاطرات آتش سوزی در مراتع و جنگل‌های استان دانست.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: مردم هنگام مراجعه به عرصه‌های منابع طبیعی ضمن رعایت نکات ایمنی و پرهیز از روشن کردن آتش، در صورت مشاهده هرگونه آتش سوزی فوراً مراتب را از طریق شماره تلفن ۱۵۰۴ به یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری یا با شماره‌های تلفن ۱۲۵ و ۱۱۰ اطلاع دهند.