اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با توجه به پیش بینی اقلیم خشک و افزایش دما در این خطه شمالی در نیمه نخست سال جاری، خواستار آمادگی بیش از گذشته دستگاه های مرتبط برای پیشگیری و مقابله با آتش سوزی احتمالی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از ایرنا- کارشناسان این اداره کل معتقدند برداشت محصولات پاییزه از سطح ۵۰۰ هزار هکتار به ویژه کلزا، گندم و جو در ماه‌های خرداد، تیر و مرداد ماه و رسم اشتباه آتش زدن بقایای گیاه باقی مانده برای کشت دوم (تابستانه)، بارش باران و در نتیجه افزایش پوشش گیاهی، احتمال آتش سوزی در این عرصه‌ها را دوچندان کرده است.

زمین‌های زیر پوشش اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان افزون بر یک میلیون و ۳۹۷ هزار و ۲۴۴ هکتار است که ۴۵۲ هزار و ۱۸۵ هکتار آن جنگل، ۸۶۲ هزار و ۸۲۵ هکتار مرتع، حدود ۲۰ هزار هکتار ساحل و ۶۲ هزار و ۴۲۰ هکتار زمین‌های مستحدث و موات است.

وجود بیش از ۴۵ هزار هکتار درختان سوزنی برگ و همجواری زمین‌های کشاورزی به طول پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر با عرصه‌های منابع طبیعی گلستان و آماده سازی آنها برای کشت تابستانه از دیگر دلایل تهدید آتش در نیمه نخست سال جاری در استان به شمار می‌رود که باید صاحبان این زمین‌ها را از معایب آتش زدن بقایای گیاهی آگاه کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان گفت: بارش‌های مطلوب چند ماه اخیر در استان باعث شکل گیری جوامع پرتراکم گیاهی در جنگل شده که با افزایش دما، کاهش رطوبت و خشک شدن گیاهان این مناطق را در معرض وقوع آتش سوزی قرار می‌دهد.

ابوطالب قزل سفلو اظهار داشت: این بارش‌ها سبب شد تا گیاهان زیر سطح جنگل‌ها در فرم‌های رویشی، بوته‌ای گراس (علفی) و سریع رشد داشته و با افزایش دما به کانون‌های بحران تبدیل شوند.

وی گفت: چنانچه افزایش دما و کاهش بارش و رطوبت نسبی در فصل تابستان رخ دهد به طور قطع آتش سوزی گسترده و حتی به مرز بحرانی خواهد رسید که امیدواریم دستگاه‌های عضو کارگروه مقابله با حریق جنگل و مرتع با آمادگی بیشتر آماده مقابله با حریق احتمالی باشند.

قزلسفلو گفت: همچنین در نشست اخیر کارگروه مقابله با حریق جنگل و مرتع استان تاکید شد که جهاد کشاورزی با هماهنگی دستگاه قضائی، آگاهی و هشدار لازم به کشاورزان یا سایر افرادی که اقدام به آتش زدن بقایای کشاورزی می‌کنند را پیگیری و اطلاع رسانی لازم را انجام دهند.

وی افزود: بیشتر حریق‌ها به وجود آمده در گلستان در فصل تابستان حاصل از آتش زدن پس مانده‌های کشاورزی است که به جنگل‌ها سرایت می‌کند.

وی اختصاص اعتبار هزینه‌ای برای سرمایه گذاری در مقابله با آتش سوزی احتمالی عرصه‌های مرتعی و جنگلی را از نیازهای مهم این اداره کل برشمرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: تلاش می‌کنیم با اقدامات پیشگیرانه مانند طراحی، ترمیم و بهسازی خطوط آتش‌بُر، انجام عملیات بهداشتی، پرورشی و پاک‌سازی عرصه‌های بحرانی و حذف یا کاهش پوشش زیر سطحی، از خطر آتش سوزی در عرصه‌های مرتعی و جنگلی در گلستان بکاهیم.

قزلسفلو همچنین آتش زدن بقایای گیاهی در زمین‌ها کشاورزی حاشیه عرصه‌های منابع طبیعی را یکی از دلایل وقوع آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌های گلستان برشمرد و افزود: ایجاد گشت و کشیک حریق شبانه‌روزی و تشدید حضور نیروهای حفاظتی به ویژه در روزهای تعطیل و ایجاد گشت‌های ویژه شناسایی و مستمر در مناطق بحرانی و حساس به آتش‌سوزی از راهکاری در حال انجام برای کاهش خسارت‌های احتمالی به این عرصه‌ها است.
وی گفت: تجهیزات مورد نیاز مقابله با آتش‌سوزی عرصه‌های منابع طبیعی به کار گرفته شده تا در صورت بروز مشکل، آتش در کوتاه‌ترین زمان خاموش و خسارت‌های آن به حداقل برسد.

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی گلستان هم در این پیوند معتقد است: این استان ۶ ماه نخست هر سال با آتش سوزی در عرصه‌های جنگلی سوزنی برگ و آتش زدن بقایای زمین‌های کشاورزی برای کشت دوم مواجهه است که امسال به دلیل بارش‌های خوب در اسفند ماه پارسال و ابتدای سال جاری و در پی آن افزایش پوشش مراتع، خطر آتش سوزی دوچندان شده است.

محمدرضا رحمن نیا اظهار داشت: این اداره کل فصل تابستان برای آمادگی لازم دستگاه‌ها و مردم، پیش آگاهی لازم را ارائه می‌دهد.

در جلسه اخیر کارگروه مقابله با حریق جنگل و مرتع گلستان پیشگیری از حریق در عرصه‌های منابع طبیعی و جلوگیری از آتش زدن بقایای گندمزارهای استان، با آگاهی بخشی لازم به کشاورزان با روش‌های گوناگون مصوب شد.
تقویت گشت‌های حفاظتی و برقراری کشیک‌های منظم در شهرستان‌ها، ایجاد آتش بُر در مناطق پرخطر با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و کشاورزان، تأمین اعتبار برای بازگشایی و مرمت جاده‌های دسترسی جنگلی خسارت دیده از سیل و رانش زمین اخیر، تأمین اعتبار برای تعمیر و آماده سازی خودروها و ادوات اطفای حریق و هزینه‌های جاری برقراری کشیک و تدارک دوره‌های آموزشی برای روستاییان حاشیه جنگل از دیگر مصوبات دستگاه‌های عضو این کارگروه برای آمادگی بیشتر در مقابله با خطر آتش سوزی عرصه‌های منابع طبیعی گلستان بود.