مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: حریق در استان کهگیلویه با تلاش و عزم همگانی نیروهای مردمی، منابع طبیعی و محیط زیست استان صبح  روز جمعه مهار و خاموش شده است.

غلامحسین حکمتیان تصریح کرد: حریق در عصر روز پنجشنبه (16 خرداد ماه) در اثر رعد و برق در ارتفاعات خائیز آغاز شد و همزمان در شهرستان های بهمئی، گچساران، باشت و کهگیلویه به علت صاعقه در مدت زمان کوتاهی آتش سوزی گسترش یافت.

وی در ادامه به عملیات مهار آتش سوزی گچساران در همان ساعت اولیه اشاره نمود و بیان کرد: در شهرستان کهگیلویه که منطقه حفاظت شده محیط زیست بود با تلاش نیروهای محیط زیست و منابع طبیعی توانستیم حریق را در آن منطقه مهار نماییم.

مدیرکل منابع طبیعی استان گفت: شهرستان بهمئی به دلیل صعب العبور بودن و بارندگی های سالجاری و پوشش گیاهی مناسب در عرصه ها سهم بیشتری در آتش سوزی های مرتعی را به خود اختصاص داد. 

حکمتیان با بیان اینکه خاموش کردن شعله های آتش با ارتفاع سه متر در گرمای بالای 40 درجه در شهرستان بهمئی کاری طاقت فرسا و خطرناک بود اما این حریق تا صبح روز جمعه به کمک نیروهای مردمی و منابع طبیعی به طور کامل مهار شد.

مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد از آتش سوزی در سطح 230 هکتار از عرصه های مرتعی این استان در سه ماهه اخیر خبر داد .

غلامحسین حکمتیان تعداد نیروهای قرق بان این اداره کل را در زمان اطفاء حریق در عرصه های جنگل و مرتعی 74 نفر عنوان کرد و یادآور شد: علاوه بر این نیروها در زمان حریق، سایر نیروهای اداری از مدیرکل تا پایین ترین رده سازمانی نیز در اطفاء حریق حضوری فعال دارند. 

وی با تقدیر از اختصاص اعتبارات در ارتباط با حوزه جنگل و مرتع، خاطرنشان کرد: با اختصاص اعتبارات ویژه ای در بحث حریق می توانیم امکانات و تجهیزات لازم را در زمان آتش سوزی تامین نماییم.

وی از همکاری و همیاری مجموعه استانداری و مدیریت بحران تقدیر و عنوان کرد: معاون عمرانی استانداری استان اعتباری به صورت تنخواه معادل 100 میلیون تومان به اداره کل منابع طبیعی در جهت مهار آتش سوزی  اختصاص دادند.

وی در پایان اذعان داشت: پس از 72 ساعت کارشناسان منابع طبیعی استان کمیته ای تشکیل دادند که میزان خسارت را محاسبه و اعلام نمایند.