فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: بارش های مساعد بهاری و پوشش مناسب مراتع، احتمال افزایش حوادث آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی را موجب شده و بر همین اساس این اداره برای مقابله با حریق های احتمالی در آماده باش به سر می برد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از ایرنا- موسی الرضا حیاتی به آتش سوزی پنجشنبه در ارتفاعات شاه جهان در محدوده شهرستان شیروان اشاره کرد و افزود: بر اثر این آتش سوزی که توسط مردم محلی گزارش شده بود ۳ هزار و ۵۰۰ متر مربع از عرصه‌های غنی منابع طبیعی در آتش سوخت اما با حضور به موقع همکاران این اداره، از گسترش دامنه آاتش سوزی و ایراد خسارات بیشتر جلوگیری شد.

وی با اشاره به کاهش تعداد و وسعت آتش سوزی‌های مراتع و عرصه‌های طبیعی این استان در سال ۹۷ نسبت به ۹۶، اظهار داشت: در سال ۹۶، ۴۶ فقره آتش سوزی در ۲۸۱ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی خراسان شمالی روی داده بود که این رقم در سال ۹۷ به ۲۳ فقره و سطح خسارت به ۷۰ هکتار کاهش یافت.

حیاتی اظهار داشت: منطقه سالوک جاجرم بیشتر از دیگر عرصه‌های منابع طبیعی در معرض خطر آتش قرار دارد و پارسال نیز ۵۸ هکتار از این منطقه طعمه آتش شد که بیشترین وسعت در خراسان شمالی را شامل می‌شد.

وی مهمترین علت بروز آتش سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی را عامل انسانی ذکر کرد و افزود: گردشگران و شکارچیان که در این مناطق بیتوته می‌کنند گاهی اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از آتش سوزی را رعایت نمی‌کنند و گاه به علت آتش‌هایی که بر می‌افروزند و به طور کامل خاموش نمی‌کنند و هم چنین رها کردن خرده شیشه و بطری و یا انداختن ته سیگار، موجب ایجاد آتش می‌شوند.

وی با بیان اینکه امسال به همان اندازه که بارش‌های بهاری افزایش دارد، احتمال افزایش آتش سوزی نیز وجود دارد، تاکید کرد: به گفته کارشناسان هواشناسی، دمای هوا هم هر سال بیشتر از سال قبل می‌شود و با توجه به غنی بودن مراتع احتمال وقوع آتش سوزی با کوچک‌ترین بی احتیاطی وجود دارد.

وی از مردم خواست تا به محض رؤیت آتش سوزی در هر نقطه‌ای از استان، با تلفن شبانه روزی ۱۵۰۴ تماس بگیرند تا نیروهای یگان حفاظت از منابع طبیعی خراسان شمالی وارد عمل شوند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی، کمبود نیرو و تجهیزاتی مانند پهپاد را مهمترین کمبود یگان ویژه در فرونشاندن آتش سوزی خواند و افزود: با توجه به اینکه ۷۵ درصد از گستره خراسان شمالی را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل می‌دهند و این استان خطرپذیری بالایی از ناحیه آتش سوزی عرصه‌ها دارد افزایش نیرو و تجهیزات می‌تواند گام مؤثری در کاهش و حتی به صفر رساندن این حوادث باشد.

گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی ۲ میلیون و ۳۳ هزار و ۳۶ هکتار است که از این وسعت یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مرتع، بیش از ۱۸۳ هزار هکتار بیابان و ۴۳۴ هزار و ۵۵۰ هکتار جنگل است.