سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران گفت: با توجه به فرارسیدن فصل گرما و افزایش خطر وقوع آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی تمهیدات لازم برای پیشگیری و مقابله با آتش سوزی در این عرصه ها در دستور کار این اداره کل قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها و مراتع به نقل از روابط عمومی استان تهران- احمد طاهری که در جلسه ستاد هماهنگی پیشگیری و اطفاء حریق این اداره کل سخن می گفت با اشاره به اینکه تمامی نیروهای منابع طبیعی برای مواقع اضطراری و مقابله با هرگونه آتش سوزی در اراضی جنگلی و مرتعی باید آمادگی کامل را داشته باشند.

وی افزود: به منظور جلوگیری از گسترش آتش و کاهش آسیب به درختان و پوشش های مرتعی لازم است به محض وقوع آتش سوزی ضمن حضور به موقع و سریع نیروهای منابع طبیعی به محل حادثه، موضوع به اطلاع آتش نشانی، ارتش و دیگر دستگاه های مؤثر رسانده شود.

وی به آتش سوزی های اخیر که در استان تهران به وقوع پیوسته اشاره کرد و در همین ارتباط اظهار داشت: در تعطیلات اخیر چندین مورد آتش سوزی محدود در عرصه های مرتعی و جنگلی شمیرانات اتفاق افتاد که بلافاصله نیروهای منابع طبیعی به همراه عوامل آتش نشانی، ارتش و دیگر دستگاه های مرتبط به محل حادثه اعزام شدند و با اقدامات لازم از گسترش آتش جلوگیری به عمل آورده و به اطفای آن پرداختند.

این مسئول منابع طبیعی استان تهران با بیان اینکه جنگل ها و مراتع جزو سرمایه ملی و متعلق به همه نسل هاست از عموم مردم درخواست کرد: هنگام مراجعه به طبیعت مراقب این منابع ارزشمند باشند و ضمن رعایت نکات ایمنی از روشن کردن آتش در مراتع و جنگل ها جداٌ پرهیز کرده و از رها کردن بطری های شیشه ای خودداری کنند چرا که بر اثر یک سهل انگاری و بی احتیاطی خسارات جبران ناپذیری متوجه طبیعت خواهد شد.

طاهری یادآور شد: در هنگام وقوع آتش سوزی و مشاهده آن نیاز است که مردم مراتب را فورا از طریق شماره تلفن 1504 به یگان حفاظت منابع طبیعی اطلاع دهند.

وی بیان کرد: آموزش نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی با شیوه های اطفاء حریق عرصه های جنگلی و مرتعی در دستور کار این اداره کل قرار دارد.